Damar Tıkanıklığı

Kan organlarımıza ihtiyacı olan oksijeni taşır. Kanın damar içindeki akışının bozulmasıdır. Kronik bir hastalık olan damar tıkanıklığında; hipertansiyon, yüksek kolesterol, stresli yaşam, sigara, alkol ve genetik yapı önemli risk faktörleridir.

Damar tıkanıklığı nedir?

Damarda oluşan bir daralma nedeniyle kanın damar içindeki akışının bozulmasıdır. Damar tıkanıklığı kronik bir hastalıktır. Damar tıkanıklığına neden olan etkenlerin başında; hipertansiyon, yüksek kolesterol, stresli yaşam, sigara, alkol ve genetik faktörler gelmektedir.

Damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır ?

Damar tıkanıklığı ciddi bir aşamaya gelmeden belirti vermeyebilir. Bulgular ise etkilediği organa göre değişir. Kalp damarlarındaki bir tıkanıklık göğüs ağrısı, bacak damar tıkanıklığı ayaklarda güçsüzlük ve yürümeyle ortaya çıkan ağrı, boyun ve beyin damar tıkanıklığı belirtileri ise ani görme kaybı, his kaybı, bulanık görme gibi belirtiler verebilir.

Damar tıkanıklığı risk grupları ?

İleri yaş hastalığı olarak bilinen ‘damar tıkanıklığı’ beslenme alışkanlıkların değişmesi, hareketsiz yaşam, stres ve sigara gibi etkenlerle 30 lu yaşlarda görülmeye başlamıştır. Düzenli egzersiz, hazır gıdalardan, yüksek kalorili besinlerden ve sigaradan kaçınarak damar tıkanıklığı riskini azaltabiliriz.

Damar tıkanıklığı ne iyi gelir ?

Damar tıkanıklığında hastalığı engellemenin en iyi yolu ailevi faktörler dışındaki riskleri ortadan kaldırmaktadır. Sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmak, diyet ve egzersiz damar tıkanıklığına iyi gelen faktörlerdir. Hastalık organları etkilemeden önlem almak ve tedaviye başlamak önemlidir.

 

Damar tıkanıklığı tedavisi nasıldır ?

Hastalığın erken döneminde hastalar ilaç tedavisi ve hastalığın ilerlemesine neden olan faktörlerden uzaklaşarak olumlu sonuçlar alır. İlaç tedavisine rağmen şikayetlerin devam etmesi durumunda stend, balon gibi tedaviler ya da cerrahi girişimler düşünülebilir. İlk teşhiste ciddi tıkanıklık bulunması halinde cerrahi müdahele ilk seçenek olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz