Bu yazımızda bebeğinizin hayatını doğrudan etkileyecek, çok hassas bir konuya değineceğiz. Türkiye’de geçmiş yıllara göre yeni doğan bebeklerdeki kalp problemlerinde artış yaşanıyor. Bu problemlerin en başında ise kalbin delik olması geliyor. Son verilere göre yeni doğan 1000 bebeğin 8’i kalbi delik olarak doğuyor. Bu tür kalp damar problemleri bebeğin doğumu sonrası sağlık uzmanları tarafından detaylı bir şekilde kontrol edilmeli ve cerrahi müdahale gerekiyorsa hızlı davranılmalıdır.

Ülkemizde kalbi delik olarak doğmuş ve ailesi tarafından kendiliğinden kapanacağı düşünülerek ameliyat ettirilmemiş bebeklerin sayısı da hiç hafife alınacak sayıda değil. Bebeğinizin kalbinde delik bulunduğu söylenmişse mutlaka bu konuda uzmanlaşmış doktorların bulunduğu bir hastanede ameliyatını yaptırmalısınız.

Bebeklerde kap deliği en çok karıncık bölümünde görülmektedir. Bu gibi vakalarda temiz kan ile kirli kan birbirine karışır ve akciğer damarında yüksek basınç gelişir. Bu da bebeğinizin hayatını olumsuz yönde etkiler.

Kalbi delik bebeklerin gelişme problemi yaşadığı da bir diğer gerçektir. Eğer ki bebeğinizin kalbinde delik söz konusu ise vücut fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdüremeyeceği için gelişimi de olumsuz yönde etkileyecektir.

Bebeklerin kalplerinde meydana gelen deliklerin ilk 6 ay ile 1 yaşına gelene kadar %90 başarılı olarak ortadan kaldırıldığı hekimler tarafından belirtilmiştir. Kalpteki deliklerin boyutları 1 milimetre ile 1 santimetre arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Her kalbi delik bebek için ameliyat gerekmeyebilir. Eğer ki kalp deliği çok büyük değilse cerrahi müdahaleye gerek kalmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here