Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2017

Kadınların İdrar Kaçırma / Tutamama Problemi

Kadınların İdrar Kaçırma / Tutamama Problemi

Kadınlarda idrar kaçırmalarının 6 farklı nedeni bulunmaktadır. Her idrar tutamama (İdrar Kaçırma) problemi için cerrahi müdahale gerekmemektedir. Bu nedenle hastanın çok iyi incelenmesi ve doğru tanı konulması önemlidir. Kadınlarda tutamama probleminin altında yatan tüm nedenleri bu yazımızda inceleyeceğiz.

Stres modeli idrar kaçırma (tutamama):

Öksürme, kahkaha ile gülme, hapşırma, ağır bir şey kaldırma durumlarında mesaneye yapılan baskı durumundaki idrar tutamama problemlerini kapsar. Daha çok kadınlarda görülmektedir. Stres modeli idrar tutamama problemi en yoğun görülen idrar kaçırma şeklidir. Hamilelik gibi fiziksel değişikliklerin yaşandığı durumlar stres modeli idrar tutamama problemini tetiklemektedir. Stres modeli idrar tutamama problemi mesanenin dolu olduğu durumlarda görülür.

Sıkışma modeli idrar kaçırma (tutamama):

Sıkışma modeli idrar kaçırma problemi ani olarak gelişen ve kişiyi 3-5 saniye ile maksimum 1 dakika süre içerisinde tuvalete çıkmaya zorlayan durumlardır. En büyük meydana gelme nedeni idrar yolu enfeksiyonlarıdır (sistik). Bunun yanı sıra Alzheimer, Felç, Parkinson ya da bağırsak problemlerinin olduğu kişilerde görülür. Sıkışma modeli idrar tutamama problemi ile yaşayan kadınlar akan bir su sesi duyduklarında dahi tuvalete çıkma ihtiyacı hissedebilirler.

Taşma modeli idrar kaçırma (tutamama):

Taşma modeli idrar kaçırma, tutamama sürekli ve sıklıkla idrar sızıntısı durumunun gerçekleşmesi anlamına gelir. Taşma modeli idrar tutamama mesanenin tam olarak boşaltılamaması hissiyatı verir. İdrar akışında tazyik durumunda ileri atamama problemi yaşanabilir. Sürekli kullanılan ilaçlar bu problemin yaşanmasında etkili bir rol oynamaktadır.

Karma modeli idrar kaçırma (tutamama):

Karma modeli idrar kaçırma problemi adından da anlaşılacağı üzere birden fazla idrar tutamama problemini aynı anda yaşayan hastaları kapsamaktadır. Bu gibi durumlarda bir idrar tutamama probleminin daha baskın olduğu görülür.

Fonksiyonel idrar kaçırma (tutamama):

Fonksiyonel idrar kaçırma problemi genellikle yaşlı hastalarda görülen bir problemdir. Bazı yaşlı kadınlar tuvalete gitme zamanlarını tam olarak zamanlayamıyorlar. Bu durumda idrarın kaçırılmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra Alzheimer hastaları da fonksiyonel idrar tutamama probleminin sıklıkla görüldüğü diğer hastalardır.

Gross Total idrar kaçırma (tutamama):

Gece ve gündüz büyük bir şekilde idrar kaçırma problemlerine gross total idrar kaçırma denilmektedir. Gros total idrar kaçırma problemi doğuştan insanlarda var olduğu gibi cerrahi müdahaleler sonrasında nadir de olsa görülebilen bir hastalıktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz