Tek böbrekli bir şekilde yaşamak mümkün mü? Tek böbrekle yaşamak kimi insanlar için dünya ya gelmeleriyle birlikte başlayan bir süreç olduğu gibi kimi insanlar içinse yaşamlarının belli bir bölümünden sonra, çeşitli nedenler dolayısıyla başlamakta olan bir durumdur. Tek böbrekli bir yaşam sürdürüyor olmanın ne gibi etkilerinin bulunduğu, hangi tek böbrekli kişilerin risk altında olduğu, “tek böbrekle sağlıklı bir şekilde yaşamak mümkün mü?” gibi merak edilen bazı soruların yanıtını sizlerle burada paylaşmaktayız.

Öncelikle yazımıza herkesin son derece merak ettiği soru olan “Tek böbrek insanın sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmesi için yeterli midir?” ile başlayalım. Sorunun cevabı “EVET” kişi tek böbreği ile ikinci bir böbreğe ihtiyaç duymadan ömrünü son derece sağlıklı bir şekilde sürdürebilir.

Tek böbrekle yaşamak

Çeşitli hastalıklar nedeniyle tek böbrekli olarak yaşamına devam eden kişiler daha dikkatli olmalıdır. Hastalıkları ikinci böbreklerinin de iflas etmesine neden olması durumunda diyalize bağlı bir yaşam sürdürmek durumunda kalabilirler. Kalan tek böbreği korumak adına mevcut hastalıkları ile ilgili kontrolleri ve ilaçlarını kullanmayı ihmal etmemelerdir.

Hangi hastalıklar böbreklerin iflas etmesine neden olabilir?

Böbreklerin oklüde olması yani böbreklere kan akışının sağlandığı ve böbreklerin beslenmesinde önemli bir yeri olan damarların tıkanması böbreklerin iflas etmesine neden olan damar hastalıklarının başında gelmektedir. Buna ek olarak çeşitli romatolojik hastalıklarla böbreklerin büyük zarar görmesine neden olabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak bazen de vücudumuzda bulunan hastalıkların tedavisi için uzun süreli ilaç kullanımı da böbreklerin zarar görmesine neden olabilmektedir.

Tek böbrekle yaşayanlar nelere dikkat etmelidir?

Tek böbrekle yaşayanların bunu bir problem olarak görmelerine gerek yoktur. Yalnız kalan tek böbreğin korunması ve ona herhangi bir zarar gelmemesi için dikkatli olmaları gerekir. Özellikle sonradan tek böbrekli kalan kişilerde mevcut böbrek vücudun tüm gereksinimlerine cevap verebilmek adına hızla büyümektedir. Dolayısıyla vücuda dışarıdan bir darbe gelmemesine dikkat edilmelidir.

Su İçmeyi ihmal etmeyin!

Böbreklerin suya çok ihtiyaçları vardır. Sağlıklı bir böbrek için günlük su tüketimine özen göstermelisiniz. Tek böbrekli insanlar su içme konusunda 2 böbreği bulunan kişilere oranla daha dikkatli olmalı. Günlük su tüketimini ihmal etmemelerdir. Günde en 2-2,5 LT su tüketmeleri gerekmektedir.

59 YORUMLAR

 1. Merhaba Şennur hanım;

  Böyle bir operasyon geçiripte su içmemek doğru değil. Böbrek hastalarının su içme konusunda normal insanlara göre daha fazla hasasiyet göstermeleri gerekir. Kendiniz ve yakınlarınız için lütfen hekiminizin size önerdiği miktarda su içiniz.

  Sağlıkla kalın…

 2. merhaba benim doğustan tek böbreğim var. Arada bir böyle iğne batıyor gibi ağrıyor günde iki veya üç kez yürüdüğüm zamanlar.

  • Merhaba Sinan;

   Geçmiş olsun. Konunun bir nefroloji doktoru tarafından değerlendirilmesi ve çeşitli tetkiklerin, tahlillerin yapılması gerekir.

 3. Mrb ben 15 yaşındayım doğuştan. Tek böbrekliyim yürüdügm zamanalrda bazen de durduk yere böbreğime bıçak batırıyolr gibbi oluyor ve sadece günde. 1 bardak su içe biliyorum

  • Merhaba;

   Doğuştan tek böbrekliyseniz ve bu tür şikayetleriniz söz konusu ise mutlaka bir nefroloji uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gerekir. Bu konuyu lütfen ihmal etmeyin. Ayrıca günde 1 su bardağı su tüketmeniz çok az. İdeal günlük su tüketiminizin 2-2,5 Lt olması gerekmektedir. Geçmiş olsun.

 4. Ben 15 yaşındayım. Ve böbreğimin alınmasına karar verildi bende tek böbrekli bir adayım ve alınacak olan böbrek hep ağrıyor neden ?

  • Merhaba Zeynep;

   Geçmiş olsun. Tek böbrekli olmak demek hayatını artık zorluklar içinde geçireceğin anlamına gelmez. İnsanlar uzun yıllar boyunca tek böbrekli olarak yaşıyabilmektedirler. Sadece artık sağlığına daha fazla dikkat etmen, doktorlarının tavsiyelerini dikkate alman gerekiyor. Alınacak olan böbreğin ağrı yapması normaldir. Orada bir problem var belliki doktorların alınmasına karar vermişler. Yine de bu ağrı ile ilgili en iyi cevabı seni takip eden doktorların verebilir. Bol su içmeyi, hareket etmeyi ve gülümsemeyi ihmal etme…

 5. Ben 20 yaşında bir Kara Harp Okulu öğrencisiyim. Sağ böbreğimde ileri derecede deforme ve dilate gözükmektedir. Malum askerliğin gereği olan spor , eğitim konularının aksamaması adına bazen susuz kalıp; ağır koşularda çok fazla terleyebiliyorum. Bu şekilde askeri öğrenciliğime devam etmem doğru mudur? İlginize teşekkür ederim.

  • Merhaba;

   Çok geçmiş olsun. Böbrek fonksiyonlarınız uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesinde fayda var. Yapılan tetkikler bu sorunuzun cevabının verilmesinde etkili olacaktır.

  • Çok çok geçmiş olsun. İnş. en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Size tavsiyem bu ağrılarınızı kesinlikle göz ardı etmeyin. Düzenli olarak uzman bir hekim tarafından kontrol edilmenizde büyük fayda var.

 6. 48 yaşındayım geçen hafta ilk defa ultrason çekildi tek böbreğin var denildi.bu yaşıma kadar hiç ilaç kullanmadğım gibi hiçbir şikayetimde yok şu anda yine şikayetim yok bir yürüyüşte 5-10 km.rahatça hiç yorulmadan yürüyorum hiç sigara kullanmadım bunun da bana avantaj olduğunu düşünüyorum.Benim tavsiyem bol bol yürümek ve su içmek birde yediklerimize dikkat etmek hastaneye gitmesem tek mi çiftmi böbrek hiç farkında değilim çünkü çok sağlıklıyım hiçbir rahatsızlığım yok.Not: Yoğurtu çok severim ve yerim herkese tavsiye ederim teşekkür ederim.

  • Merhaba İbrahim bey;

   Yazdıklarınızdan anladığımız üzere korkulacak bir durumunuz yok. Her 6 ayda 1 defa kontrole gitmeniz ve sağlığınıza dikkat etmeniz durumunda hayatınızı sorunsuz bir şekilde sürdürebilirsiniz.

 7. merhaba , benim yeni doğan bir oğlum var. anne karnındayken ektopik böbrek dediler damarı görüyoruz dediler. doğum sonrası yapılan ultrasonda sol böbreğinin olmadığı söylendi. 5 günlükken bir nefroloğa götürdük. orada da detaylı incelendi ve sol böbreğinin olmadığını aort ve iliac damarlarınında olmadığı söylendi. şaştık kaldık .. mevcut böbreği korumak için düzenli kontrollere gideceğiz ayrıca bize sünnet yaptırmamızı önerdiler. sorum şu, bir insanda böbreğin doğuştan olmaması ileriki dönemler için avantaj mı dez avantajmıdır? bazıları doğuştan tek böbrekliyim çok acı çekiyorum diyor , ibrahib bey gibi hiç farkında bile değilim diyenler oluyor. o kadar karmaşık bir ruh halimiz oldu ki endişe ve korku ile sevincimizi tam anlamıyla yaşayamadık.

  • Merhaba Hasan bey;

   Öncelikle çocuğunuzla ilgili panik yapmanızı gerektiren bir durum yok. Su tüketimi alışkanlığını çocuğunuza kazandırmalısınız. Tek böbreği korumak için iyi bir hekim tarafınızdan takibin yapılması önemli. Ayrıca doğuştan tek böbrekli olanlar sonradan tek böbrekli kalanlara göre çok daha az risk taşımaktadır. Oğlunuza sağlıklı, mutlu bir ömür diliyoruz.

  • Merhaba, 6 aylık kızım için geçen hafta ateş sebebiyle hastanede şansa gaz varmı diye bakıldığında tek böbreğinin olmadığını gördük. biraz kendini toparlayınca uzman bir çocuk nefroloğuna gidip detaylı mr vs çektireceğiz. Hasan bey biz hala şoktayız. ne yapalım, kime gidelim. bende sizinle iletişim kurmak isterim.

 8. Merhaba hocam 31 yasindayim ultrasonigrifi cekildim gecenlerdesag bobrek izlenemedi denildi hic bir rahatsizligim yok olmadida bugune kadar kan idrar tahlili verdim sonuclar gayet normal simdi bobrek sintigrogisi cekilecegim cift bibrek tek mi diye ultrasonogrifide bir bobregin gozukmemesi gibi bir durum olabilir mi cok merak ediyiyorum simdiden tesekkurler,

  • Merhaba öncelikle geçmiş olsun.

   Ultrasonografi’de az da olsa böbreğin görüntülenememesi gibi durumlar olabiliyor. Böbreğinizle ilgili net durumun bilinmesi için doktorunuz sizden farklı tetkikler istemiş olması gerekir. Bazen böbreğin küçük olması durumlarında da görüntülenememe durumu olabilir. Tabi en doğru bilgiyi yine doktorunuz tetkikler neticesinde size bildirecektir. Tek böbreğinizin olmaması da çok büyük korkular içerisinde olmanıza sebep değil. Tek böbrekle de sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece problemsiz yaşabilirsiniz.

 9. Merhaba kızımın sol böbreği atrofik böbrek idi nefroloji uzmanları yaptıkları incelemelerde büyük olasılıkla böbreğin doğuştan atrofik böbrek olduğuna karar verdiler kızım 6 yaşında ve hipertansiyon problemi vardı ilaç kullanmamıza rağmen tansiyon değerleri genel olarak 120 – 80 civarındaydı ara sıra 130 – 90 hatta 140 – 100 lere kadar çıkıyordu kızım izmir ege üniversitesi hastanesi çocuk nefroloji bölümünde 20 gün yattı ve atrofik olan böbreğin alınmasına karar verildi ve çocuk üroloji cerrahları laparoskopik nefrektomi yöntemiyle 26 mart tarihinde böbreği aldılar böbrek alındıktan sonra ilaç kullanmını bıraktık tansiyon değerleri genel olarak 100 – 60 civarında ara sıra 110 – 70 e çıkıyor böbrek alınmadan ve alındıktan sonrasındaki kan ve idrar tahlilleri normal çıktı kızım suyu bol içiyor sorum şu tek böbrek sıkıntı yaratırmı ve bundan sonrası için neler yapmalıyız

 10. Hakan bey geçmiş olsun.

  Atrofik böbrekler ya da böbrek damarlarında tıkanıklık olması durumları tansiyon bozukluluklarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda hekimler hastayı gözlemleyip cerrahi müdahale gerekip gerekmediğine karar verirler. Kızınızın atrofik böbreğinin alınması muhtemelen ilerleyen yaşlarda tansiyon gibi önemli bir hastalığa bağımlı şekilde yaşamaması için yapılmıştır. Bu en doğru olanıdır. Çünkü tansiyon vücuttaki diğer organlarında tahribatına neden olabilir. Tek böbrekli hastalar hayatlarının geri kalan kısmını sağlıklarına dikkat ettikleri sürece sorunsuz yaşayabilirler fakat düzenli bir şekilde hekiminizin önerisi doğrultusunda kontrollere gitmesi gerekir.

 11. Merhaba ben otuz yaşındayım vE dün ılk defa sol böbregimin olmadıgını öğrendim ama sağ böbregim Ise normalden biraz daha büyük bugüne kadar bir sıkıntı yaşamadım fakat benim çalıştıgım ortam çok sıcak çok terliyor vE çok su içiyorum çok terlemenin bir zararı varmıdır teşekkürler

  • Merhaba mustafa bey;

   Tek böbrekli insanlarda vücut otomatik olarak mevcut böbreği vücut gereksinimlerini karşılayacak boyuta gelene kadar büyütüyor. Dolayısıyla eğer farklı rahatsızlıklarınız yoksa tek böbrekle bir ömür boyu sorunsuz bir hayat sürdürebilirsiniz. Doktorlarınızın önerilerine dikkat edin ve kontrollerinizi ihmal etmeyin. Ayrıca mevcut böbreğiniz büyük olduğu için onu korumaya, vücudunuza dış etmenlerin baskı yapmamasına dikkat edin. Çünkü böbreğiniz büyük olduğu için daha çabuk etkilenebilir. Geçmiş olsun.

 12. Merblar. 26 yasindaym tesadufen bobregimde tas oldugunu ogrendk simdiye kadar hic sancim olmadi. Yuzde 19 sag bobrek yuzde 81 sol bobregn calstigini soyledi doktorlar. Bu durumda bobregi alsak mi. Kararsz kaldik. Tas alinsa bile bobregn isimize yaramayacagini soyluyor doktorlar 🙁

  • Merhaba Fikret bey;

   Öncelikle geçmiş olsun. Doktorlarınız değerlere göre size yapılması gereken en doğru işlemi belirteceklerdir. Hekimlerinizin önerilerine sadık kalmanızı tavsiye ederiz.

 13. merhaba;

  annem 58 yaşında doğuştan tek böbrekli 4 gündür de hasta yatıyor yapılan tahliller sonucu üresi şekeri ve kolestrol çok yüksek çıktı ne yapılabilir. böbreğin bir kısmı çürük biz ailesi olarak endişeliyiz.

  • Merhaba Duygu hanım;

   Öncelikle geçmiş olsun. Annenizle ilgili şu durumda birşeyler söylememiz maalesef çok mümkün değil. Doktorlarınız tahlil sonuçlarını değerlendirerek size en uygun tedavi şeklini tanımlayacaklardır. Umarım en kısa zamanda eski sağlığına kavuşur. Yalnız şu konuda içiniz rahat olsun tıp çok ilerledi. Hekimlerinize güvenin ve kontrol, tetkikleri ihmal etmeyin.

 14. Mrb ben 20yaşındayım.7 ay önce geçirdiğim trafik kazasında sol böbreğim ve dalağım alındı .Bundan sonra hayatımda nelere dikkat etmeliyim?Ne yiyipi içmeliym beni bilgilendirebilir misiniz?

  • Merhaba Rubar;

   Öncelikle geçirmiş olduğun talihsiz olaya çok üzüldüğümüzü dile getirmek isterim. Böbreğinin teki ile eğer iyi vakarsan sorunsuz bir hayat yaşayabilirsin. Bol bol su içmeni ve hekimlerinin önerilerine uyup, kontrollerini aksatmamanı önerebilirim.

   • Mrb ilginiz için çok teşekkür ederim.Beni bilgilendirdiğiniz icinde ayrica teşekkûr ederm

 15. Merhaba Seda hanım;

  Bu konuyla ilgili net bilgiler ultrasyon sonucu ile uzman bir hekim tarafından yapılabilir ancak. O nedenle sizi yanıltıcı bir bilgi vermek istemeyiz. Umarım bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız ve bir ömür boyu sağlıklı bir hayat yaşar.

 16. Merhabalar benim 15 yaşında sağ böbreğim nofonksiyonel olduğu için alındı.Diğer böbreğimde arada sırada kreatinin yüksek çıkıyor.Şu an 21 yaşındayım nişanlıyım. Evlendiğimde çocuğum olur mu ? kreatinin yüksekliği ve tek böbrekli olmam hamile kalmama engel mi acaba ?

 17. 16 yasindayken bobregimi kaybettim tek bobrekliyim size sorum vücud yapmak için fitnesse gitmek istiyorum bana bi zarari olur mu çok merak ediyorum şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Fatih;

   Öncelikle geçmiş olsun. Spor yapmak insan sağlığı için faydalı fakat böbrek değerlerinde bir bozukluk var ise doktorun yapacağın sporla ilgili değerlerini dikkate alarak önerilerde bulunabilir. Mutlaka doktorunla bu konuyu paylaşıp bilgi almanı öneririz.

   Sevgiler.

 18. ben cavıt 10 yasında sag bobregımı kaybettım..sımdı yasım 27.arada bı agrım oluyor doktor kontrolunden gecıyom ıyı dıyorlar nısanlıyım evlenınce bı sorun olurmu en cokta korktugum ılıskı yaparken bı sorun olurmu veya normal ınsan gıbı ılıskı yapabılırmıyım bı zararı varmı saygılar

  • Merhaba Cavit;

   Böbrek hastalıklarının ilişkiyi etkileyen bir engeli genellikle bulunmamaktadır. Konuyu açık bir şekilde doktorunuzla paylaşmanızı öneririm. Sağlık konularındaki kaygılarınızı sizi yakınen takip eden doktorlarınızla paylaşmanız neticesinde çok daha doğru bilgiler edinebilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 19. Benim 11 yasinda oglum var ikigun once bi talihsizlik sonucu bobreginin birisi zzedelenmis ve suan fakultede gozlem altinda bobregi ssogutuyoruz kendi kendine duzelmesini belliyoru diyolar eger kotuye giderse ameliyatla alicaz diyolar siz nedersiniz bobregi alindiktan sonra cocugum icin bi risk tasirmi acaba ileriki donemlerinde allah rizasi icin cvp yazarsaniz ck sevinirim teskkurlerr..

  • Merhaba Ahmet bey;

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Dilerim en kısa zamanda oğlunuz eski sağlığına kavuşur. Söylediklerinizden anladığım kadarıyla oğlunuzun böbreğinin alınması en son ihtimal olarak görünüyor. Herşeyden önce kötü düşünmeyin. İyi düşünün iyi olsun. Var sayalım ki oğlunuzun tek böbreği alınması gerekiyor. Bu da çok büyük bir problem değil. Tek böbrekle bir ömür boyu sorunsuz bir yaşam sürdürebilir. Sadece kalan böbreğin takibi ve kontrolü için düzenli doktor kontrolüne gitmesi gerekir.

 20. öncelikle selamlar . tek böbreği kan pompalamadığı için alınmış bir kız arkadaşım var , evlilik yolundayız ama ailem tedirgin durumu nasıl olur evlensek bi bilgi alabilirmiyim

  • Merhaba Muhammet;

   Öncelikle kız arkadaşına çok geçmiş olsun. Evlenirken insanlar “hastalıkta, sağlıkta” diye birbirlerine söz verirler. O yüzden bu durumu büyütmenin yersiz olduğu kanısındayım. Tek böbrekle bir ömür boyu sorunsuz yaşayabilir. Sadece sana biraz daha fazla görev düşüyor. Eşinin stresten uzak kalması gerekir. Bu yüzden ona gereken değeri ve sevgiyi vermen gerekir.

  • Merhaba Muhammet bey;

   Bu kalan böbreğin durumuna, kişide farklı bir hastalık bulgusunun olup olmadığına göre değişiklik gösterebilir. Kişinin doğum öncesinde nefroloji doktoru tarafından gerekli tüm tetkiklerinin yapılması sonucunda değerlendirilmesinde yarar var.

   Geçmiş olsun.

 21. sonradan tek bobrekliyim curume yapti aldilar yedi yasinda iken fitnes salonuna gidiyorum bu yuksek oranda su tuketmemi sagliyo acaba agirlik calismamin bi zarari varmi

  • Merhaba;

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu duruma en iyi yanıt verecek kişi hastalığınızın takibini yapmakta olan doktorunuzdur. Kendisine bu soruları ilettiğinizde size net bir cevap vereceğini ümit ediyorum.

 22. Merhaba esim 33 yasinda kiz kardesine bobrek vermek istiyor ben karsi cikiyorum tek bobregini kardesine verdikten sonra ne riskler var bu bebek yapmamiza engel olurmu ? Simdiden cok tesekur ederim

  • Gerekli tetkikler yapılıp kontrol edildikten sonra bir sakınca yoksa verebilir. Zaten eğer eşinizin sağlığına ya da yaşamının geride kalan kısmına olumsuz bir etkisi olacaksa böbreği alınmaz. Endişe etmenize gerek yok.

 23. Hocam merhaba… 10 yıl önce hamile iken geçirdiğim pyelonefrit sonucu sag atrofik böbrek hastası oldum.doktorum Diğer böbreğimin sağlam fakat sağ böbreğimi yok kabul etmem gerektiğini bundan sonra daha dikkatli yaşamam gerektiğini söyledi. Benim size iki sorum olacak bir dahaki hamilelikte yine böbreğimi kaybetme riski olabilirmi?Ikinci sorum Ramazan’da maalesef 17-18 saat susuz kalıyoruz oruç tutmanın benim için sakıncası varmı? Teşekkürler…

 24. merhaba bende dogustan tek bobregım dıger bobregım ıdrar sızması yapıyor ve bu yüzden 6 kez amalıyat oldum fazla su ıcemıyorum bazen cok agrı yapıyo

 25. Merhaba 83 yasinda babaannem hstanede yatio doktoru bobreklerinin bittigini soluo ne kadar yasar.

  • Ezgi hanım merhaba;

   Böbrekler bitti demek hastanın hayatının son bulacağı anlamına gelmez. Diyaliz cihazları ile böbreklerin çalışmamasının vücutta yarattığı açık hastanın yaşamını sürdürebileceği kadarıyla kapatılabilir. Bunun için hekiminiz gerekli test ve tetkikleri yapıyor olmalı. Eğer böbrek dışında hastanızın farklı sağlık problemleri de varsa bunun ayrıca değerlendirilmesi gerekebilir. Yine en doğru ve en iyi yanıtı size hekiminiz verecektir. Allah uzun ömürler versin. Çok geçmiş olsun.

 26. Slm ben taş düşürdün ve tahlil yaptırdım sağ böbreğin yüzde on dört çalıştığını öğrendim bundan sonra nasıl yol izleye bilirim

  • Merhaba Mahmut bey;

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Tek böbreğinizde böyle bir problem varsa önceliğiniz diğer böbreğinizi korumak olmalıdır. Bunun yanı sıra %14 çalıştığı belirtilen böbreğinizin fonksiyonları hekiminiz tarafından değerlendirilmelidir. Bundan sonrası için dikkatli davranmanızda fayda var. Kontrollerini asla geciktirmeyin…

 27. Bobreklerime bazen sanci vuruyor urolojiye gittim dahiliyeye gozuktum ultrasyon cekildim birsey yok dediler peki sancinin nedeni ne olabilir Teşekkürler

 28. Merhaba benim erkek arkadasim 14 yasinda taş yuzunden böbreğinin birini almışlar simdide diger böbrek yine taş üretmiş azerbaycanda tip cok gelismedigi icinde benden rica etti ne yapmasi lazim tasi dusurmesi icin bira onermisler sizce ne kadar doğru birde nasıl beslenmeli diger böbrek icin ne yapsin???

 29. Merhaba ben astsubaylık sınavını kazanıp sağlık kontrolunde sağ böbreğimin küçüldüğünü öğrendim sintigrafi sonucunda sağ böbreğime %12 çalışır raporu verdiler.

 30. Merhaba benim 3 yasindayken tEk bobregimi almislar olgunlasmamis diye sigarayi biraktim yaklasik bir haftadir ve bob regime cok hafif agrilar oluyor.

Comments are closed.