Anemi Nedir?

Anemi Nedir?

Halk arasında “kansızlık” olarak da bilinen anemi, kandaki alyuvar sayısı ya da hemoglobin düzeyinin, hastanın yaşı ve cinsiyetine göre normal değerin altına düşmesidir. Yani kanda kırmızı hücrelerin (alyuvar, eritrosit) içinde bulunan ve oksijen taşımakla görevli olan hemoglobin molekülünün miktarındaki azalmadır.  

Anemi Nedenleri Nelerdir?

Hemoglobin, akciğerlerden dokulara oksijen taşımakla görevli, yapısında demir bulunduran ve kana kırmızı rengini veren bir maddedir. Anemi aslında yalnızca bir laboratuvar bulgusudur. Ama her zaman bir hastalığın işaretidir. Demir eksikliği, aneminin en sık nedenidir.

Aneminin çeşitli türleri vardır. Bunlar; aplastik anemi, hemolitik anemi, demir eksikliği anemisi, orak hücreli anemi, talasemiler ve pernisiyöz anemidir. Aneminin başlıca üç nedeni vardır. Bir sebeple kan kaybı, yetersiz alyuvar üretimi ya da alyuvar yıkımının fazla olması. Bazı hastalarda bu nedenlerin birden fazlası anemiye yol açar.

Kan kaybı aneminin, özellikle demir eksikliği anemisinin en sık görülen sebebidir. Kısa süreli olabileceği gibi uzun bir zamana da yayılabilir. Kan kaybının temelinde kadınlarda adet döneminin uzun sürmesi, sindirim kanalındaki veya idrar yollarındaki kanamalar, cerrahi operasyonlar, travma veya kanser gibi pekçok başka odak olabilir.

Yeterince demir, folik asit (folat) veya B12 vitamini içermeyen bir beslenme tarzı veya besin maddelerinin emilimini sorlaştıran bazı faktörler de alyuvar yapımını engelleyebilir. Vücut alyuvar üretebilmek için ayrıca C vitamini, riboflavin ve bakıra da gereksinim duyar. Alyuvar yapımı için kemik iliğini uyaran eritropoietin hormonunun azalması da bir anemi sebebidir. HIV/AIDS olan kişilerde, enfeksiyonlara veya hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olarak anemi gelişebilir.

Gebelik süresince demir ve folik asit düzeylerinin düşük olmasından dolayı veya kandaki değişimlere bağlı olarak anemi oluşabilir. Yetişkinlerin yüzde onundan fazlasında hafif anemi biçimlerine rastlanır. Bu kişilerin çoğunda başka tıbbi durumlar da bulunur. Aneminin en sık rastlanan belirtisi halsizliktir. Kişi kendini yorgun ve bitkin hisseder.

Kişi, günlük normal işlerini yapabilmekte dahi zorlanabilir. Bunlar dışında nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, el ve ayaklarda soğukluk, soluk cilt, göğüs ağrısı görülebilir. Hafif ve orta derecedeki anemilerde belirtiler hafiftir veya hiç olmayabilir. Anemi bazı durumlarda aritmiye de yol açabilir. Aritmiler zamanla kalbe zarar vererek kalp yetmezliğine neden olabilir.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Hastanın tıbbi ve ailesel geçmişi, muayene bulguları ile yapılan tahliller anemi tanısı koymak için yeterlidir. Anemi tanısında ilk yapılan test genellikle tam kan sayımıdır (Hemogram olarak da adlandırılır) . Hemogramda kanın bir çok bölümü ölçülür. Anormal sonuçlar anemi dışında başka bir kan hastalığı, enfeksiyon veya başka bir durumun habercisi de olabilir. Yani anemi bazı durumlarda belirti olarak da ortaya çıkabilir. 

Anemi tedavisi, nedenlerine göre değişir. Tedavide, aneminin nedeni ve şiddetine göre beslenme değişiklikleri, takviyeler (destek vitamin ve mineraller) ve bazı ilaçlar, kan nakli veya kemik iliği nakli ile cerrahi, başvurulan yöntemler arasındadır. Tedavide amaç, kanın taşıyabileceği oksijen miktarını artırmaktır. Bu da alyuvarların sayısını ve hemoglobin düzeylerini artırarak yapılır.

Tedavide diğer bir amaç, aneminin altında yatan nedeni ya da durumu tedavi etmektir. Enfeksiyon tedavisi için antibiyotikler, aşırı adet kanamasını önlemeye yönelik hormonlar, daha fazla alyuvar yapımını uyarmak için yapay eritropoietin hormonu, bağışıklık sisteminin kendi alyuvarlarını yok etmesini önleyecek ilaçlar, kurşun zehirlenmesi gibi durumlar için kelasyon tedavisi, kan veya ilik kök hücre nakli, anemiye neden olan ve hayati tehlike oluşturan ciddi bir kanama varsa cerrahi müdahale (örneğin devam bir mide ülseri ya da kalın bağırsak kanseri nedeniyle oluşan kanamanın kontrol edilmesi) bunlar arasındadır.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Hematoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Gastroentereloji

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık