Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2017

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Çapa Tıp Fakültesi Yıkılıyor

Cerrahpaşa  Tıp Fakültesi ve Çapa Tıp Fakültesi Yıkılıyor

Şuana kadar yetiştirmiş olduğu doktorlar ve sunmuş oldukları tedavi hizmetleriyle Türk toplumunu için önemli bir yere sahip olan Cerrahpaşa ve Çapa tıp fakülteleri yıkılıyor. Bu yakımın bir yok oluş olmaması ve her iki üniversite hastanesinin daha iyi koşullarda yeniden yapılacak olması ve hizmetlerine yeni binalarla devam edecek olmaları son derece sevindirici bir gelişme.

Cerrahpaşa tıp fakültesi ve çapa tıp fakültesi uzun yıllardır hizmet veren üniversite hastaneleri olmaları nedeniyle artık kullanım ömrünü tamamladırlar. Hem Cerrahpaşa tıp fakültesi hem de Çapa tıp fakültesi deprem yönetmeliğine uygun değiller. Binalar olası bir deprem riskine karşı çaresiz durumdaydı. Binaların yıkılıp yeniden yapılması deprem durumunda tedavi gören hastaların hayatının güvence altına alınması adına önemli bir adım olacağı gibi daha modern ve geniş yatak kapasitesi gibi iyileştirmelerle çok daha iyi bir hale getirilmiş olacak.

Cerrahpaşa ve Çapa tıp fakülteleri yeni yüzüyle hem hastalar için hem de akademisyenler için çok daha konforlu olacak. Her iki üniversite hastanesi yapılırken ülke nüfusu şuan ki kadar kalabalık değildi ve o zamanın koşulları baz alınarak inşa edilmişlerdi. Projenin tamamlanması ile hastaneler daha fazla hasta kabul edebilecekler.

Çapa ve Cerrahpaşa tıp fakültelerinin yıkılıp yeniden inşa edilmesine yönelik açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, “Son derece çağdaş yapılar meydana gelecek Tek kişilik, iki kişilik odalar, eğitim odaları hastane için hemen yanı başında da fakülte odaları, fakülte binaları, fakülte amfileri, sosyal tesisler, misafirhaneler, otel, kafeler, restoranlar, öğrencilerin spor salonları ve yurtlar olacak” diye konuştu.

 

Yapıların yenilenmesinin maliyeti 1 milyar dolar

Projenin maliyeti tam olarak açıklanmasa da yaklaşık 1 milyar doları bulabileceği tahmin ediliyor. Yapılar tamamlandığı takdirde her iki hastanede de hem yetiştirilen öğrenci (Hekim) sayısı artacak hem de daha fazla hastaya tedavi hizmeti sunmuş olacak.

5 yıl içerisinde tamamlanacaklar 

Cerrahpaşa tıp fakültesi ve Çapa tıp fakültesinin yıkılması ve yeniden yapılması tam 5 yıl sürecek. Bu süre içerisinde tedavi gören hastaların durumunun ne olacağı ise şimdilik bilinmiyor. İlerleyen günlerde hastanenin hizmetlerine nasıl bir şekilde devam edeceği, hastanede tedavi gören hastalarının durumlarının akıbeti ile ilgili açıklamalar yapılması bekleniyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz