Otizm Nedir?

Otizm Nedir?

Otizm nedir?

Otizm, doğuştan ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, iletişimsel ve sosyal sorunlara yol açan, karmaşık nörogelişimsel bir bozukluktur. Hastalığın görülme oranı her geçen gün artmakla birlikte, erkek çocuklarında görülme oranı kız çocuklarına göre daha fazladır.  

Otizm nedenleri nelerdir?

Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak kesin olmamakla birlikte genetik geçiş, anne ya da çocuğun bazı zararlı maddelere maruz kalması, akraba evlilikleri veya beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bir süreç gibi etkenlerin hastalığa neden olduğu düşünülür. Otizmin ağırdan hafife pek çok formu bulunduğu için her hastada farklı belirtiler görülebilir.

Genelde belirtiler çocukta 3 yaşından önce ortaya çıkar. Hastalığın en sık belirtileri sosyal etkileşim ve iletişim becerilerinde yaşa uygun gelişimin gözlenememesidir. Otizmli çocuklar iletişim kurmakta isteksizdirler. Çevresindekilerle göz kontağı kuramaz, ismi söylendiğinde tepki vermez, işaretlerle isteklerini gösteremez, konuşamaz ya da geç konuşmaya başlarlar.

Sürekli sallanmak, el çırpmak gibi nedeni belli olmayan davranışlar, yüksek düzeydeki seslere karşı aşırı tepki, kendisinden üçüncü tekil şahıs olarak bahsetme, takıntılı davranışlar ve parmak uçlarında yürüme gibi belirtiler bu çocuklarda sıklıkla görülür. Ancak bu belirtilerin hepsinin aynı anda görülmesi beklenemez. Belirtiler aynı kişide zaman içinde değişkenlik gösterebilir. Ayrıca hastalığın ağır tablosunda zeka geriliği, epilepsi, saldırganlık, uyku bozuklukları gibi ek sorunlarla da karşılaşılabilir.  

Otizm tedavisi

Otizm teşhisinin konulmasını sağlayacak herhangi bir laboratuvar testi ya da görüntüleme yöntemi yoktur. Teşhis, tamamen klinik belirtilerin değerlendirilmesine dayanır. Ancak gerekli durumlarda ayırıcı tanı olarak kan testleri, MR veya EEG gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir. Tedavinin başarısı için hastalığın erken teşhisinin yapılması çok önemlidir.

Otizm tedavisi çocuğun gösterdiği belirtilerin derecesine göre farklılık gösterir. Belirtileri daha hafif olan, erken teşhis konulmuş, tedaviye zamanında başlamış hastalar, zamanla ve özel eğitimle konuşabilir, göz teması kurabilir ve normal eğitim alabilirler.

Otizmin ana tedavisi özel eğitim programları ve rehabilitasyondur. Ancak hastalığa eşlik eden bazı sorunlar için farklı tedaviler de uygulanabilir. Otizmin eğitim ve tedavisinde, dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, tüm sürece ailenin de katılımını sağlamaktır.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Nöroloji, Nöropsikiyatri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık