Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2017

Bebeklerde Göz Problemleri

Bebeklerde Göz Problemleri

Bebeklerde göz problemleri bazen giderilebilir olsa da bunlar ilerleyen aşamalarda göz hastalıkları olarak karşımıza çıkabiliyor. Genellikle bir takım göz problemleri anne tarafından uygulanacak yöntemlerle ortadan kaldırılabildiği gibi kimi zamanlarda mutlaka doktor (hekim) kontrolünde tedavi yapılması gerekebiliyor.

Bebeklerde genellikle görülen göz problemleri şunlardır: Çapaklanma, Kanama, Sulanma, Akıntı, Kızarıklık, Kayma

BEBEKLERDE ÇAPAKLANMA

Yeni doğan bebeklerde bir defa çapaklanma olması normaldir; fakat bu tekrarlayan bir durum halini almışsa mutlaka göz sağlığı alanında uzman bir göz doktorunun değerlendirmesi gerekir. Bebekte çapaklanma problemini gidermek için kaynatılıp daha sonra beklemeye alınmış ılık su ile temizleme yapılabilir. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde dokuya zarar verebilirsiniz.  Ilık su uygulamasına rağmen bebekteki çapaklanma devam ediyorsa göz doktoruna başvurunuz. Bebeklerinizde çapaklanma problemi nüksettiğinde tırnak kesimi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü bebeklerin tırnakları yetişkinlere göre çok daha sivridir ve çapaklanmış bölgeyi her an yara yapabilirler. İkinci bir alternatif olarak bu gibi durumlarda bebek eldiveni giydirilmesi de önerilir. Bebeklerinizi herhangi bir göz enfeksiyonu geçiren bireylerden uzak tutunuz. Bebekleriniz bu enfeksiyonlara çok çabuk yakalanabilir ve yetişkinlere göre çok daha ağır atlatır.

BEBEKLERDE GÖZ KIZARIKLIĞI

Bebeklerde göz kızarıklığı birçok nedene bağlanılabilir. Bunların en başında konjonktivit göz enfeksiyonları gelir.  Göz kızarıklıkları bebeğin geçirdiği bir kaza sonucu da oluşabilmektedir. Ülkemizde bebeklerin ani hareketleri dolayısıyla gözlerini etrafa vurmaları sonucu çiziklerin meydana geldiği sıklıkla görülmektedir. Bu gibi durumlar gözde kızarıklık ve kaşıntıyı da beraberinde getirir.

Bebeklerde göz kızarıklığının bilinen diğer bir sebebi de geçirilen bir alerji olabilmektedir. Eğer bebeğinizin gözünde aşırı bir kızarıklık mevcutsa mutlaka göz doktoruna başvurunuz.

BEBEKLERİN GÖZÜNDEKİ KANAMALAR

Bebeklerin gözlerindeki kanamalar genellikle bebeğin kontrolsüz bir şekilde çizmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bebeklerde tırnak kesimi çok önemlidir. Mutlaka tırnak kesimi sonrası sivri kısımların törpülenmesi gerekir. Bebeklerin gözlerindeki bu kanamalar genellikle kılcal şekilde meydana gelir. Gözdeki bu kanamaların meydana gelmesinin farklı sebepleri de olabilir. Farklı hastalıkların belirtileri bebeklerin gözünde kanama olarak karşımıza çıkabilir.

BEBEKLERİN ŞAŞILIK ve GÖZ KAYMASI

Bebeklerin gözünde meydana gelen şaşılık anne karnında meydana gelebileceği gibi doğum sonrası da gelişebilen bir durumdur. Anne karnında gelişen şaşılık (Göz Kayması) durumları için genellikle cerrahi müdahale tercih edilir. Bebek doğumunu takip eden birkaç hafta içerisinde mutlaka ameliyat edilir.

BEBEKLERİN GÖZ SULANMASI

Zamanında doğan ve sağlıklı bebeklerin gözlerinde meydana gelen sulanma masaj türü yöntemlerle giderilemezse eğer ki bebek 1 yaşını tamamladıktan sonra göz sulanmasına neden olan tıkanıklığın giderilmesi için cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Sağlık durumu doğumu itibariyle çok iyi olmayan ve erken yada geç doğan bebeklerin ise uzman hekimler tarafından değerlendirilmeye alınması gerekir. Değerlendirme sonucunda ancak bebeğin göz sulanması problemine nasıl bir tedavi yöntemi uygulanılacağına karar verilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz