Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ekim 2017

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Çağın en büyük kemik hastalıklarından birisi olan osteoporoz (kemik Hastalığı) kemiklerin deforme olarak kütle kaybetmesine neden olan bir tür kemik metabolizması hastalığıdır. 45 yaş üzere her 7 kişiden 1’inde görülen osteoporoza bağlı olarak vücutta kırıklar meydana gelebilmektedir. Kalitesini kaybeden kemik basınca karşı duyarsızlaşır yani üzerine ağırlık bindirildiğinde kolayca kırılması söz konusu olabilmektedir. Osteoporoza bağlı olarak vücutta meydana gelen kırıklar daha çok omurga, kalça ve el bileklerinde gelişmektedir.

İnsanın yaşamı süresince vücutta sürekli olarak bir kemik değişimi olmaktadır. Bu değişim esnasında yıkımın çok fazla olması ya da kemik yenilemesinin eksik olması durumları osteoporoza neden olmaktadır.

Kadınların vücudu ortalama 35 yaşına kadar kaybettikleri kemikten daha fazla yenileme yapar. 35’den sonra bu oran eşitlenir. Menopoz ile birlikte östrojen (kadınlık hormonu) azalmasıyla birlikte kaybedilen kemiğin yerine yeni kaliteli kemik yenilemesinde ciddi bir azalış meydana gelir. Bu da osteoporoza neden olur.

Osteoporoz Kemik

Osteoporoz ilk evrelerde fark edilmesi zor fiziksel değişiklikler gösterir. Çoğu insan kendisindeki şikayetleri tam olarak ifade etmekte zorlanabilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda kalça, el bilekleri ve omurga kemiklerinde kırıklar meydana gelebilir. Kemik kaybına bağlı olarak kişide ağrılar, boy kısalması ve hareket kısıtlılığı problemleri görülebilir.

Osteoporoz’dan Korunmak İçin

– Kalsiyum içerikli gıdaların tüketimine ağırlık verilmeli.
– Dengeli beslenilmeli
– Hareketsiz olunmamalı
– Günlük periyodik olarak egzersiz yapılmalı
– Alkol tüketiminden uzak durulmalı
– Sigara tüketiminden uzak durulmalı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz

webmaster wordpress site analiz seo analiz