Metotreksat başta romatoid artrit (RA) ve sedefe bağlı romatizma olarak bilinen psoriyatik artrit (PsA) olmak üzere, birçok iltihaplı eklem romatizmasının tedavisinde çok yaygın olarak kullanılan temel etkili, yani hastalığı iyileştirme özelliği olabilen bir ilaçtır. Metotreksat tedavisi 1980’li yılların ortasından günümüze kadar tüm dünyada, iltihaplı romatizmaların tedavisinde büyük bir başarıyla kullanılmaktadır. Haftanın yalnızca bir günü kullanılması, etkisinin birçok temel etkili ilaçtan çok daha hızlı başlaması, ucuz olması ve göreceli olarak güvenli bir ilaç olması en önemli avantajlarıdır.

MTX aslında çok uzun yıllardır, yüksek dozlarda kanser tedavisinde kullanılmış eski bir ilaçtır. Bu nedenle bu ilacın prospektüsünü okumak hastaları ürkütebilir. Ancak, MTX’ın iltihaplı romatizmaların tedavisinde kullanılmasının kanserle uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur. MTX haftanın sadece bir günü ve çok düşük dozlarda kullanıldığında, kontrolsüz, bozuk ve aşırı çalışan bağışıklık sistemini baskılayarak, romatizmal eklem yakınmalarını oldukça etkin bir şekilde tedavi edebilmektedir. Günümüzde dünyanın dört bir yanındaki romatologların ezici bir çoğunluğunun özellikle RA ve PsA tedavisinde ilk tercih ettikleri temel etkili ilaçtır. RA tedavisinde altın standart olarak kabul edilir ve günümüzde yeni geliştirilen temel etkili romatizma ilaçlarının gücünün ve etkinliğinin, öncelikle MTX ile karşılaştırıldığı unutulmamalıdır.

Doktorunuz daha farklı bir şekilde önermediği sürece, bu ilacı haftanın belirli bir gününde bir defada veya bir kaç doza bölerek, mutlaka aç karına ve bol suyla almalısınız. Birçok hasta, ilacı almayı unutmamak ve daha rahat alabilmek için pazar gününü seçmekte ve pratikte, bazı hastalar bu ilacı “pazar hapı” olarak adlandırabilmektedir. Ülkemizde 2.5 mg’lık tabletleri olan bu ilacın, Almanya gibi bazı ülkelerde 10 ve 15 mg’lık tabletleri de bulunabilmektedir. Bu ilacın yine haftanın bir günü yapılabilen iğne formları da vardır.
MTX aslında güvenilir bir ilaç kabul edilebilir. En sık görülen yan etkiler, ilacın alındığı gün veya hemen sonrasında ortaya çıkabilen bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi ve halsizliktir. Bu tip yan etkilerin, ilaca karşı ön yargılı ve morali bozuk hastalarda daha sık ve abartılı görüldüğünü düşünmekteyim. Nadir de olsa, ağız içinde yaralar ortaya çıkabilir. Özellikle uzun süre kullanıldığında, karaciğere ve kemik iliğine yan etki yapma olasılığı da vardır. Bu ve benzeri yan etkilerinin azalması ve ilacın daha kolay tolere edilebilmesi için, folik asit isimli özel bir vitaminin doktorunuzun önereceği günlerde ve dozda kullanılması önerilmektedir.

MTX yan etkilerine karşı alınabilecek en iyi önlem, hastanın yanlış anlayarak ilacı her gün içmesini önlemektir. Bunun dışında başlangıçta daha sık olmak üzere, hastaların belli aralıklarla karaciğer ve böbrek testlerini ve kan sayımlarını yaptırmaları gerekir. Müzmin karaciğer hastalığı veya böbrek yetmezliği olan, hepatit B veya hepatit C taşıyıcısı olan hastaların MTX kullanmaları risklidir. MTX tedavisi alanların alkol alması da sakıncalıdır.

Eskiden MTX tedavisinde belirli bir ilaç dozuna ulaşıldığında, karaciğerden parça alınması önerilirdi. Bu öneri artık günümüzde her hastaya uygulanmamaktadır. Karaciğer testlerinin belli aralıklarla kontrol edilmesi ve problem varsa ilacın kesilmesi yeterli görülmektedir.

Ateş ve diğer enfeksiyon bulguları varlığında MTX tedavisine hemen ara verilmeli ve doktora danışılmalıdır. Benzer şekilde kuru bir öksürük ve nefes darlığı ortaya çıkarsa, hasta ilacı derhal kesmeli ve doktoruna başvurmalıdır. Çünkü bu yakınmalar, MTX tedavisinde nadir de olsa görülebilen akciğer hasarlanmasına bağlı olabilir. Bu tablo genelde alerjik doğada olup, kullanılan MTX dozu ve süresi ile ilişkili değildir.

MTX tedavisi sırasında gebelik sakıncalı olduğu için, etkili doğum kontrol yöntemleri uygulanmalıdır. MTX kullanan bir hasta, planlı bir gebeliğe karar verirse, mutlaka öncelikle doktoruna danışmalı, en az 3 ay önceden MTX kesilmeli ve 3 defa adet (mens) dönemi geçirdikten sonra gebeliğe izin verilmelidir. MTX kullanan erkeklerin de, çocuk sahibi olmak için, benzer şekilde ilacı kestikten sonra en az 3 ay beklemeleri önerilmektedir.

Özetle, MTX gerekli önlem ve uyarılar eşliğinde kullanıldığında güvenli bir romatizma ilacıdır ve geçerli bir mazeret olmadıkça romatizma hastaları bu ilaçtan mahrum edilmemelidir.

4 YORUMLAR

  1. dokuz yıldır eklem romatizması hastasıyım,yurt dışında yaşıyorum.hamileliğimin beşinci ayında aniden bacağımda bir ağrı ile başladı ,yataktan kalkarken. Benim anlatışımdan hep lif kopması üzerinde durdular.ağrılara dayanıklı biri olmama rağmen doğuma kadar bacağımdaki ağrının şiddetinden çocuklar gibi ağlıyordum.Son bir ay inanılmaz ama gece ve gündüz hiç uyumadım.Doktorlar halime acıdı 8 ay dolduğu saatte ameliyatla doğuma aldılar. Bacaklarıma el değdiremiyordum. Felçli gibi tuvalete ev içinde koltuk değnekleriyle birilerinin yardımıyla gidebiliyordum.Doğum sancısı hiç denirdi.doğumdan On gün sonra Türk dahiliye diyeyim (Türkçe karşılığı). Dr. gittim.hiç muayene etmeden sen romatizma hastasının dedi. ben bir gün yüreyeceğim ümidimi kaybettim dedim,güldü yürüyeceksin ,dedi. ilk tahlilde her insanda belirli miktarda romatizma bulunurmuş ,o seviyede çıktı, buna itibar etmiyorum dedi,derinlemesine araştırma MRT ardından yine radyasyonlu başka bir çekim yaptırdı.Sonuç laboratuardan tehlikenin çok üzerinde diye kırmızı ile işaretlenerek geldi.Kortizon MTX antibiyotik tedavisi ardından bir ay sonra sağlığıma ,yürümeye kavuştum.Bununla birlikte Fiziki haraketlerin yapıldığı Avrupa’da var,tedavi merkezine devam ettim.Enterasan olanı bizim namazda yaptığımız rüku, selam , parmakla tesbih çekme,kıyam bunlar çoğunlukta. hristiyan terapistlere biz müslümanlar ibadet esnasında bu hareketleri yapıyoruz deyince çok şaşırıyorlar. Bazen ilacın yan etkisi çıkınca15 gün hastanede gün boyu kültür – fizik,yüzme,çamur,kırmızı ışık,eksi 110 derecede(çok etkili,cilt adeta 20 li yaş gibi oluyor,hastane personeli erken saatte kendi yapıyor) buz odasına girme vs.yapılıyor.buz odası. hastalıklı hücreler ölüyor ,sağlıklı hücreler daha aktif oluyor.Romatizma hastanesinin doğal tedavi Ünitesi’nde kalıyorum. Bir çeşit oruç ,beden temizliği yapılıyor ,Ana menü keten tohumu suyu, çorbası…Sonuç yeniden doğmuş gibi..Türkiye’de varmı bilmiyorum ama buz odası çok etkili. en uzunkalma süresi 3 dakika ama oraya kadar dayanılmıyor yarım en fazla 2 dakika berlinde bu hastanenin adı immanuel krankenhaus…arzu edene detaylı bilgi verebilirim..sağlıklı günler dileğiyle…

  2. Selam Semiha bacım, bende Dortmund’da yaşıyorum, o Romatizma bendede var 3 yıldır MTX iğnesi alıyorum, simdide Hastanedeyim, Rheumatolog ile konuşacağım, eger yazarsa o haataneye gitmek isterim.
    Selamlar.

  3. Beyefendi,size de geçmiş olsun! eğer gidecek olursanız ” immanuel krankenhaus” naturheilkunde” bölümü olarak belirtmelisiniz.romatizma üzerine farklı kompleksleri var çünkü doğal tedavi bölümü bir istasyonda yapılıyor.Bu bölümde bel fıtığından psikolojik hastalıklara kadar tedavi yapılıyor.hastalıklara göre hacamattan,sülük vurmaya kadar yapılıyor.Tedaviesnasında (hastane içinde) güzel kapalı yüzme havuzu var. Su içinde fizyoterapistler tedavi yapıyor. Marankinin yaptığı beden temizliği hastalara soruluyor isterlerse yapılıyor. Marankinin tarzında zorlayanları biliyorum fakat burada çok rahat uygulanıyor.Yedi sekiz kilo veriyorsunuz ,kişiye göre daha az veya fazla verilebiliyor.kaç gün yapmak isterseniz uzatabiliyorsunuz,en uzununu yapın derim.hiç etkilenmiyorsunuz.En az 15 günü bu tedavi için ayırın.Bol bol haftada en az üç kez balık tüketmemi dr.lar söylüyor. Beslenme şekli konusunda da eğitiliyorsunuz.Özellikle istasyona geçer geçmez isteyin.Bir tavsiyemde mtx benim gibi kafanıza göre bırakmayın.Ben damardan olanını kullanıyorum.Yan etkileri olunca Dr zaten kesiyor.Acil şifalar ..

  4. Iyi aksamlar ben ilk kez 2014 kurban bayraminin ikinci günü bas parmagimin agrimasi üzerine hastaneye gittim bana asiri hareketten dediler(überbelastet) üc gün sonra komple elimi agri sardi ortephedie ye gitdim iltihap degeri yüksek romatizma dedi ve Hagen de romatizma hastanesine yatim. ilk yedi gun kaldim Therapie lere kadildim ciktim üc gün sonra tekrar yattim hastaneye 9 gün yatip yine ciktim bir hafta sonra inanilmaz agrilar icinde tekrar hastaneye yattim iltihap degeri 12 den 21 e yükselmisti ilac degistirdiler cordison quensliy sulfalasin ve mtx spritze ile allaha sükür simdi iyiym

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz