Takayasu iltihaplı bir atar-damar hastalığı olduğu için hastalığın öncelikle iltihap kurutucu ilaçlar ile kontrol altına alınması gerekir. Bu amaçla en yaygın kullanılan ilaçlar kortizon grubu ilaçlardır. Kortizona genelde yüksek dozda başlanıp (kiloya 1 mg/gün) doz giderek azaltılır. Bu dönemde yakınmaların gerilemesi beklenir. Ancak tamamen tıkalı damarlar tedavi ile açılmayabilir. Kortizonun 1-2 yıllık bir dönem içinde alevlenme görülmeyen hastalarda kesilmesi amaçlanır. Daha sonraki dönemlerde ise kortizonun yerin alacak olan diğer bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar yani immunsupresif ilaçlar kullanılır. Bunların içinde en çok tercih edilenler metotreksat, imüran ve arava adlı ilaçlardır. Hastalığın tuttuğu damarla ilişkili yarattığı soruna ve yeni besleyici damar gelişim hızına göre de tutulan damarı açıcı stent ya da by-pass ameliyatları tedavinin önemli bir kısmıdır. Ancak bu girişim ve ameliyatlar mümkün olduğunca hastalığın sessiz olduğu dönemlerde yapılmalıdır.

3 YORUMLAR

  1. Ben 4senedir romatolojinin takibindeydim ara ara ataklar geçiriyordum fakat teşhis konulamamıştı. 15ay önce bi atak daha geçirdim ülseratif kolit denildi. O zamandan beri İmuran kullanıyordum fakat sedim crp M hiç düşmedi yorgunluk halsizlik çeşitli ağrılarım devam etti. 2ay önce sağ kolum şiddetli ağrımaya başladı kullanamaz hale geldim.nabız olmadığını farkettik. Yapılan bt de brakial arter başlangıcında 6 Cm dolmayan segment görüldü. Takayasu olduğumu düşünerek prednol ve Metatreksat a geçtik. Ülseratif kolit tanım da net değildi crhonla ayırıcı tanım net olarak yapılamamıştı. Bu Takayasu ve Crohn un birlikteliği nedir durumu ne kadar zorlaştırır. Sadece bi dönem Mesenter iskemi yapmış Ük gibi bulgu vermiş olabilir mi?

  2. Fatma hanım merhaba;

    Öncelikle geçmiş olsun. Umarız en kısa zaman içerisinde eski sağlığınıza tekrar kavuşur, şifa bulursunuz. Bu konuyu bir romatolog değerlendirmesinde fayda bulunmaktadır. Çünkü söz konusu durum sizin hastalığınızla ilgili uzman hekimlerin tahlil ve tetkiklerinizin sonuçlarını değerlendirmesi neticesinde netleştirilebilir.

  3. Merhaba bende takayasu arterit hastasıyım hamileliğimde öğrendim bu hastalığı 6 aylık doğum yapmama sebep oldu malesef o gündür büyük bi sınavdan geçiyorum ama sabrediyorum hâlâ hastalığım aktif deltakortril ve metotreksat kullanıyordum şimdide remicade tedavisine başlandı yeniden hamilelik düşünmek istiyorum ama hastalığım aktif ve ilaçlar buna engel.oysa bi bebek bana en büyük destek olacak gibi geliyor bi taraftan aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum fiziksel olarak yaşadıklarım bi yana ruhum acıyor sanki…

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz