Aplastik Anemi

Aplastik Anemi Hastalığı Nedir?

Aplastik anemi kemik iliğinin görevini gerçekleştirememesi sonucu oluşan kansızlık hastalığıdır. Aplastik anemi de kemik iliğinde kök hücre azlığı söz konusudur. Kanımızda ise pansitopeni (bütün kan hücrelerinin azlığı)  durumu vardır. Bunun sebebi kök hücre azlığı sonucu kemik iliğinin yeni kan hücreleri üretememesidir.

Aplastik Aneminin Nedenleri

  • Bazı ilaç ve kimyasal maddeler: Aplastik anemiye en çok neden olan faktördür. Bu ilaç ve kimyasal maddelere örnek olarak; antibiyotikler, ağrı kesiciler, ağır metaller, tiroit ilaçları ve toksik ilaçlar verilebilir.
  • Enfeksiyonlar: Özellikle Tüberküloza neden olan TBC virüsünün Aplastik anemiye çok fazla neden olduğu son yıllarda yapılmış araştırmalarla kesinleşmiştir. Bu yüzdendir ki: Daha önce tüberküloz olmuş çoğu kişi iyileştiğinde de Aplastik anemi ile karşı karşıya kalmaktadır.
  • Radyasyon: Özellikle elektronik cihazların yaşamımıza iyice girdiği bu dönemde radyasyonun da aplastik anemiye neden olduğu tespit edilmiştir. Bu etkisini kök hücre üretimini yavaşlatarak ve hatta tamamen durdurarak gösterir.
  • Diğer nedenler: Hamile olmak, diyabet ilaçları ve kalıtımsal özelliklerdir.ANEMİ

Aplastik Anemisinin Tanısı

Tanı sadece doktor muayenesi ile konursa yanlış tanı koyma ihtimali çok büyüktür çünkü aplastik anemi diğer anemi hastalıklarıyla çok fazla karıştırılır. Bu yüzden hastadan tam kan sayımı, biyokimya ve CRP testleri istenilir.

Aplastik Aneminin Belirtileri

  • Halsizlik ve yorgunluk: Kandaki alyuvar eksikliğinden dolayı görülen bir belirtidir. Sebebi alyuvar eksikliği sonucu oluşan hipoksidir. Yani dokuların oksijene doyamaması sonucu görevlerini düzgün yerine getirememeleridir.
  • Efor dispnesi: Efor harcama sonucu ortaya çıkan nefes darlığıdır. Bununda sebebi kandaki alyuvar eksikliğidir.
  • Sık hasta olma: Aplastik aneminin en önemli belirtisidir. Sebebi kandaki akyuvar hücresi eksikliği sonucu vücudun mikroplara karşı savunmasız kalmasıdır. Çünkü akyuvar hücreleri bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biridir.
  • Kanama, Morarma ve Çürükler: Aplastik aneminin görülen ilk belirtilerinden biridir. Sebebi kan pulcuklarının eksikliği sonucu dokuların kanamaya ve morarmaya çok açık kalmasıdır. İlk görülmesinin nedeni kan pulcuklarının normalde de kanda en az bulunan hücre olmalarıdır.

Aplastik Aneminin Tedavisi

Tedavi çoğu zaman nedene yönelik olur. Eğer neden ortadan kaldırılamıyorsa tedavi belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik olur. Kandaki hemoglobin oranı %8’ in altına düşmüşse düzenli kan nakli gerekebilir. Bunun yanında da kortikosteroidler ve çeşitli androjen ilaçlar kullanılır. Ayrıca kemik iliğinin de kesin tedavi yöntemi olduğu söylenir fakat her hastada aynı tepki görülmediği için henüz kesin tedavi olarak kabul edilmemiştir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz