Vücut tarafından üretilemeyen, hayvansal ve bitkisel gıdalar aracılığı ile vücuda alınması gereken A Vitamini; yağda çözülebilen vitamin çeşitleri arasında yer alır. Uzun süre vücutta depolanabilen A vitamin güçlü bir antioksidandır.

Metabolizma süreçlerinde aktif rol oynar ve eksiliği halinde görüşte bozulma, tırnak kırılmaları, göz kuruluğu, ağız yaraları, düşük riskinde artış, dudak kuruluğu, cilt kuruluğu ve solunum yolu enfeksiyonları gibi şikayetlere yol açar.

A Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

Vücudun sağlıklı bir şekilde büyümesi, gelişmesi; göz sağlığının iyileşmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi süreçlerde aktif rol oynayan organik bileşiğe “A vitamini” denir.

AktifA vitamini ve beta karoten olmak üzere iki ayrı formda bulunur. Aktif A vitamini “retinol” olarak adlandırılır, hayvansal gıdalardan alınır ve vücuda alındıktan sonra doğrudan kullanılır. Beta karoten ise renkli meyvelerden ve sebzelerden alınır; vücut tarafından kullanılmadan önce aktif A vitaminine dönüştürülür.

Yapılan bilimsel araştırmalar A vitaminin güçlü bir antioksidan olduğunu, göz sağlığına iyi geldiğini, bağışıklığı güçlendirdiğini ve hücre gelişimini hızlandırdığını göstermektedir.

Antioksidan olması sebebiyle serbest radikallerle savaşan, hücrelerin kontrolsüz çoğalmasının önüne geçerek kanser oluşumunu baskılayabilen ve cilt sağlığını iyileştiren A vitamini vücut için en elzem temel bileşiklerden biridir.

A Vitamini Özellikleri

  • Yağda çözülebilen bir vitamindir.
  • Tüm vitaminler arasında ilk olarak tanımlanandır.
  • Kan hücrelerinin oluşumda ve gen transkripsiyonunda önemli görevlere sahiptir.
  • Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.
  • Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlemesi için birçok faydaya sahiptir.

A Vitamini Faydaları

  • Göz Sağlığına İyi Gelir: A vitaminii ilerleyen yaşa bağlı olarak oluşan sarı nokta hastalığına iyi gelir. Ulusal Göz Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada A, C, E vitaminlerini, çinko ve bakır içerek takviyeleri kullanan kişilerin sarı nokta hastalığına yakalanma oranının %25 civarında düştüğü sonuçları elde edilmiştir. A vitaminin göz kuruluğuna ve Stargardt hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir.
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: A vitamini güçlü bir antioksidan olarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Özellikle çocukların hayatını tehlikeye atan ishal ve enfeksiyon hastalıklarına karşı da korur.
  • Cilt Sağlığını Destekler: Hücre gelişimine katkısı olan A vitamininin yara iyileşmelerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Cilt dokusunu besleyerek cilt kanserine karşı da etkili olan bu vitamin cildi güzelleştirir. Aynı zamanda saç ve tırnak sağlığını da iyileştiren A vitamni, cildin genç kalmasına da yardımcı olur.

A Vitamini Nelerde Bulunur?

A Vitamininin iki ayrı formu vardır. AktifA vitamini hayvansal gıdalar aracılığı ile vücuda sokulur. Vücut tarafından hızla kullanılabilen bu formu özellikle dana ciğerinde yüksek oranda bulunur.

A vitamininin beta karoten formu ise renkli sebze ve meyvelerde bulunur. Havuç, A vitaminii bakımından oldukça zengindir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Birçok hayvansal gıdada, meyve ve sebzede bulunur. Dengeli ve sağlıklı beslenen kişiler A vitamin ihtiyaçlarını gıdalar aracılığı ile karşılayabilirler.

A vitaminine sahip olan yiyecekler şu şekilde örneklendirilebilir: dana ciğeri, havuç, kale bitkisi, tatlı patates, ıspanak, marul, kayısı, brokoli, tereyağı, yumurta, balkabağı, tuna balığı, kırmızı biber, mango, papaya ve kavun.
Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

Vitamin Nedir? Vitamin Çeşitleri, Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Hastalıkları

B Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

B1 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Nelere Yol Açar?

B2 Vitamini Nedir, Nelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nelere Yol Açar?

B Vitamini Eksikliği, Fazlalığı, Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

saglikk.com

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz