Halsizlik, yorgunluk hissi günümüzün en yaygın şikayetlerinden biri. Uzmanlar halsizliğin altında uzun süreli stres, viral hastalıklar ve uyku bozuklukları gibi bir çok nedenin yatabildiğini belirtiyor. Kimi zaman ise yetersiz beslenme ve bilinçsiz diyetlerde ‘halsizlik’ şikayetine neden olabilir. Ancak siz siz olun uzun süreli halsizlik durumlarında hekime başvurmayı ihmal etmeyin. Çünkü bu belirtiye daha ciddi hastalıklar da neden olabilir.

Halsizliğe iyi gelen besinler:

Elma: Her gün bir elma yemek vücudu canlandırır. Aşırı halsizlik ile mücadelede vücuda oldukça büyük bir enerji verir.

Muz: Adeta enerji deposudur. Sabah uykudan kalktıktan sonra yenen 1 adet muz güne daha zinde ve canlı başlamanızı sağlar.

Pirinç: Yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip olan ve bağırsak faaliyetlerini düzenleyen oldukça iyi bir gıdadır.

Üzüm: Tüm gıdalardan da daha büyük bir enerjiye sahip olan üzüm vitamin deposu bir meyvedir.

Maydanoz: İnsan vücuduna en yararlı gıdalardan bir tanesidir. Maydanozu Sabah kahvaltılarında tüketmek güne zinde başlamak için oldukça önemli bir gıdadır. Ayrıca öğle ve akşam yemeklerinin yanında salata olarak tüketildiğinde tüm gününüzün zinde ve canlı geçmesini sağlamış olacaksınız.

Kayısı: Vücudunuza hem içten hem de dıştan canlılık ve dirilik verir. Kuru kayısının kış aylarında tüketilmesi bağırsaklar için oldukça önemlidir. Bu nedenle her sabah 3-4 adet kuru kayısı yedikten sonra üzerine bir bardak su içildiğinde, bağırsaklarınızın temizlenmesine yardımcı olduğuna ve kendinizi daha iyi hissettiğinize şahit olacaksınız.

 

Sarımsak: Aşırı halsizliğe ve zihin yorgunluğuna karşı oldukça iyi gelir. Bulaşıcı hastalıklara karşı doğal bir antibiyotiktir ve iyileştirme niteliğine sahiptir.

Mercimek: Etin yerini tutan oldukça sağlıklı bir protein deposudur. Özellikle doğum yapmış annelerin lohusalık döneminde bol miktarda tüketmeleri gereken bir besindir.

Yeşil salata: Aşırı halsizliğe ve yorgunluğa karşı iyi gelerek vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak enerji verir ve halsizliğe iyi gelir.

Tere: Aşırı halsizliğe ve yorgunluğa karşı tereyi bol bol tüketmek gerekir. Vitamin yönünden zengin olan tere dinçleştirici özelliğe sahiptir.

Frenk Üzümü: Aşırı halsizliğe karşı vücudun direncini artırarak zindelik ve canlılık verici özelliğe sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz