Kalp yetmezliği kalp krizi ya da diğer sağlık sorunları nedeniyle kalp kasının işlevini yitirmesi ve kalbin yeterli kan pompalayamaz hale gelmesi durumudur.

Kalp yetmezliği öldürür mü, belirtileri nelerdir ? 

Kalp krizi sırasında oksijen gitmeyen kalp kası hücreleri ölür. Ya da kalp kalınlaşması sonucu kalp yeterli şekilde kasılamaz hale gelir. Oysa organların sağlıklı çalışması yeterli temiz kana ihtiyacı vardır. Sağlıklı  bir kalp akciğerlerden gelen oksijenle dolu kanın yüzde 80 ini vücuda pompalar. Kalp yetersizliği durumunda bu oran yüzde 50’nin altına düşmektedir. Gücünü yitiren kalp artık organlara yeteri kadar kan pompalayamaz. Kanın pompalanamaması akciğerlerde sıvı birikmesine ve nefes darlığına neden olur. Kalbin işlevini daha da yitirmesi akciğerin yanında karında ve ayaklarda da sıvı birikmesine neden olur.

Kalp yetmezliği kimlerde görülür, kalp yetmezliği nedenleri ?

Yaşlı hastalığı olarak bilinse de kalp yetmezliği her yaşta görülebilir. Erken yaşta geçirilmiş bir kalp krizi, tedavi edilmeyen yüksek tansiyon, iltihabi ve doğumsal kalp hastalıkları her yaşta görülebilmesine neden olur. Doğumsal kalp hastalığı olanlar, ailevi kalp kası hastalığı taşıyanlar, kalp kası aşırı derecede kalınlaşmış olanlar, virüslerin neden olduğu kalp kası iltihapları, şeker hastalığı, kalp kapak hastalıkları, kalp krizleri başlıca kalp yetmezliği nedenleridir.

Kalp yetmezliği belirtileri, kalp yetmezliği evreleri nelerdir?    

Yukarıdaki paragrafta belirtildiği gibi yetmezliğin başlangıcında akciğerde sıvı birikmesi ve nefes darlığı, ilerleyen dönemlerde ise karında ve ayaklarda sıvı birikimi başlar. Peki kalp yetmezliğini belirtileri nelerdir? Belirtiler ise; eskiden rahatlıkla yapılan eylemlerde görülen nefes darlığı, ayaklarda- ayak bileklerinde- karında şişme, öksürük, kalbin hızlı atması, ritim bozukluğu, düz yatınca oluşan nefes darlığı, yüksek yastıkla uyuma ihtiyacı, ani kilo alma, sık idrara çıkma şeklinde sıralanabilir.

Kalp yetmezliği tedavisi var mı ?

Kalp yetmezliğini tamamen tedavi edecek bir yöntem yada tedavi mevcut değildir. Ancak sıvı toplanması azaltmak başta olmak üzere yetmezliğin şikayetlerini ortadan kaldıran ve kalbin yükünü azaltarak iyi çalışmasını sağlayan, güçsüzleşmesini önleyen tedaviler vardır. Yetmezliğe damar tıkanıklığı ya da yüksek tansiyon neden olmuşsa öncelikle bunlar tedavi edilir ya da kontrol altına alınır. Kalp yetmezliği durumlarında ilaç tedavisi etkilidir. İlaçların yetersiz kaldığı kimi durumlarda kalp pili uygulaması da etkilidir. Bazı vakalarda ise cerrahi girişimler yapılmaktadır. Ancak cerrahi girişimler çok özel durumlarda olabilmektedir. Çok ileri düzeydeki kalp yetmezliklerinde ise kalp nakli tercih edilmektedir.

Kalp yetmezliğinde kalp pili tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Kalbin etkili kan pompalaması için kalpteki dört odacığın belirli bir zaman sıralamasıyla kasılması gerekir. Kalp yetmezliği şikayeti bulunan kimi hastalarda kalp pili ile bozulan sıralama düzeltilerek kalp yetmezliği azaltılır. Rahatsızlığın pil yoluyla tamamen iyileşmesi mümkün değildir. Zira kalp yetmezliğine esas olarak kalp kasının işlev kaybı neden olmaktadır.

Kalp yetmezliğinde uygulanan yeni tedaviler nelerdir?

Yaygın bir şekilde olmasa da yapay kalpler kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmaktadır. Kalp kasının yenilenmesini sağlamayı amaçlayan ‘Kök hücre’ uygulamaları da bazı kalp yetmezliği durumlarında uygulanmaktadır. Ülkemizde de bu konuda çok sayıda kök hücre nakli yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Kalp yetmezliği tedavisi ne kadar sürer, kalp nakli hangi durumlarda gerekir?

İlaç ve diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, yakınmaları olan hastalarda kalp nakli düşünülür. Yapay kalple yaşamak mümkün mü? Yapay kalp ile yaşamak mümkündür. Bu şekilde yaşayan insanlar vardır. Bununla beraber enfeksiyon riski, sürekli enerji kaynağı ihtiyacı ve uzun süreli kullanımı konusunda oldukça önemli problemler vardır.

 

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz