Doğum öncesi bebek alışverişleri yapılırken mağazalarda bebekler için satışa sunulan bebek ayakkabıları birçok ailenin dikkatini çeker ve çoğu aile bu sevimli ayakkabıları satın alır. Bebek dünya’ya geldiğinde ise özellikle misafirlerle tanıştırıldığı dönemlerde o ayakkabılar giydirilir. Peki, bebeklere ayakkabı giydirmenin sakıncalarından kaç ebeveyn yeterli bilgi sahibi? Ülkemizde bu konuda büyük hatalar yapılmaktadır. Bebeğinize ayakkabı giydirmeniz onu daha şirin gösterebilir yalnız bu aynı zamanda bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkilemeniz anlamına da gelir.

Bebeklerde ilk adım ayakkabısı diye tabir edilen ayakkabıların da kullanılmaması gerekir. Bebek kısa mesafe yürüyebilme alışkanlığını kazanana kadar hiçbir şekilde ayakkabı giydirilmemesi gereklidir. Bebeğe ayakkabı giydirmek bebeğin ayak ve bacaklarında ki kas ve bağların gelişmemesine neden olabilmektedir.

Yapılması gereken bebeklerde ayakları sıcak tutan, tabanı kaymaz çorapların tercih edilmesidir. Bu bebeğinizin bacak kasları ve ayak bağlarının gelişmesinde ayakkabıya göre çok daha iyi bir seçim olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here