Uykusuz kaldığınız zamanlarda kendinizi diğer günlere nazaran daha çok acıkmış hissedersiniz. Çünkü uykusuzluk kilo almayı tetikliyor. Kronik uyku probleminiz varsa fazla kilolarınızın nedeni uykusuzluğunuz olabilir. Uykusuzluğun neden kilo almanıza neden olduğunu biliyor musunuz? Uykusuz kaldığınız için hormon dengesizliği meydana geliyor ve bu da daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissetmenize neden oluyor. Uykusuz kaldığımızda vücutta ‘tokluk hissi’ sağlayan Leptin hormonunun salgılanması azalır. Diğer yandan ise  ‘açlık hissi’ veren Ghrelin hormonunun üretimi artar. İki yönlü bu düzensizlik fazla yemeye ve kilo artışına neden olabiliyor.

Vücudumuzda bulunan leptin hormonu kahverengi yağ hücreleri tarafından üretilir. Leptin hormonun görevi tokluk hissinin oluşmasına ve beyine “artık yememek gerekiyor” diye sinyal göndermektir. Dünya genelinde birçok dahiliye uzmanı tarafından yapılan araştırmalar uykusuzluk problemi yaşayan insanların vücudunda leptin hormonunun daha az salgılandığını, bununda açlık hissi nedeniyle kişilere daha çok yemek yedirdiğini, şişmanlattığını ortaya koymuştur.

Uykusuzluk Problemi Tedavisi
Uykusuzluk Problemi Tedavisi

Bir diğer araştırma da ise sindirim sistemi organları tarafından salgılanmakta olan Ghrelin hormonunun uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerde daha fazla arttığını göstermektedir. Ghrelin hormonun görevi ise uzun süre yemek yenmediğinde insana açlık hissi vermesidir.

Görüldüğü üzere uykusuzluk problemi insan vücudundaki hormon dengesini alt üst etmektedir. Buna bağlı olarak gelişen sürekli yemek arzusu insanlarda fazla kilolara hatta şişmanlamaya dahi neden olabiliyor.

Eğer ki uykusuzluk problemi yaşıyorsanız sizde fazla kilo almaya meyilli bir birey haline gelebilirsiniz ve hatta daha kötüsü çağın hastalığı olan şişmanlama problemi ile karşı kaşıya kalabilirsiniz. Uykusuzluk problemi günümüz koşullarında tedavisi mümkün bir hastalıktır. Bazı özel hastanelerde uyku bozukluğu merkezleri bulunmaktadır. Uyku bozukluğu sorunlarınıza bu bölümlerde çözüm bulabilirsiniz. Yalnız kesinlikle uyku bozukluğu nedeniyle hekim tavsiyesi dışındaki yöntemlere başvurmayınız. Mutlaka bu problemin giderilmesi için uzman bir hekimden destek alınız.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Adınızı giriniz