“Türk usulü” insülin iğnesi

0
304

Global medikal teknoloji şirketi BD (Becton, Dickinson and Company) (NYSE: BDX), insülin kullanan diyabetli kişilere sunduğu konforlu ve kaliteli enjeksiyon çözümlerine BD Micro-Fine™ 6mm teknolojisi ile bir yenisini daha ekledi. BD‘nin yeni teknolojisi, günde bir veya birkaç kez enjeksiyon bölgelerinden (karın, uyluk, kol ve kalça) deri altı yağ tabakasına insülin enjekte etmekte olan bireylerin diyabet yönetimini iyileştirmek ve hayatlarını kolaylaştırmak adına sunulan çözümlere ek olarak geliştirildi.

İHTİYAÇLAR DOĞRULTUSUNDA GELİŞTİRİLDİ

Konu ile ilgili konuşan BD Türkiye Genel Müdürü Murat Erboz, BD Diyabet bölümünün, ihtiyaçlar doğrultusunda çözümleri hayata geçirdiğini belirterek şu bilgileri verdi: Mevcut iğne uzunlukları bugün 4 ila 12,7 milimetre arasında değişiyor. Son yıllarda yapılan klinik çalışmalar 4mm kalem iğnelerini tüm diyabet tedavisi alan kişiler için en doğru iğne uzunluğu olarak belirledi. Çünkü 4mm’lik iğne, insülini yanlışlıkla kas içine enjekte etme ihtimalini düşürüyor, bu da kan şekeri dalgalanmalarını ve hipoglisemi (kan şekerinin anormal derecede düşmesi) riskini en aza indiriyor.

Önde gelen tıp dergisi Mayo Clinic Proceedings’te yayınlanan ve 42 ülkede yaklaşık 13 bin 300 diyabetli birey arasında yapılmış en geniş enjeksiyon tekniği anketinin sonuçları, dünyanın dört bir yanındaki hastalar ve hemşirelerin daha kısa kalem iğnelerine, özellikle de 4mm kalem iğnelerine yöneldiğini ortaya koydu.

Ancak, Türkiye genelinde 55 merkezdeki bin 376 hasta verisini kapsayan yerel anket sonuçları ise bizlere başka bir ölçü verdi: Anket katılımcılarının yüzde 21’i hala 6mm uzunluğunda iğne kullandığını belirtiyor. BD olarak bu nedenle 6mm teknolojisini söz konusu hastalarımızın kullanımına sunmak üzere geliştirdik. Bununla birlikte, BD her zaman olduğu gibi, en son yayımlanmış uzman önerileri ile uyumlu ‘en kısa kalem iğnesine geçiş’ stratejisini savunmayı sürdürecek; diyabetlilerin bilinçlendirilmesi ve doğru enjeksiyon tekniklerinin aktarılması konusunda sağlık profesyonelleri ve eczacılar ile işbirliği içerisinde çalışmalarına devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz