Kalp Krizi Nedir?

Kalp Krizi Nedir?
Kalp krizi, kalbi besleyen ana damar veya dallarının ani tıkanması sonucu o bölgedeki kalp kasının canlılığını yitirmesidir. En basit tanımıyla, plak tarzı lezyonların damarı tıkayarak kalbe kan akışını engellemesi sonucu kan akımı tamamen kesildiğinde ölümle sonuçlanabilen kalp krizi (akut myokard infarktüs) oluşur.  

NEDENİ VE BELİRTİLER:

Kalp, normal seyrinde dakikada 60-80 kez kan pompalar. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisi için de kan sağlanması gerekmektedir. Kalbi besleyen damarlara koroner arter adı verilirken bu yapıdaki bir bozukluk koroner yetersizlik olarak adlandırılır. Koroner yetersizlikler koronerlerin darlıklarına, tipine ve derecesine göre değişir. Koroner arterler çok büyük çoğunlukla damar sertliği (ateroskleroz) sonucunda damar içinde oluşan veya çok seyrek olarak başka yerlerden kopup gelen pıhtılarla aniden tıkanabilirler. Pıhtı ateroskleroz plağı üzerinde kanama veya ülserleşmeye bağlı olarak gelişir. Kandaki pıhtılaşma hücreleri plağın üzerindeki ülserli alanda veya kanamanın olduğu yerde toplanıp birikerek burada bir tıkaç oluşturur. Atardamar tıkandığında pıhtının ilerisindeki damar ağına ve o damarların beslediği kalp kasına (myokard) oksijenden zengin kan ulaştırılamaz. Bu tıkayıcı pıhtı vücut sistemi tarafından zamanında eritilemez veya gereken tedavi yapılamazsa damarın beslediği yerdeki kalp kası birkaç saat içinde ölür. Bu duruma kalp krizi (infarktüs; myokard infarktüs) meydana gelir. Tıkanan damarın büyüklüğü ve tıkanmanın yerine göre kalp kasındaki hasarın derecesi farklılık gösterir; büyük bir damar hemen başından tıkanırsa haliyle daha geniş bir kas kütlesi canlılığını yitirir; ve kalpteki hasar da buna bağlı olarak daha fazla olur. Kalp krizine işaret eden veya habercisi olan ağrıya "angina pektoris" denir. Bazı vakalarda yalnızca fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan, dinlenmekle geçen göğüs ağrıları olarak belirti verirken bazı vakalarda şiddetli göğüs ağrısıyla başlayıp ani ölüme yol açabilen kalp krizi oluşabilir. Kadınlar ve yaşlılarda belirtiler çok farklı ve aldatıcı olabilir. Diyabet hastaları kalp krizi ağrısını hiç hissetmeyebilir. Ağrı, niteliği ve vücuttaki yeri itibariyle anginaya benzer; ancak daha şiddetlidir ve daha uzun sürer. İstirahat halinde de başlayabilir. Eforla gelen kronik angina ağrısı genellikle dinlenmekle veya ilaçlarla geçer. Oysa kalp krizine bağlı göğüs ağrısı çok daha şiddetlidir ve dinlenmekle veya ilaç almakla hafiflemez, geçmez. Beraberinde terleme, bulantı, bazen kusma da olabilir. Göğüs ağrısı dışında göğüste veya karında sıkıntı, dolgunluk veya baskı hissi gibi yakınmalar, bazen hazımsızlığa benzeyen şikayetler söz konusu olabilir. Nadiren de felç benzeri bir tablo görülebilir. Büyük bir kısım hastada ise hiç belirti vermeden sessizce gerçekleşebilir.  

TEŞHİS VE TEDAVİ:

Kalp krizi geçiren kişilere uygulanan tedavi yöntemleri hastanın genel durumu, krize neden olan damarın büyüklüğü, tıkanmanın yeri, hastaneye başvurma süresi ve hastanenin imkanlarına göre değişiklik gösterebilir. Kalp krizinin ardından izlenecek tedavi yöntemi hastanın durumuna göre şekillenir. Ancak kriz sonrasında tedavi uygulanmaması halinde, kalp kasında hafif, orta ya da ileri derecede hasar, kardiyojenik şok, hayatı tehdit eden ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği meydana gelebilir. Ani kalp krizine yönelik tedavi seçeneklerinde, pıhtı eritici ilaçlar, balon anjiyoplasti-stent uygulamaları, koroner by-pass ameliyatları ve bunların kombinasyonu yer alır. Kalp krizine bağlı olarak acil-erken müdahalenin gerektiği durumlar ise iki karıncık arasındaki duvarda delik oluşması, kalp kası duvarında yırtık oluşması, mitral kapakçık kasında kısmi veya tam yırtığa bağlı gelişen ani kapakçık yetmezliği, kalp fonksiyonlarının giderek bozulmasına ek olarak pıhtı eritici ilaç ve balon anjiyoplasti işleminin başarısız olması veya koroner damardaki darlıkların balon anjiyoplastiye uygun olmaması, sol ana koroner arter hastalığı olarak adlandırılan, kalbin yaklaşık yüzde 75-80’ini besleyen koroner damardaki kritik darlıklar şeklinde sıralanabilir. Acil-erken müdahale gerektiren durumlar haricinde cerrahi tedavi yapılması gerektiğinde zamanlama kararı kardiyolog ve kalp-damar cerrahisi uzmanları tarafından ortaklaşa verilir. Kalp krizi geçirmiş bir hastanın krizden sonra yaşam tarzını değiştirmesi, fiziksel egzersiz ve sağlıklı beslenmeye ağırlık verdiği yeni bir yaşam stili benimsemesi gereklidir. Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Acil Tıp
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık