Kalsiyum denince aklımıza gelen ilk besin süttür. Kalsiyum ve sütün yan yana anılması sadece bir pazar stratejisi midir yoksa gerçek midir? Araştırmalar gösteriyor ki bir besinin içinde yer alan kalsiyumun miktarı kadar içerdiği fosfor oranı da önemlidir. Yani kalsiyum fosfor oranı 2:1 oranında olması kalsiyum emilimini arttırmaktadır. Sütteki Dolayısıyla bakmamız gereken tek şey kalsiyum miktarı değil aynı zamanda kalsiyum fosfor oranıdır.

Anne sütündeki kalsiyum inek sütüne göre daha düşük olmasına rağmen kalsiyum fosfor oranı 2:1 olduğu için vücuttaki emilimi çok daha iyidir. İnek sütü pastörize edilmişse kalsiyum emilimini daha fazla düşer.

Birçok yeşil yapraklı da özellikle de dereotunda sütten çok daha fazla kalsiyum vardır. Üstelik kalsiyum emilimi süte göre çok daha fazladır.

Brokoli, lahana, karnabahar ve maydanoz hem kalsiyum oranı hem de vücut emilimi yüksektir.

Yapılan araştırmalara göre en fazla kemik kırıkları ve kemik erimesi süt tüketiminin en yüksek olduğu ABD’de görülürken, nerdeyse hiç süt tüketmeyen Çinliler, Japonlar, Koreliler ’de osteoporoz çok az görülmektedir.

Buradan da anlaşılacağı gibi kalsiyum tek başına kemikleri güçlendirmediği gibi bilinenin aksine çok fazla kalsiyum tüketildiğinde osteoporoz ve kemik kırıkları görülmektedir.

1 Yorum

 1. YAZMIŞ OLDUĞUM ŞİİRİMİN OKUNMASINI TEMENNİ EDERİM.NURİ HAKAN TATAROĞLU HALK OZANI GURME ŞAİR ARAŞTIRMACI
  ALTI AY,
  ALTI AY SADECE ANNE SÜTÜ İÇERİM
  BÜYÜYÜNCE BİLMEM NİYE YEMEK SEÇERİM
  OKUYUNCA BİLMEDİKLERİMDEN OLUR HABERİM
  FAZLA KONUŞUNCA OLMAZ İTİBARIM DEĞERİM
  EMANETTİR BU FANİ BEDEN VE CAN
  ,ÖRNEK İNSAN OLAYIM BİLEYİM USUL ERKAN
  ZAMANIN DEĞERİNİ BİLENE ÖNEMLİDİR HER AN
  BU KISA ŞİİRİ YAZAN FANİ FERT TATAROĞLU NURİ HAKAN

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz