Çukurova Üniversitesi Ameliyatsız Kalp Kapakçığı Naklini Gerçekleştirdi

  • Genel
  • 1.172 kez görüntülendi

Çukurova Üniversitesi Ameliyatsız Kalp Kapakçığı Naklini Gerçekleştirdi

Bugün Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde, 83 yaşındaki Terbiye AĞUŞ isimli kadın hastaya kalp kapakçığında meydana gelen problem nedeniyle ameliyatsız kalp kapakçığı nakli gerçekleştirildi.

Çukurova Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, kalp kapakçığında problem gelişen Terbiye AĞUŞ adlı kadın kalbindeki şiddetli ağrı nedeniyle hastaneye başvurmuş. Kardiyoloji Ana Bilim Dalında görev yapmakta olan doktorlar tarafından TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) adındaki yöntem ile hastanın ameliyat edilmeden kalp kapakçığı nakli gerçekleştirilmiş.

Gerçekleştiren başarılı operasyon sonrası hastaneye gelen Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova, ekibini operasyonda gösterdikleri üstün başarıları nedeniyle tebrik etti. Başhekim Yeşim Taşova “Hastanın ameliyatla yapılacak bir kalp kapakçığı nakline göre çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde taburcu olabileceğini ve ameliyatsız kalp kapakçığı nakli sayesinde hastanın ilerleyen zamanlardaki yaşam kalitesinin çok daha iyi olacağını dile getirdi.

Operasyonu gerçekleştiren ekibin başında bulunan Prof. Dr. Mesut Demir kalbin aort kapakçığının kireçlenmesi nedeniyle damar darlığının gelişmesinin özellikle yaşlı hastalarda önemli bir problem teşkil ettiğini söyledi. Kalbin aort kapakçığının kireçlenmesine bağlı olan damar darlığı ve damar tıkanıklıklarının kalp yetmezliği, ritim bozukluğu ve ölümlere neden olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz