Hipotiroidi titroit hormonunun yeterli düzeyde üretilememesi durumudur. Kadınlarda daha sık görülür.

 

NEDENİ VE BELİRTİLER: 

Hipotiroidi, tiroit rahatsızlıkları içerisinde en yaygın görülen hastalık türüdür. Yaşlanmaya bağlı olarak da artış gösterebilir. Genetik nedenlerin etkili olduğu sanılmaktadır. Yetişkinlerde hipotiroidinin sebebi genellikle Hashimoto tiroididir. Hashimoto hastalığı ile bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenir ve tiroit bezleri doğru şekilde çalışmaz. Bu da tiroit hormonlarının olması gerektiği gibi salgılanmamasına neden olur. Hipotiroidi doğuştan görülebileceği gibi, farklı tiroit rahatsızlıkları için kullanılan tedavi yöntemleri ve cerrahi müdahaleler durumunda da gelişebilir.

Belirtileri hiçbir zaman yüzde yüz saptanamayabilir. Aşırı yorgunluk, deri yüzeyinde kuruluk, zihinsel yavaşlama, kabızlık, adet düzensizliği, ödem, üşüme, hareket kabiliyetinde kısıtlanma hissi başlıca belirtilerdendir. İleri aşamalarda kolesterol artışı meydana gelebilir ve buna bağlı olarak kalp ve damar rahatsızlıkları gelişebilir. Tedavisi mümkün olmayacak kadar ilerlemiş durumdaki hipotiroidi hastalarında sonucu ölümle biten miksödem koması yaşanabilir. Gebelerde yapılan çeşitli kontrol ve testlerle hipotiroidi tanısı bulunabilir. Bu durumda hızlı bir şekilde tedavisinin yapılması gerekir. Aksi takdirde bebeğin gelişimi ile ilgili problemler yaşanabilir.

 

TEŞHİS VE TEDAVİ: 

Teşhis, doktorun hasta hikayesini dinlemesi, kanda tiroit hormonlarının düzeyine bakılması ve ultrason muayenesi ile konur. Kan testleriyle tiroit uyarıcı hormon (TSH) ve tiroit hormonu (T4) düzeyleri ölçülerek hastanın durumu değerlendirilir. Tiroit replasman tedavisi uygulanır. hastaya dışarıdan tiroit hormon ilacı önerilir. Bu ilaçlar tiroit bezinin doğal olarak ürettiği T4’ün yapay bir şekilde üretilmiş halidir. Bütün tiroit hormonu ilaçları aynı özelliklere sahip değildir. Dolayısıyla doktorun önerisinin dışına çıkmamak gerekir. Hipotiroidi tedavisi ömür boyu sürecektir. Altta yatan sebep başka bir hastalıksa onun tedavisi ile hipotiroidi de ortadan kalkabilir.

 

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi Kulak Burun Boğaz

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz