En kötü deniz en iyi havuzdan daha iyidir!

0
213

Havuzlar enfeksiyon saçıyor. Tatil sezonunun gözdesi havuzlar, gözden kulak sorunlarına, cilt problemlerine kadar pekçok sağlık problemini beraberinde getirebiliyor. Her ne kadar dezenfekte edilmiş olsalar da işlem sırasında kullanılan kimyasallar bile zararlı olabiliyor. Uzmanlar, sağlık açısından denizin, her türlü havuzdan daha güvenli olduğuna işaret ediyor.  Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu “Havuzlar virüslerin, bakterilerin, özellikle de paraziter hastalıkların yuvası. Havuz ne kadar klorlansa, dezenfekte edilse de pek çok enfeksiyon, özellikle de parazitlerin önüne geçilemiyor. Parazitler ise kornea ülserleri gibi pek çok kornea enfeksiyonlarına, hatta kornea kayıplarına, görme kayıplarına bile yol açabiliyor. Yani en kötü deniz, en iyi havuzdan daha sağlıklı. En kirli olduğunu düşündüğünüz deniz bile en temiz havuzdan daha az mikrop bulaştırır” diyor.

LENSLERLE ASLA!

Lenslerle havuza girmenin de çok tehlikeli olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Uslu “Havuzda kontakt lens kullananlarda özellikle paraziter enfeksiyon riski çok daha yüksek. Çünkü lens, gözü hassaslaştırarak enfeksiyona, parazitlere açık hale getiriyor. Deniz ya da havuzdan gözünüzü kaybetmenize varacak paraziter bir hastalık ya da kornea enfeksiyonu kapma riskinizi artırıyor. Bu nedenle denize ya da havuza girerken kesinlikle lensin çıkarılması ya da gözü kaplayan özel deniz gözlükleri kullanılması gerekli. Duşa girerken bile lens çıkarılmalı, çünkü paraziter hastalıkların musluk suyu yoluyla dahi bulaşma riski var” diye konuşuyor.

KLOR HİÇ DE MASUM DEĞİL

Havuza girenlerde ayrıca alerjilerin çok yaygın olarak görüldüğünü söyleyen Op. Dr. Uslu, “Klor gözde alerjilere de yol açıyor. Göz kızarıklığı, batma, yanma, iritasyon gibi alerjik reaksiyonları çok görüyoruz. Havuzun dezenfektasyonu için kullanılan kimyasallar ve klor sadece gözde değil, kulak-burun-boğaz ve ciltte de ciddi sorunlara yol açabiliyor. Duş almadan ya da güneş yağını sürüp hemen havuza atlayan insanlar da havuzu kirleterek mikrop bulaşmasına yol açıyor. Havuz öncesi ve sonrası mutlaka duş alınmalı” şeklinde bilgi veriyor.

ÇOCUK HAVUZU DAHA RİSKLİ

Çocuk havuzlarının daha da riskli olduğuna değinen Dr. Uslu, sözlerini şöyle noktalıyor:

Daha küçük bir havuzda daha fazla kimyasal oluyor. Ayrıca çocuklar idrarlarını tutamayabiliyorlar. Her türlü mikrop bulaşabiliyor.

  • Mümkünse deniz varsa havuza girmeyip denizi tercih etmek lazım.
  • Gözleri korumak için su geçirmeyen deniz gözlükleri takılmalı
  • Havuza girmeden ve havuzdan çıkar çıkmaz mutlaka duş alınmalı.
  • Gözde bir sıkıntı (kızarıklık, batma, çapaklanma) olduğunda vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurun. Kızarıklık 2 gün içinde geçmezse mutlaka doktora başvurun.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz