Pankreas kanseri en sık görülen kanser türlerinden biri. Üstelik hızla seyrediyor ve en fazla 1-1.5 yıl yaşam şansı tanıyor. Oluşumuna genetik bozuklukların yanı sıra uzun süreli alkol kullanımı, aşırı kahve tüketimi, kronik pankreatit ve kalıtsal hastalıkların neden olduğu biliniyor. Son süreçte bir etkenin daha pankreas kanseri oluşumunda etkili olduğu görüldül. Diş eti hastalıkları ve çürük dişlerde görülen iki bakterinin bu kanserin nedenleri arasında olduğu açıklandı. İzmir Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, İHA’ya yaptığı açıklamada “Gelecekte, çağın en önemli hastalıklarından biri olan pankreas kanseri basit bir ağız kontrolü ile ortadan kaldırılabilir” dedi.

NEDENLER ARASINDA İKİ BAKTERİ DE VAR

Yapılan son araştırmalar, diş etlerinde bulunan ‘Periodontitis’ hastalığı ile eksik, çürük dişlerde bulunan iki bakterinin, pankreas kanserine neden olabileceğini ortaya koydu. Çürük ve eksik dişlerde bulunan, ‘Porphyromanas Gingivalis’ ve ‘Aggregatibacter Actinomycetemcomitans’ adlı bakterilerin, yüksek oranda pankreas kanserine neden olabileceği belirtildi. ‘Porphyromanas Gingivalis’ adlı bakteri bulunan kişilerde pankreas kanseri gelişme ihtimali yüzde 59, ‘Aggregatibacter Actinomycetemcomitans’ adlı bakteri bulunanlarda yüzde 50’den fazla olduğu saptandı. Ağzında bu bakteri bulunmayan kişilerde ise pankreas kanseri gelişmediği görüldü. Bu çalışma sağlıkta büyük bir adım niteliğinde.

AĞIZ SAĞLIĞI KANSERDEN KORUYABİLİR

Ağız ve diş eti sağlığının çok önemli. Ağız hijyeninin iyi olması, ağız ve diş eti muayenesinin düzenli yapılması ve dişlerin düzenli fırçalanmasının pankreas kanseri ihtimalini belki de çok azalır. Gelecekte bu bakterilerin taranması ve tedavi edilmesi ile pankreas kanseri görülme oranı çok azalacak. Bu bakteriler ile ilgili yapılacak çalışma, hastalığın tedavisi konusunda büyük yarar sağlayacak.

kaynak: İha-Hürriyet

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz