Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2017

Akne

Akne

Akne Nedir?

Akneler her 10 ergenden 9’unda görülmekte olan genetik bir cilt hastalığıdır. Temelinde deri altında meydana gelen yağ dokuları yer almaktadır. Akneleri bulunan kişilerin psikolojik olarak bu problemden etkilendiği ve aknelerin yok edilmesi için çeşitli yöntemlere başvurdukları gözlemlenmiştir. Akne yapısal bir hastalık olduğu için her yöntem her hastada faydalı olacak diye bir şey söz konusu değildir. En doğru tedavi yöntemi bir cilt doktoru (dermatolog) tarafından verilir. Dolayısıyla etrafta anlatılan ilkel akne tedavisi yöntemlerinin uygulanması cilt dokusunun zarar görmesine ve değişik cilt hastalarının meydana gelmesine, cilt enfeksiyonlarının gelişmesine neden olabilir.

Akne her ne kadar ergenlik döneminde ve ergenlik sonrası kişilerde görülen bir hastalık olarak bilinse de tamamen hormonların değişiminden etkilenen bir hastalıktır. Daha çok erkeklerde testosteron hormonuna bağlı olarak meydana geliyor olsa da, kadınlarda da nadiren de olsa görülebilen bir cilt hastalığıdır.

Doğum yapan veya hamile kadınlarda hormonsal değişikler meydana geldiği için akne problemi görülebilir. Hatta yapılan bir araştırmaya göre her 3 hamile bayandan 1 tanesi akne problemi yaşamaktadır.

Akne’den Korunmak İçin

Akne derinin altında biriken yağlar nedeniyle meydana geldiği için deri gözeneklerini kapatan fondöten ya da kapatıcı gibi çeşitli makyaj malzemelerinin kullanılmaması gerekir. Çünkü bu makyaj malzemeleri deri yüzeyini kapatarak deri altına yağların hapsolması ve beraberinde aknelerin artışı anlamına gelecektir.

Akne oluşumunu arttıran faktörler

  • Güneş ışığı: Güneş ışığına fazla maruz kalmak akne oluşumunu arttıran faktörlerdendir. Ama eğer gerekli miktarda güneş ışığı alınmazsa da bu da akne oluşumuna neden olabilir bu yüzden ne çok fazla güneş altında kalmalıyız ne de güneşten tamamen uzak durmalıyız.
  • Yağlı yiyecekler tüketmek: Özellikle sivilce, zeytinc ve diğer kuruyemişlerin akneye oldukça fazla neden olduğu bilinmektedir. Çünkü oldukça fazla yağlı besinlerdir.
  • Stres ve sıkıntı: Stres ve sıkıntı en çok gençlerde akne oluşumuna neden olur.  Bu yüzden özellikle sınav dönemlerinde gençlerin yüzlerinde akne oluşumu artar.

Akne İzleri Yok Edilebilir mi?

Akne izleri çeşitli tedavi yöntemleri ile tamamen yok edilebilmektedir. Akne izlerinin tamamen yok edilmesi için cilt yapısının değiştirilmesine yönelik tedaviler yapılmalıdır. Akne izlerinin yok edilmesi için uygulanan bu tedavi yöntemleri seanslar şeklinde uygulanmaktadır. Kişiye tek seferde uygulanan bir tedavi akne izlerinin yok edilmesi için yeterli değildir.

Akne bulaşıcı mıdır?

Eğer akıntılı bir akneye değdikten sonra elinizi cildinize sürerseniz sürdüğünüz bölge de akne çıkma ihtimali normal olarak artacaktır çünkü gözenekler iltihapla temas etmiş olacaktır. Bu yüzden akneler fazla miktarda şişmedikçe patlatılmamalıdır.

İltihaplı akneler nasıl patlatılmalıdır?

İltihaplı akneye mümkünse çıplak elle temas edilmemesi gerekir. Çünkü bunu yaptığımızda elimizi yıkamadan cildimizin başka bir yerine dokunursak akneler oraya da buluşabilir. Bu yüzden akneler çok fazla şişmediği sürece patlatılmamalı ve eğer illa patlatılacaksa ilk önce bir eldiven takılmalıdır ve patlatılacak bölgeye antiseptik etki yapması için kolonya vb. dökülmelidir. Ardından akne iki tırnak arasında sıkıştırılarak patlatılmalıdır. Eğer kanama varsa yara bandı yapıştırılır. Fakat mikrop kapmaması için yara bandı iki saatte bir yenilenmelidir.

Akne Problemi Olan Erkeklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Aknesi bulunan erkekler bilinenin aksine günlük olarak traş olmalıdırlar. Yalnız dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Cildin temiz tutulması adına her traş sonrası tonik kullanılmalıdır. Bununla birlikte traş yapılırken ters yöne traş olunmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde tabiri cazise kaş yapalım derken göz çıkartılmış olunur ve aknelerin yayılmasına, aktif aknelerin daha da geniş bir yüzeye yayılmasına neden olunabilir.

Akne Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Akne hastalığının bulunduğu kişilerde böbrek üstü bezlerde ya da yumurtalıklarda problem meydana gelmiş olabilir. Çünkü yumurtalık ve böbrek üstü bezlerinde meydana gelen bir problem aknelerin meydana gelmesini tetikleyebilir. Akneleri bulunan kişilere yıllarca karaciğer testleri yapılmıştır ve bilinmelidir ki artık aknelerin karaciğer ile bir ilişkisinin bulunmadığı kesinleşmiştir.

Akne Tedavisi

Akne tedavisi yukarıda belirttiğimiz gibi hastalığın durumuna ve kişinin yapısına göre değişmektedir. Her hasta için farklı bir akne tedavisi yöntemi kullanılabileceği gibi kesin tedavinin ancak yapının değiştirilmesinde olduğunu belirtmek gerekir. Akne tedavilerinde günümüzde en etkili tedavi yöntemi lazerle akne tedavisi yöntemidir. Lazerle akne tedavisi yaptırmadan önce cildiniz buna uygun olup olmadığının analizi bir hekim tarafından mutlaka yapılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz