Ev kadınlarında kalp krizi riski daha fazla

Ev kadınlarında kalp krizi riski daha fazla

EV KADINLARINDA KALP KRİZİ RİSKİ Yapılan araştırmalar; ev kadınlarının çalışanlara göre daha hareketsiz bir hayat sürdüklerini, daha fazla kilo sorunu yaşadıklarını, daha hipertansif olduklarını, LDL ve trigliserid düzeylerinin daha yüksek olduğunu gösterirken, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, “Bu nedenle, ev kadınlarının kalp krizi geçirme riski çalışan kadınlara göre daha yüksek” diyor.

Türkiye’de kadınlarda kalp krizi riski

Yıllarca kalp hastalıkları erkek hastalığı olarak değerlendirildi ve erkeklerin daha fazla kalp krizi geçirmesi iş hayatındaki strese bağlandı. Evde kalan eşin stresten daha uzak ve düzenli bir hayat sürdüğü için daha az risk taşıdığı düşünülüyordu. Bu düşünceler halen devam ediyor ancak Türkiye’de toplam kalp hastalığının kadınlarda görülme sıklığı %7,3 iken erkeklerde %6,2 seviyelerinde. Kadınlarda özellikle hipertansiyon ve romatizmal kalp hastalıkları daha fazla görülüyor. Koroner kalp hastalığının görünme oranı ise kadınlarda %3,5, erkeklerde %4,1 civarında. Koroner kalp hastalığı riski kadınlarda biraz düşük olmasına rağmen zaman içinde artış göstermiş durumda.

Kalp krizinin kadın ve erkek üzerindeki etkileri farklı

Kalp krizi geçiren hastalar arasında ağrının başlaması ile acil servise başvuru arasındaki süre, erkek hastalarda kadın hastalara göre çok daha kısa oluyor çünkü erkekler kalp krizi riski taşıdıklarını bildikleri için hissettikleri ağrının kalp kaynaklı olabileceğini düşünüyor. Kadınlarda göğüs ağrısı biraz daha yaygın oluyor. Bu ağrı omuzlara, boyna kollara, karna ve hatta sırta yayılıyor. Ağrı; gelip giden tarzda, göğüste yanma hissi ya da sadece ağırlık hissi oluşması şeklinde bilinen kalp krizinin şiddetli göğüs ağrısına benzemiyor. Kadınlarda kalp krizini düşündüren semptomlar göğüs ağrısından çok, açıklanamayan anksiyete, bulantı, sersemlik, çarpıntı ve soğuk terleme olarak görülüyor. Bu semptomlarla acil servise başvuran kadın hastalar, en değerli zamanlarını acil servislerde tanı konabilmesi için kaybediyor.

Koroner kalp hastalığında erkekler ve kadınlar arasındaki farklar

  • Koroner kalp hastalığı görülme sıklığı erkeklere göre kadınlarda daha hızlı artıyor.
  • Total kolesterol yüksekliği erkekler için daha önemliyken, kadınlarda HDL daha önemli. HDL düşüklüğü kadınlar için bağımsız risk faktörü olarak kabul ediliyor.
  • Trigliserid yüksekliği kadınlar için majör risk faktörüdür.
  • Hipertansiyon iki cins için de risk faktörüdür fakat kadınlara koroner arter hastalığı için daha az etki eder.
  • Sigara kullanımı her iki cins için de çok önemli bir risk faktörüdür. Sigara kullanma oranları erkeklerde azalmaya başlarken, özellikle genç kadınlar arasında artıyor. Sigara içen kadınların aynı zamanda doğum kontrol hapı kullanmaları, riski yüksek derecede artırıyor.
  • Diyabet kadınlar için daha ciddi bir risk faktörüdür.
  • Menopoz kadınlardaki riski önemli ölçüde yükseltir. Menopoz yaşı ortalama 47’ye gerilemiştir. Hormon replasman tedavisinin koroner kalp hastalığından korunmada faydalı olduğu ispatlanmamıştır. Hatta, progesteron içeren replasman tedavisinin ciddi risk oluşturduğu tespit edilmiştir.
  • C-Reaktif protein her iki cins içinde risk faktörüdür. Hormon replasman tedavisi alırken CRP yüksekliği riski ciddi şekilde artırır.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık