Makrosefali özellikle bebeklerde olmak özere, kafa çapının normalden büyük olması anlamına gelir. Normalden büyük olması demek genel olarak mensubu olduğu ırkın standart sapmasından 3 – 4 cm büyük kafaya sahip olmak anlamına gelir. Genelde kalıtımsal etkenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır ve erkek bebeklerde kız bebeklerden 3 kat fazla görülmektedir.

Makrosefali çeşitleri

Makrosefali rahatsızlığı iyi huylu makrosefali ve kötü huylu makrosefali olarak ikiye ayrılmaktadır.

 • İyi huylu makrosefali: Anne ve baba yüzünden ortaya çıkmış daha doğumda kendini göstermiş makrosefali çeşididir. Genellikle gebelik döneminde 6. Ay da detaylı bir ultrasonografi ile tespit edilir. Sebebine göre ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi ile tedavi edilmektedir.
 • Kötü huylu makrosefali: Tümörler, apseler, iltihaplar, vb. nedenlerden dolayı sonradan ortaya çıkan makrosefaliye denmektedir. Tedavisi genellikle cerrahi yollar ile makrosefaliye neden olan etkenin çıkarılması ile olmaktadır.

Makrosefali bulaşıcı mıdır?

Özellikle makrosefalinin ikiz kardeşler ve aile arasında bulaşıp bulaşmadığı çok merak konusudur. İyi huylu makrosefali doğuştan ortaya çıktığı için bulaşma gibi bir şeye sebep olamaz. Kötü huylu makrosefali ise virüs kaynaklı ise çok küçük bir bulaşma ihtimali olabilmektedir. Fakat bulaşması için hastalığın makrosefali haricinde farenjit gibi üst solunum yolu hastalığına da aynı anda neden olması gerekmektedir.

Makrosefali olma ihtimalini arttıran risk faktörleri

 • Kalıtsal özellikler: Anne ve babanın herhangi birisinde doğuştan makrosefali olması doğacak bebeğinde makrosefali hastası olması ihtimalini %30 civarında arttırmaktadır. Eğer anne ve babanın ikisi de makrosefali geçirmiş ise bu ihtimal %60 civarlarındadır. Özellikle bu oran erkek bebeklerde daha fazladır.
 • Uyuşturucu bağımlılığı: Eğer birey hamile iken uyuşturucu kullanmaya devam ederse çocuğun kafatasında ödem toplanması olmaktadır ve bu ödem çoğu zaman bebek doğmadan önce iyileşemez ve makrosefaliye neden olur. Ayrıca uyuşturucu bağımlılığının neden olduğu makrosefali de kafa şekli anormallikleri ve zeka geriliği de görülmektedir.

Makrosefali belirtileri

 • Normalden büyük kafa: Makrosefalinin en belirgin belirtisidir. Kafanın doğumda normal standart sapma dan 3 beden fazla olmasına denmektedir.
 • Mide bulantısı: Genellikle kötü huylu makrosefali de görülür. Sebebi yüksek kafa içi basınçtır.

Makrosefalinin tedavisi

Makrosefalinin tedavisi: ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak ikiye ayrılmaktadır. Genellikle çoğu hastada ilk olarak ilaç tedavisi denenmekte ve eğer sonuç alınamazsa cerrahi yollarla çare aranmaktadır.

8 YORUMLAR

 1. erkek evladimin 9ayligindan sonra kafasinda buyume olusmaga basladi. doktorlar hic bir sorun olmadigini soyledi. ama ben bi anne olarak endiseliyim. aslen alinda buyume olusdu. lutfen beni bilgilendirin. tesekkurler..

  • Türkay hanım merhaba;

   Çocuğunuzun kafa büyüklüğü şüpheniz hala devam ediyorsa bunun için farklı bir hekime görünmenizi öneririm. Ayrıca üniversite hastanelerinin ilgili bölümlerinden de randevu alabilirsiniz. Araştırma hastanelerinde size daha net ve ayrıntılı bilgi verilmesi ihtimali yüksektir.

  • Merhaba Zeliha hanım;

   Sözünü ettiğiniz durum için hekiminizle görüşmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Burada yeterli bilgilere ve detaylara hakim olamayacağımız için size herhangi bir öneri veya çözümde bulunamayız. Unutmayın sağlık konularında en doğru bilgiyi bağlantılı olduğunuz doktorunuzdan edinebilirsiniz. Saygılar…

 2. Bebegimizde 33. Haftada baş 33 haftalık gelişim gösterirken karın 32 Haftalik gelişim göstermesi normal mi değil mi endişeliyiz.

 3. Merhaba. Nasıl bir ilaç tedavisi uygulanıyor acaba. Doktorlarımız bize bundan hiç bahsetmedi. Oğlum 30 aylık ve baş çevresi 55. Neredeyse bir yetişkin ölçüsünde.

 4. Merhaba benim sorum altı aylık kızımla ilgili altı ay aşılarımızı olduk hemşiremiz baş ölçümünü yaptı 44.7 çıktı Dr gittik o da ölçtü ama normal mezurayla 46 cm çıktı ve normalde hiçbir belirtimiz yok ama ultrason istedi bu değerler çok mu sizcede yani bizim babamızın da abilerimizinde kafaları büyük yani eşimin kardeşlerinin de öyle endişeleniyorum lütfen cvp yazarsanız çok teşekkür ederim şimdiden

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz