Çocuklarda Bağırsak Parazitleri, Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Çocuklarda Bağırsak Parazitleri, Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Bağırsak parazitleri adında anlaşılacağı üzere bağırsaklarımızda üreyen,  beslenen ve insan yaşamını tehlikeye sokabilen canlılardır. Her yaştan bireyde olduğu gibi çocuklarda daha sıklıkla rastlanmaktadır. Bunun altında yatan en temel neden ise çocukların yetişken bireyler kadar hijyen kurallarına bağlılık göstermemesi bulunmaktadır.

Bağırsak parazitlerinin çocukların bağırsaklarında oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Yiyecek ve içeceklerin yıkanmadan tüketilmesi, toplu taşıma, okul vb. ortamlarda çocukların birbiriyle çok yakın temasta bulunması bu nedenler arasından bir kaçıdır. Bunların yanı sıra bağırsak parazitlerinin bazı türleri hava yoluyla dahi bulaşabilmektedir.

Temiz su kaynaklarının olmadığı ve hijyen koşullarının tam olarak oluşturulamadığı ülkelerdeki çocuklarda bağırsak paraziti gelişiminin çok daha yaygın olduğu görülmüştür.

Çocuklarda bağırsak parazitlerinin önüne geçebilmenin en öncelikli kuralı olan hijyen (Temizlik) bilincinin çok erken yaşlarda kazandırılması gerekir. Burada ailelere büyük görev düşmektedir.

Çocuklarda Bağırsak Parazitlerinin Belirtileri

Bağırsak parazitlerinin birçok farklı belirtisi bulunabilmektedir. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçı mevcutsa bağırsak paraziti gelişimi düşünülmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Başlıca bağırsak paraziti belirtileri şunlardır: Karın Ağrısı, İştahsızlık, Hızla Zayıflama, İshal Oluşumu, Hızla Artan Bağırsak Gazı, Makatta Kasıntı Gelişimi, Uyku Bozuklukları, Diş Gıcırdatma, Uyku Esnasında Ağızdan Salya Akması, Burunda Kaşıntı, Vücudun Çeşitli Bölgelerinde Gelişen Kaşıntı

Çocuklarda Bağırsak Parazitlerinin Tedavisi

Çocuğunuzda bağırsak paraziti olduğundan şüpheleniyorsanız ya da herhangi bir bulguya rastladıysanız doktorunuza başvurunuz ve kesinlikle ilkel yöntemleri denemeye kalkmayınız. Doktorunuz bağırsak parazitinin türüne göre gerekli tedaviyi başlatacaktır. Çoğu zaman çocuklarda görülen bağırsak parazitlerinde aile boyu tedavi önerilmektedir.

Çocukları Bağırsak Parazitinden Korumanın Yöntemleri

– Okul, yurt ve oyun alanlarındaki tüm araç ve gereçlerin temizliğine dikkat edilmelidir.

– Çocuğun gün içerisinde yoğun olarak temasta olduğu tüm araç gereçlerin sıcak su ile yıkanması gerekir.

– Çocuğun yaşan alanının karanlık olmaması ve gün ışığını almasına dikkat edilmelidir. ( Parazitler gün ışığına karşı dayanıklı değillerdir.)

– Çocuklara ellerini gün içerisinde sık sık yıkamaları gerektiğinin bilgisi verilmelidir.

– Temizliğinden emin olunmayan yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir.

– Meyvelerin tüketilmeden önce çok iyi yıkanması gerekir.

– İçilen suyun temiz olduğundan emin olunmalıdır. Çocuklarınızın içme suyunu arıtmanızda fayda vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz