Apendiks, bir tarafı kapalı, kurşun kalem kalınlığında, 4-7 santimetre uzunluğunda, karnın sağ alt bölgesinde yer alan bir organdır. Apendiks’in cerrahi tedavi gerektiren ve şiddetli ağrı ile seyreden enfeksiyonuna apandisit denir. Apandisit 10–30 yaşları arasında daha sık görülür. Apendiks patlaması hayatı tehdit eden bir sorundur ve bu nedenle kişinin acilen ameliyat edilmesi gerekir.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Akut Apandisitin nedeni bir bakteri iltihabıdır. Apendiks duvarında bulunan bağışıklık dokusunun büyümesi veya meyve çekirdeği, taşlaşmış dışkı gibi değişik nedenlere bağlı olarak apendiks ile kalın bağırsak bağlantısı kapanır. Bu durumda geride kalan kısımdaki içerik, kalın bağırsağa akamaz. Mikroorganizmaların içeride aşırı çoğalması ve apendiks dolaşımının bozulması ile apandisit gelişir. Enfeksiyon, apendiksle sınırlı kaldığı dönemde cerrahi olarak tedavi edilmezse genellikle apendiks duvarında dolaşım bozukluğu ve doku ölümü (nekroz) gelişir. Nekroz sonucu apendiks içeriği karın içine akar. Karın içi organlar ve savunma mekanizması hücreleri bu bölgeyi genellikle sınırlar ve iltihabi içeriğin daha fazla yayılmasını önler. Bazı durumlarda ise bahsedilen sınırlanma olmaz ve yaygın karın içi enfeksiyonu gelişir. Bu durum apandisit hastalığının oldukça ileri evresini oluşturur.Karın ağrısı, kusma, hafif ateş, iştahsızlık, kabızlık, ağrı bölgesinde şişme en belirgin apandisit belirtileridir. Apandis patlaması hayatı tehdit eden, önemli bir sağlık sorunu olduğu için karın bölgesinde şiddetini arttıran, uzun süre devam eden ağrılar için bir sağlık kuruluşuna gidilerek muayene olunması gerekir. Karnın sağ alt kısmını doğru ilerledikçe ağrı şiddetlenir ve “bıçak gibi” tabir edilen ağrılar yaşanabilir. Mekanik uyarım ya da hareketle artan ağrı vardır. apandisit ağrısıyla birlikte kabızlık da görülebilir. Hastaların yüzde 90-95’inde vardır ama pek dikkat çekmez. Ağrıdan önce ortaya çıkar. Hastaların yüzde 75’inde de kusma görülür. Şiddetli değildir (şiddetli kusma varsa, başka nedenler düşünülür). Kusmalar ağrılardan sonra ortaya çıkar. Eğer önce kusma, sonra ağrı olmuşsa, genellikle bu periton (karın zarı) irritasyonu olabilir ve mide içeriğinin sızması söz konusu olabilir. Apandisitte orta derecede ateş vardır. Ama ateş 38 derecenin üzerine çıkmaz. Eğer 39’dan yüksek ateş varsa, bir komplikasyon ortaya çıkmış olabilir. Ağız ve dilde kuruluk olması nedeniyle hasta iştahsızdır. Hafif taşikardi vardır, ama 120-140/dakikada bir taşikardi varsa, yine bir komplikasyon söz konusu olabilir.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Akut apandisitin tanısı genellikle belirtilere bakılarak konur. Fizik muayenede karnın sağ alt kısmında hassasiyet vardır. İştahsızlık teşhis için oldukça yol göstericidir. Tam kan ve idrar tetkikleri de teşhise yardımcı olur. Özellikle genç erişkin ve cinsel olarak aktif kadınlarda jinekolojik nedenli karın ağrısı ile ayırımı önemlidir. Gerektiğinde ultrason veya bilgisayarlı tomografi kullanılabilir. Yine bazı durumlarda tanısal laparoskopi (endoskopik bir alet ile karın içinin direkt görüntülenmesi) kullanılabilir. Akut apandisitin tedavisi apandektomi, yani hastalıklı apendiks’in çıkarılmasıdır. Nispeten kolay olan bu ameliyat erken dönemde yapılırsa hasta bir iki gün içerisinde sorunsuz olarak evine gönderilir; ancak ilerlemiş olgularda tedavi daha zor ve karmaşıktır.

 

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Genel Cerrahi, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Çocuk Cerrahisi, Acil Tıp

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz