Böcek Alerjisi Nedir?

Böcek Alerjisi Nedir?

Böcek ısırığının yol açtığı alerjik reaksiyonların tümüne böcek alerjisi denir.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Böcek alerjisinde en temel etken böcek ısırıkları ve sokmalarıdır. Alerjisi olan kişide ve sokmada farklı reaksiyonlar görülebilir. Böcek sokma­ları zehirli böceklerin iğneleri aracılığıyla zehirlerini deriye enjekte etmeleri sonucu oluşur. Ge­nellikle çok ağrılıdır. Böcek ısırıkları ise ze­hirsiz böceklerin tükürükleri ve kan em­mek için salgıladıkları pıhtı önleyici mad­delere karşı alerjik reaksiyon ve bölgesel tahriş oluşturabilir. Bazı insanlarda, daha alerjik ve hassas bünyelere sahip olduğu için böcek ısırması veya sokmasında anaflaktik şoka varacak ölümcül reaksiyonlar görülebilir. Bunun dışında bö­cekler, deride birkaç gün kaşıntılı benekler olarak kalan bir ya da daha fazla ısırığa ne­den olurlar. Bu ısırıklar da bazen, özellikle bacaklarda, su toplayan kabarcıklara neden olabilir.Böcek ısırıkları ve sokmalarının pek çoğu tehlikesizdir ve ilk yardım dışında tedavi gerektirmez. Belirtiler arasında ufak şişlikler, kaşıntı ya da cilt tahrişi yer alır. Ancak anafilaksi, şok, havasız kalma hissi, ağızda veya boğazda doluluk hissi, dil, kulaklar, göz kapakları, mukoza zarı gibi vücudun farklı yerlerinde şişlik, kafa karışıklığı (doğru düşünememe), mide krampları ve ishal eşliğinde mide bulantısı gibi belirtiler halinde acilen bir acil servise başvurulmalıdır.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Böcek ısırıklarının çoğu, böcekle­rin ulaşabildikleri açık yerlerde oluşur. Bazen vücutta böceğin giysilerin altından girdiği yerlerde, birden fazla ısırık olabilir. Sokul­ma bölgesi su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. Ağrı ya da kaşıntıyı geçirmek için sokulan kısmın üzerine bir saatte toplam 20 dakikayı geçmeyecek şekilde buz uygulanması yapılabilir. Buz, doğrudan cilde konmamalıdır. Eğer son 10 yıl içinde tetanoz aşısı yapılma­dıysa, tetanoz aşısı için hekime danışılmalı­dır. Kaşıntı için doktor kontrolünde antihistaminik de (alerji ilaçları) alınabilir. Ağrı için ağrı kesiciler kullanılabilir. Eğer daha evvel böcek sokması sonrası cid­di alerjik reaksiyon görüldüyse hemen acile başvurulmalıdır. Acile ulaşana dek de antihistaminik ilaçlar en kısa zamanda alınmalıdır. Eğer alerjik belirtiler geliştiyse ve doktor önceden reçete etmişse acil alerji kiti (epinefrin) kullanılmalıdır. Kene ısırığı söz konusu ise kene bir cımbız yardımı ile başından tutularak yavaş­ça, parçalamadan çıkarılmalı, bir ka­vanoza konarak saklanmalıdır. Böylece, eğer bir hastalık gelişirse ısıran böceği ta­nımlamak kolaylaşacaktır. Eller ve ısırığın etrafı su ve sabunla yıkanmalıdır. Kene tam olarak çıkarılamadıysa doktora başvurmalıdır. Kene ısırığından sonra; döküntü, ateş, kas ve eklem ağrıları, lenf bezi şişmesi ve grip benzeri belirtiler oluştuysa mutlaka bir hastaneye baş­vurmalıdır.   Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Acil Tıp, Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Cildiye

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık