Dişeti hastalığı kadınlarda kısırlık nedeni

0
286

 

Diş eti hastalığı olan kadınların gebe kalma şansları dört kat daha az. Çünkü ağızdaki bakteriler yumurtlamayı ve embriyonun implantasyonunu önlüyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “P. Gingivalis” bakterisi taşıyan kadınları etkileyen bu durum hakkında şu bilgileri verdi: Çocuk sahibi olmayı isteyen kadınlar diş etlerine dikkat etmeli ve düzenli olarak kontrol ettirmeli. Diş eti enfeksiyonuna sebep olan bakteriler gebe kalma sürecini uzatıyor. Dişeti hastalığına neden bu olan bakteri (P.Gingivalis) tükürükte bulunuyor ve bir yıl içindeki gebelik şansını 3 kat azaltıyor. Bu bakteri hem diş etlerini hem de altında bulunan kemik dokusunu enfekte ederek gebe kalma olasılığını 4 misli düşürüyor.

EMBRİYONUN TUTUNMASINI ÖNLÜYOR

Betül Görgen

Dişeti ve çene kemiği enfeksiyonlarının vücutta inflamasyona neden olarak ovulasyona (yumurtlama) ve embriyonun tutunmasına engel olduğunu vurgulayan Dr. Görgen, “Ayrıca bu inflamasyon hormon üretimini olumsuz etkiliyor ve endometriosise benzer etki oluşturuyor. Peridontal enfeksiyonlar kısırlığa katkıda bulunan sebeplerden biri. Bu bakteriler, dişeti enfeksiyonu klinik olarak belirti vermeden önce bile sistemik etkisini gösterebilir. Bu nedenle üreme çağındaki kadınlar ağız sağlığına özen göstererek düzenli kontrollerini ihmal etmemeli. Diş problemi ve kısırlık arasındaki bağlantı Helsinki Üniversitesi’nde yapılan araştırmayla da kanıtlandı. Araştırmacılar 19-42 yaş aralığındaki sağlıklı, gebe kalmaya çalışan 256 kadını çalışmaya dahil ettiler. Ağız – diş ve jinekolojik muayeneleri yapıldı. 12 ay boyunca gebelik durumları takibe alındı. Bir yıl sonunda gebe kalamayan kadınların tükrüğünde en sık saptanan bakteri P.Gingivalis’ti. Gebe kalma oranı, dişeti hastalığı olmayan ve bakteri saptanmayan kadınlarda 4 kat daha fazlaydı.

SAĞLIKLI GEBELİK İÇİN DÜZENLİ DİŞ MUAYENESİ

Opr. Dr. Görgen, sözlerini şöyle noktaladı: Peridontitis, dişleri destekleyen dokunun bakteriyel inflamasyonudur ve tedavi edilmezse diş kaybına bile yol açabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar düzenli diş muayenesini ve folat takviyesini unutmamalıdır. Diş eti hastalıkları ve iltihabı tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur ve 35-44 yaş arasındaki nüfusun yüzde 15-20’sini etkilemektedir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz