Anjina Pektoris Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Anjina Pektoris Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Anjina (Angina) Pektoris Nedir?

Anjina pektoris aslında göğüs ağrısıdır. Kalbe yeterli düzeyde oksijen sağlanamadığında oluşan baskı ve rahatsızlık şeklindeki geçici göğüs ağrılarıdır.  

Anjina Pektoris Belirtileri ve Nedenleri

Kanı, sol karıncıktan vücudumuzun organlarına taşıyan aort damarı ve dallarında, esnekliği azaltan damariçi yağların (lipid) birikmesiyle damar sertliği (ateroskleroz) oluşur. Lipidin neden olduğu kritik seviyedeki darlıklar kalbin beslenmesinde yetersizliğe (iskemi) neden olur. Koroner yetersizliği olarak ifade edilen bu durumda hastayı hekime yönlendiren en önemli belirti de anjina pektoris adı verilen göğüs ağrısıdır.

En sık nedeni, kalbi oksijenden zengin kan ile besleyen koroner damarların plak depolanması ile daralması sonucu oluşan koroner arter hastalığıdır. İki temel tipi vardır; kararlı (stabil) anjina pektoris, ve kararsız (anstabil) anjina pektoris. Stabil anjina, kalbin ek oksijene ihtiyacı olduğunda (veya hemen sonrasında) oluşur.

Sigara, ani ve hızlı hareket, ağır bir yemek, özellikle yemekten hemen sonra egzersiz yapılması, cinsel ilişki, öfkelenme ya da üzüntü, ani ısı ve yükseklik değişimleri gibi kalp yükünü arttıran durumlar stabil anjinaya neden olur. Ataklar genellikle 1-15 dakika sürer ve dilaltı ilaç ya da istirahat ile geçer. Anstabil anjina pektoris ise tahmin edilemeyen zamanlarda ve dinlenme halinde dahi oluşabilen göğüs ağrısı, rahatsızlık hissidir.

İlaçla veya istirahatle 15 dakika içinde düzelmez. Stabil anjinaya da neden olabilir, stabil anjinanın sıklığı ve şiddetini artırabilir. Anstabil anjina, altta yatan koroner arter hastalığının ilerlemesine işaret eden tehlikeli bir durumdur. Anstabil anjina, hasar görmüş plak üzerinde pıhtı oluşmasıyla da oluşabilir. Bu durum acil olarak değerlendirilmelidir.

Bu durum kalp krizinin habercisi olabilir ve kalp krizine dönüşebilir. Ayrıca hayatı tehdit eden aritmiler (ritim bozukluğu) meydana gelebilir. Anjina pektoris, göğüs kemiği arkasından başlayan, göğsün her iki kısmına, omuzlara, kollara sırta ve alt çeneye yayılabilen, baskılayıcı, sıkıştırıcı, ezici, tıkayıcı ya da yanıcı karakterde ağrılar olarak belirti verir. Özellikle kadınlarda ve diyabetik hastalarda atipik, özgül olmayan veya belirsiz belirtiler olabilir.  

Anjina Pektoris Tedavisi

Tanıda hasta öyküsü ve var olan risk faktörlerinin değerlendirilmesi çok önemlidir. EKG, egzersiz testi, stres ekokardiyografi, nükleer görüntüleme, elektron ışın bilgisayarlı tomografi, koroner anjiyografi gibi yöntemler kesin teşhisi koymaya yardımcı olur. Anjinanın tedavisi, hastalığın ciddiyeti ve altta yatan kalp-damar hasarının boyutuna bağlıdır.

Öncelikle tüm hastalarda yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Kalp sağlığı ile uyumlu diyet yapmak, kolesterol kontrolü, düzenli egzersiz,  diyabet kontrolü, hipertansiyon takibi ve kontrolü, kilo alımının önüne geçmek, sigara ve alkolden uzaklaşmak bunlar arasında sayılabilir. İlaç tedavisinde ise ya kalp kasına giden oksijen miktarını artıracak ya da kalbin oksiene ihtiyacını azaltacak ajanlar kullanılır. Ayrıca altta yatan hastalıklara bağlı olarak balon-stent tedavisi by-pass cerrahisi gibi yöntemler de devreye girebilir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 1 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık