‘Survivor Adası’ olarak ün salan Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan Tilso Brito Rojas, akciğerindeki kanserden en ileri teknolojik yöntemle Türk doktor sayesinde kurtuldu. Üstelik haberi bile olmadan!

Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan 63 yaşındaki Tilso Brito Rojas hayatında ilk defa yurt dışına çıktı. İsviçre’ye hem evlilik hazırlığı yapan kızını ziyarete hem de müstakbel Türk damadıyla tanışmaya gitti. Ama gider gitmez apar topar apandisit ameliyatına alındı, hemen üstüne akciğer kanseri olduğu ortaya çıktı. Müstakbel damadının araştırmalarıyla soluğu Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu’nun yanında alan Dominikli hasta, akciğerindeki tümörden kurtularak sağlığına kavuştu. Prof. Dr. Semih Halezeroğlu, akciğer kanserinin ilk evrede belirti vermediğini, Rojas’ın da İsviçre’de apandisit ameliyatı olduğu sırada akciğerinde 2,5 cm kitle tespit edildiğini belirterek “Hastamız geldiği zaman kendisine PET CT yaptırdık, vücudu baştan aşağı taradık. Başka bir yerde olmayınca sadece akciğerde olup ebadı da küçük olunca en ileri teknoloji ile kapalı ameliyat yani tek port torakoskopik (VATS) operasyon yaptık ve sağlığına kavuşturduk” diyor.
En ileri teknolojik yöntem
Tek port VATS operasyonunun açık ameliyata göre son derece önemli avantajları olduğunu, 4 cm’lik kesiden içeri kamera ile girdiklerini ve hastanın nefes fonksiyonlarından ağrısına dek her şeyin hasta lehine ilerlediğini vurgulayan Prof. Dr. Semih Halezeroğlu “Vücudunuzda 25 cm’lik ameliyat kesisi olmuyor. Kaburgalarınız kırılmıyor, kaburgalar arası yaralanmıyor, ameliyat sonrası ağrı çok az oluyor. İşinize gücünüze birkaç gün içinde dönebiliyorsunuz. Hastamızı da ameliyat sonrası hastanede dört günlük yatış süresinin ardından taburcu ediyor ve evine yani Dominik Cumhuriyeti’ne sağlığına kavuşmuş olarak uğurluyoruz” dedi.

“Babamı sağlığına kavuşturan şehir”
Müstakbel damat Nebi Akçakaya, kayınpederine en iyisini sağlayabilmiş olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtirken, akciğer kanseri olduğunu bilmeden sağlığına kavuşan Tilso Brito Rojas kendini son derece iyi hissettiğini söylüyor. Rojas’ın tek çocuğu olan 33 yaşındaki Elizabeth Brito Garcia da, Türkiye’ye daha önce birçok kez geldiğini ve her seferinde hayran kaldığını belirtirken, “Tarihi ve turistik bu muhteşem şehri babamı sağlığına kavuşturmasıyla da hatırlayacağım” diyor.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz