Nezle Nedir?

Nezle ya da diğer adı ile soğuk algınlığı özellikle kışın ve sonbahar da salgın olarak ortaya çıkan bir tür virüs kaynaklı hastalıktır. Çocuklarda çok sık görülür ama çocuklar güçlü bağışıklık sistemleri sayesinde hastalığı hafif geçirirler ve ilaca gerek duymazlar. İleri yaştaki insanlarda çocuklardan daha az görülür fakat görüldüğünde de ağır geçer ve hastalar rahatlamak için ilaç kullanmak zorunda kalır. Hatta bir türlü hastalığı atlatamazlarsa komplikasyon olarak daha kötü hastalıklarla karşı karşıya kalırlar.

Nezlenin etkeni

Nesnenin özel bir etkeni olmamakla birlikte özellikle Rhinovirüslerin çokça nezleye sebep olduğu bilinmektedir.

Nezle bulaşıcı mıdır?

Evet, nezle oldukça fazla miktarda bulaşma ihtimali olan bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma direk solunum yoluyla, ağız burun salyasıyla ve dolaylı yoldan olmaktadır. Ayrıca hastanın dokunduğu ve kullandığı eşyalardan da bulaşma olur. Örnek olarak kullandığı çatal ve kaşıklar olabilir. Bulaşma en çok kapalı ortamda ortak solutulan hava ile olur. Hastalık yılda 4 – 9 defa tekrarlayabilir ve vücuda girdikten sonra hastalık yapma süresi iki gün ile bir hafta arasında değişir.

Nezlenin belirtileri

  • Burun akıntısı: Nezlenin en önemli belirtisidir her nezle hastasında kuşkusuz vardır. Burun akıntısının sebebi sinüslerdeki virüsün sinüs bezlerine saldırarak çok miktarda mukus oluşmasına sebep olmasıdır. Fakat bu bir açıdan iyidir çünkü fazla miktarda burun akıntısı ile buruna yapışmış virüsler de akıntıya kapılarak vücuttan atılmaktadır.
  • Hapşırık: Burundaki kıl köklerine virüslerin saldırması sonucu gösterdiğimiz bir reaksiyondur. Genellikle sadece hastalığın ilk başlarında görülür. Hastalığın ileri evrelerde görülmemesinin sebebi akıntı sebebiyle kıl köklerinin hep nemli olmasıdır.
  • Boğazda yanma: Nezlenin önemli belirtilerinden biridir çünkü bu belirti yüzünden doktorlar nezle ile bademcik enfeksiyonunu karıştırarak hastaya boşu boşuna antibiyotik vermektedirler. Bu yüzden de ileride gerçekte hasta olduklarında antibiyotik işe yaramamaktır çünkü hasta olmadıkları esnasında boşa alınan antibiyotik bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç oluşturmasına sebep olmaktadır.

Nezlenin tedavisi

Nezle virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için hiçbir ilaç hastalığı ortadan kaldırmamaktadır. Fakat ana maddesi ‘parasetamol ve psödoefedrin’ olan bazı ilaçlar mesela; dolorin cold tablet veya tylol hot poşet gibi ilaçlar belirtileri ortadan kaldırarak hastayı iyi hissettirmektedir. Bu yüzden nezle esnasında kullanılabilir ve doktora giderseniz de yazacağı ilaç budur fakat bilinçli kullanılmalıdır çünkü fazla ve gereksiz kullanılırsa karaciğere kötü etkileri vardır.

Nezleden korunma

  • Soğuktan korunma: Nezleden korunma da en önde yer alır çünkü soğuk havada vücudumuzun direnci düştüğü için hasta olma ihtimalimiz artar bu yüzden soğuk havada dışarı çıkarken burnumuzu ve ağzımızı mümkünse bir kaşkol ile kapatmalıyız böylece aldığımız havayı bir miktar ısıtarak nezleden korunabilir.
  • Nezle kişilere yaklaşmama: Yaklaşmama sadece dokunma değil ayrıca yanına da yaklaşmama anlamına gelir çünkü nezle aynı zamanda solunum yolu ile de bulaşan bir hastalıktır. Eğer yaklaşmak zorundaysak da eczaneden basit bir tıbbi maske alıp takarak ile hastalıktan korunabiliriz.
  • Elleri sık sık yıkama: Özellikle iş ve okuldaki ortamlarda oturduğumuz ve kullandığımız sıraları, masaları birden fazla kullandığı ve bizde bu yerlere ister istemez temas ettiğimiz için ellerimizi sık sık yıkamamız gerekir yoksa fark etmeden elimizi ağzımıza soktuğumuzda veya ellerimizle bir şey yediğimizde bizde hasta oluruz.
  • Bitkisel çaylar: Günde bir fincan yeşil çay veya papatya çayı içerek nezleden büyük oranda korunabiliriz çünkü bu çayların vücudumuza bir sürü yararı yanı sıra vücut bağışıklık sistemini de güçlendirirler.
  • Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme: Özellikle B ve C vitamini olan besinler tüketerek nezleden uzak durabiliriz çünkü B ve C vitaminin vücudu koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri mevcuttur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here