Hipotiroidi troit hormonunun çok az olması durumudur. Hipotiroidi hastalığı en çok kadınlarda görülür. Troid rahatsızlıkları içerisinde en yaygın olarak görülen hastalık türüdür. Yaşlanmaya bağlı olarak artış gösterdiği gözlenmiş olup, genetik olarak geçiş yapabilmektedir.

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtileri %100 olarak saptanamayabilir. Ama hastalığın genel belirtileri vardır. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir. Eğer ki aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı mevcutsa doktora başvurmalısınız. Yaşadığınız rahatsızlığın nedeni hipotiroidi olabilir.

Aşırı yorgunluk, deri yüzeyinde kuruluk, zihinsel yavaşlama, kabızlık problemi, adet düzensizliği, ödem, üşüme hissiyatı, hareket kabiliyetlerinde kısıtlanma hissi.

Hipotiroidi Başlıca Sebepleri

Yetişkin hastalarda hipotiroidinin görülme sebebi Hashimoto tiroitidir. Hashimoto hastalığı ile bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenir ve troid bezleri doğru şekilde çalışmaz. Bu da troid hormonlarının olması gerektiği gibi salgılanmamasına neden olur.

Hipotiroidi farklı troit rahatsızlıkları için kullanılan tedavi yöntemleri ve cerrahi müdahaleler durumunda da görülebilen bir durumdur.

Hipotiroidi doğuştan meydana gelen bir rahatsızlık biçimi olarak da karşımıza çıkabilecek bir durumdur.

Hipotiroidi Neden Önemlidir?

Hipotiroidi yetişkinlerde halsizlik, hareketsizlik gibi problemlere neden olabilir. İleri dereceli hipotroidi hastalığında kolesterol artışı meydana gelir ve buna bağlı olarak kalp ve damar rahatsızlıkları gelişebilir. Tedavisi mümkün olmayacak kadar ilerlemiş durumdaki hipotiroidi hastalarında sonucu ölümle biten miksödem koması yaşanabilmektedir. Gebelerde yapılan çeşitli kontrol ve testlerle hipotiroidi tanısı bulunabilir. Bu durumda hızlı bir şekilde tedavisinin yapılması gerekir. Aksi takdirde bebeğin gelişimi ile ilgili problemler yaşanabilir.

Hipotiroidi Tedavisi

Kan testleriyle tiroit-uyarıcı-hormon (TSH) ve tiroit hormonu (T4) düzeyleri ölçülerek hastanın durumu değerlendirilir. Hastalığın tedavisi için kişiye gerekli miktarda troit hormon ilacı verilir. Hastaya verilen ilaç levotiroksindir. Bu ilaç tiroit bezinin doğal olarak ürettiği T4’ün yapay bir şekilde üretilmiş şeklidir.

Bütün troit hormonu ilaçları aynı özelliklere sahip değildir. Dolayısıyla doktorunuzun vermiş olduğu ilacı tüketmeniz gerekir. Eczane size elinde ilgili ilacın bulunmadığı için muadil ilaç önerisinde bulunursa kesinlikle kabul etmeyin.

Hipotiroidi tedavisi hastanın ömrü boyunca yapılması gerekir. İlacın bir sebeple değiştirilmesi gerekirse, kan testi yapılarak TSH değeri ölçülmelidir.

Hipotiroidi tedavisinde ilaç dozu TSH seviyesine göre ayarlanmalıdır. Troid hormonu ilaçlarının gereğinden yüksek dozda alınması zaman içerisinde kalp ve damar hastalıklarının yaşanmasına sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here