Aft Nedir?

Aft Nedir?

Ağız içi yaraları olarak da bilinen aft; ağızdaki mukoza tabakasında (dil, yumuşak damak, dudak ve yanakların iç kısımları) görülen küçük, yüzeysel ve ağrılı ülserlerdir. Genelde 7-14 gün içinde iz bırakmadan iyileşirler. Viral nedenlere bağlı olan aftlar dışındakiler bulaşıcı değildir. Genellikle çocukluk çağında başlar. Hastaların yüzde 80’inde 30’lu yaşlardan önce görülür. Yaş ilerledikçe ülserlerin oluşma sıklığı ve şiddeti azalma eğilimindedir.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Aft oluşumunu hızlandıran ve seyrini kötüleştiren birçok risk faktörü vardır ama kesin nedeni tam olarak belirlenememiştir. Bakteri ya da virüs kökenli olmadığı için lokal yayılımı ya da bir başkasına bulaşması söz konusu değildir. Stres; turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen bazı yiyecekler ile alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekler; yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ile iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu travmalar; diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan bazı maddeler; Behçet hastalığı, genital ülser, konjuktivit, retinit, lökositoz gibi risk faktörleri; B12 vitamini ve demir eksikliği, sigara, tütün çiğneme gibi alışkanlıklar aft oluşumunu tetikleyen unsurlardır.

 

İlk belirtiler 48 saate varabilen bölgesel yanma ve ağrıdır. Yaralar ağrılı ve yüzeyseldir; sınırları belirgindir. Aftın ortasında belirgin olan beyaz, iltihabi ve ağrılı yara çevresine doğru hareli kızarıklıklar oluşturur. Daha dışta ise sarı grimsi bir örtü ile çevrilidir ve kenarları kabarıktır. Ağrı lezyonun ortasındaki yara kapanmaya başlayıncaya kadar 3-4 gün sürebilir.

Daha geç yaşlarda çıkan vakalarda genellikle Behçet hastalığı, bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı) ile HIV gibi vücudu yaygın olarak tutan (sistemik) hastalıklara ya da farklı faktörlere bağlı olarak gelişebilir.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Aftın teşhisi fizik muayene ile konur. Ancak doktor gerekli görürse Behçet Hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıkları, spondiloartrit gibi yangısal artritler ve bağ dokusu hastalıkları gibi hastalıkları da araştırabilir. Haricen kullanılan kortizon içeren bir pomad veya ağız hijyenini artırıcı gargaralar kullanılabilir. Herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-14 gün sonra kendiliğinden iyileşir. Ağrıyı azaltmak ve iyileşme sürecini kısaltmak için sıcak, asitli ve tahriş edici gıdalardan kaçınılabilir; yemeklerden önce aft bölgesine ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir; başlangıç aşamasında bölgeye bir topikal steroid uygulanması ya da steroidli bir gargara ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır. Antibiyotiklerin aft tedavisinde yeri yoktur. İki haftadan uzun süren ve iyileşmeyen ağız yaralarında mutlaka doktora ya da dişhekimine başvurmak gerekir.

 

İlgili branşlar: Aile Hekimliği, Kulak Burun Boğaz, Diş Hekimliği

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz