Epilepsi Hastalığı

Epilepsi beyin hücrelerinin elektriksel aktivitesinin anormal bir şekilde aniden bozulmasının sebep olduğu, garip hareketler, duyusal değişiklikler ve bilinç kapanması ile kendini gösteren, ani nöbet şeklinde görülen bir sinir sistemi hastalığıdır. Sebebi olmadan ortaya çıkan ve ayda en az iki kere tekrarlayan bayılma ve bilinç değişikliğine epilepsi tanısı koyulabilmektedir. Normalde bayılma esnasında da beyin hücrelerinin elektriksel aktivitesinde gariplik olur fakat birkaç saniye sürer ve hastanın bilinci yerine gelir. Epilepsi de bayılmalar bir iki dakika sürer ve bayılma esnasında hasta çok garip hareketler sergiler.

Epilepsi hastalığının halk arasında adı ‘Sara Hastalığı ’dır. Yeryüzünde elli milyon civarı epilepsi hastası olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de ise bu sayı bir milyon kadardır. Epilepsi ülkemizde yanlış bilinen hastalıkların başında gelmektedir çünkü halkımız epilepsi hastalarını zekâ seviyeleri düşük ve aşırı gergin sanmaktadırlar. Aslında bu ikisinin de epilepsi ile bir gram alakası yoktur. Epilepsi hastalığı kesinlikle zekâ geriliğine neden olmaktadır hatta hastaların birçoğunda zekâ seviyelerinin normalden yüksek olduğu belirlenmiştir.

Epilepsi Bulaşıcı mıdır?

Epilepsi beyindeki anormalliklerden dolayı görülen bir hastalıktır mikroplardan dolayı görülmez. Bu yüzden asla bulaşıcı bir hastalık değildir.

Epilepsi Anne Babanın Çocuğu da Epilepsi mi Olur?

Yapılan araştırmalara göre anne veya babadan epilepsi olması doğacak bebeğinde ileride epilepsi hastası olması ihtimalini arttırmaktadır fakat kesinlikle epilepsi olacaktır diye bir durum yoktur.

Epilepsi Nöbeti

Epilepsi nöbetlerinin çok farklı çeşitleri vardır. Bilinç kaybı olan epilepsi nöbetinde hasta etrafta olanları duymaz, tepki vermez fakat uzuvları hareket edebilir herhangi bir şeyler kavga ediyor, mücadele ediyor gibi görünebilir. Aptallaşmıştır, göz bebekleri nöbet çeşidine göre büyüyebilir veya küçülebilir. Ayrıca halk arasında ‘Epilepsi krizi’ olarak bilinir.

Epilepsi Çeşitleri

Parsiyel epileptik nöbetler: Beyin kabuğunun bir bölümünün elektrik aktivitesinin anormalleşmesi ile sonucu görülen nöbetlerdir. Diğer nöbetlerden farklı olarak parsiyel nöbetler de beyinin hangi bölümü etkilenmişse o bölümün yaptığı görevlerde anormallik ortaya çıkar.

 • Basit parsiyel nöbetler: İsteğimiz dışında çalışan böbrek, karaciğer, kalp gibi organlarda ortaya çıkan nöbet çeşididir. Bu epilepsi nöbeti çeşidinde hasta bayılmaz fakat hangi organda anormallik varsa o organın garip çalışma sonucu belirtiler ortaya çıkar. Mesela kalbimizde epilepsi nöbeti çıktıysa nabzımız çok fazla artabilir veya birden azalabilir. Tansiyonumuz düşebilir veya artabilir.
 • Kompleks parsiyel nöbetler: Bayılma görülen epilepsi nöbeti çeşididir. Hasta da epilepsi nöbetine girip bayılmasının ardından hiçbir dürtmeye seslenmeye cevap vermez. Epileptik anormalliğin oluştuğu beyin bölgesine göre kişi içinde yaşadığı öfkeye, mutluluğa göre dışarıya elleriyle kullarıyla ve hatta ağzı ile çeşitli hareketler yaparak belirtiler verir.

Jeneralize nöbetler: Çok geniş beyin bölümlerinde oluşan epileptik aktivite sonucu görülen nöbetlerdir.

 • Absans nöbetler: Genellikle sadece çocuklarda görülen nöbetlerdir. 3 ve 4 yaşlarında görülür başlangıcı anidir ve ilk başladığında çok sık (günde 60 kere) görülebilmektedir. Hastaların yaşı ilerledikçe nöbetleri sıklığı azalır fakat nöbet süresi genellikle 20 – 30 saniye arasında sabit kalmaktadır.
 • Myoklonik nöbetler: Herhangi bir kas grubunun aniden, sebepsiz ve istemeden kasılmasıdır. Kasılma yüzde, vücutta veya uzuvlarda veya bunların hepsinde birden olabilir. Korkutulma ve ani ışık yükselmesi sonucu sıçrama ve irkilmeler de myoklonik kasılmadır ve epilepsi ile karıştırılmamalıdır. Ayrıca uykuya dalarken yatakta sıçrama da myoklonik kasılmadır ve epilepsi ile bir alakası yoktur.
 • Tonik nöbetler: Myoklonik olmayan kasılmalara verilen nöbet ismidir. Tonik nöbetlerde hasta bir anda sebepsiz bir şekilde baş ve topuklar üzerinde adeta bir yay gibi dikili hale gelir. Bu sırada gözler yukarı bakar ve nefes darlığı yaşanabilir. Çok nadir görülen nöbet çeşitlerindendir. Çoğu zaman sadece çocuklarda ve uykuda görülür.
 • Tonik klonik nöbetler: Beyinin her iki bölümünde görülen epileptik anormallik sonucu ortaya çıkar. En ağır nöbet çeşididir ve çok sık görülmektedir. Tonik klonik nöbetlerde diğer nöbetlerden farklı olarak görülmeden önce bazı belirtiler verirler. Bu belirtiler; huzursuzluk, aşırı gerginlik ve baş ağrısıdır. Tonik klonik nöbet esnasında diyafram ve göğüs kaslarında kasılma olur bu da hastanın çığlık atmasına sebep olabilir ve ayrıca hastalar ağzından köpük çıkarabilirler. Tonik klonik nöbetler genellikle 1 – 2 dakika sürer ve eğer 1 -2 dakika içinde normale dönmezler ise doktora başvurmak gerekir.

Epilepsinin Tedavisi

Epilepsinin tedavi cerrahi ve ilaç tedavisi oalrak ikiye ayrılmaktadır. İlaç tedavisinde antiepileptik ilaçlar kullanılmaktadır. Cerrahi tedavide ise elektriksel aktiviteye neden olan kitle hastadan cerrahi yollar ile alınmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. TAHSİN dedi ki:

  epilepsi hastalığını iyi algılamak lazım tanılara dikkat edip nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı ona göre hareket etmeli doktorlarımızın çoğu herhangi birbulguya RASTLAMADIKLARI HALDE DALMA VEYE BAYILMA GİBİ VS. GÖRDÜKLERİ ANDA HEMEN EPİLEPSİ DİYORLAR .YANLIŞ SONRA İLAÇLAR TABİKİ HEPSİ BOŞ TEŞHİSİ DOĞRU KOYMAK LAZIM.

 2. özlem yalçın dedi ki:

  epilepsi anneden kıza geçermi ne kadar bi ihtimal vargenetik mi ne kadar genetik

  1. Saglik Uzmani dedi ki:

   Merhaba;

   Ancak hem anne hem de babanın ailesinde epilepsi olduğuna dair bulgu ya da bir tarafta epilepsi hikayesi ile birlikte anne-baba akrabalığı varsa ve özel bazı epilepsi türlerine sahiplerse kalıtımın rolü olduğu söylenebilir. Bu konuda her hastanın kendi içinde değerlendirilmesi gerekir.

 3. emek cilingir dedi ki:

  Verdiğini bilgiler için çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz