Diabetes İnsipidus Nedir?

Diabetes insipidus endokrin hastalıklar grubunda değerlendirilir ve hastada aşırı miktarda su içme, aşırı bir susuzluk hissi ve yine bol miktarda idrar çıkartma gibi problemlerin meydana gelmesine neden olan bir hastalıktır. Çok sık idrara çıkmak (özellikle gece idrara çıkmak) en belirgin belirtisi olan diabetes insipidus hastalığı Diabetes mellitus (şeker diyabeti) ile benzer belirtiler göstermektedir. Fakat hastalıkların neden ve tedavileri birbirinden çok farklıdır.

Diabetes İnsipidus Nedenleri 

Diabetes insipidus hastalığına yol açan 3 tip neden bulunmaktadır. Böbrek hastalıkları, kullanılan bazı ilaçlar, psikolojik nedenler.

Diabetes İnsipidus Hastalarının Bilezik Kullanması

Diabetes insipidus hastaları su ihtiyaçlarını şuurları açık olduğu sürece kendileri gidermektedirler. Yalnız herhangi bir nedenle bilinç kaybı yaşanması durumunda hasta su ihtiyacını gideremez ve bu tür bir vaka hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir. Dolayısıyla bu tür hastaların bir bilezik takması ve tek başlarınayken böyle bir problem yaşamaları durumunda götürüldükleri doktorun hemen durumu anlayıp hastaya bol miktarda su takviyesi yapması gerekir.

Diabetes İnsipidus Tedavisi

Diabetes İnsipidus hastalığının %100 tedavisi mümkün değildir. Yalnız tedavide kullanılan vazopressin benzeri sentetik bir madde olan desmopressin (DDAVP) hastalığın birçok belirti ve bulgusunu ortadan kaldırır. Nadiren de olsa hastalığın kendiliğinden geçtiği görülmektedir.. Hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz