Çocuklarda Geniz Eti Büyümesinin Olumsuz Etkileri

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesinin Olumsuz Etkileri

Eğer ki çocuğunuz geceleri ağzı açık bir şekilde uyuyor, zamanla nefes almakta zorlanıyorsa geniz eti büyümesinden şüphelenmelisiniz. Bu duruma mutlak özen gösterilmeli ve çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Tabi her ağzı açık uyuyan çocuk için geniz eti büyümesi mevcut denilemez. Çocukların ağzı açık uyumalarında psikolojik nedenlerinde etkisi bulunmaktadır.

Geniz eti büyümesi çocukların kaliteli ve usulüne uygun bir şekilde uyuyabilmesini doğrudan olumsuz yönde etkilemektedir. Kaliteli bir uyku gerçekleştiremeyen çocuklarda çeşitli olumsuzluklar görülebilmektedir. Çocuklarda geniz eti büyümesi yaşandığında uyku halinde düzenli nefes alma gerçekleşmez. Çocuk burnundan nefes alamadığı için havadaki mikroorganizmaları ve bakterileri süzemeden direk vücuda alır. Bu da; gelişim bozuklukları, enfeksiyon hastalıkları, sinüzit, büyüme geriliği, dikkatsizliktir. Geniz eti büyümesi problemiyle karşı karşıya kalan çocukların okulda da başarısızlık yaşadığı gözlemlenmiştir.

Geniz eti büyümesi nedeniyle kaliteli bir uyku uyuyamayan çocukların nefes alma olanakları çok büyük ölçüde kısıtlanır. Hatta kısa süreli nefessiz kalma (apne) durumları dahi nüksedebilir. Bu sebepten ötürü birçok anne babanın geceleri uyumayıp ani bir nefessiz kalma durumunda çocuğu en yakın hastaneye yetiştirmek için nöbet tutuları bilinmektedir.

Toplum arasında burun tıkanıklığı diye tabir tanımlanan birçok problemin arkasında geniz eti büyümesi geliştiği gerçeği bulunmaktadır. Geniz eti büyümesi yetişkinlerde ve çocuklarda benzer etkiler gösterse de çocuklarda horlama, gece öksürükleri, burun ve geniz akıntıları meydana gelebilir. Kronik geniz eti büyümesi durumunda ise yüz gelişimi ve konuşma problemleri görülebilmektedir.

Çocuklarda geniz eti problemi için ameliyat genellikle en son düşünülmektedir. Genellikle ameliyat öncesi doktor farklı tedavi yöntemleri uygulamayı tercih edecektir. Geniz eti tedavisi için uygun olan tedavi yöntemi ancak doktorun muayenesi sonrasında belirlnebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz