Böbrek üstü bezleri gerekli hormonları yeterli düzeyde üretmediğinde, addison hastalığı ile karşılaşılabilir. Böbrek üstü kabuğu hasar gördüğünde böbrek üstü bezlerinin çalışmaması ile karşılaşılabilir. Bu durumda kortizol ve aldosteron gibi önemli steroid hormonlar az salgılanır. Böbrek üstü bezleri adrenal bezler olduğu için hormon eksikliğinde endokrin sisteminde sıkıntılar yaşanır. Bu durumda böbreklerin çalışma şekli ve bağışıklık sisteminin güç ihtiyaçları değişebilir. Ciddiye alınması gereken bu hastalıkta böbrek üstü bezinin katmanlarında hastalık yayılarak yetmezlik oluşturabilir.

Addison Hastalığı Neden Olur?

Böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan addison hastalığı iki farklı türe ayrılır. Hastalığın ilk türünde Birinci Böbrek Üstü Bezi Yetersizliği görülür. İlk türde yetersizliğin altında yatan nedenler genellikle bağışıklık sisteminin virüs veya bakteri saldırısına uğramış olması olarak görülmektedir. Bazen kanserin çok hızlı bir şekilde yayılmış olması ve kontrolsüz büyüme hızı bu hastalığa neden olabilen belirtiler arasındadır. Bu tipte görülen virüs ve bakteri saldırılarında genellikle tüberküloz, kanser ve genetik enfeksiyonlar neden olabilir.

Hastalığın ikinci türü ise İkinci Böbrek Üstü Bezi Yetmezliği olarak adlandırılır. Vücutta ACTH olarak bilinen adrenokortikotropik hormonunun üretilmemesi durumunda ortaya çıkar. Bu hormon, böbrek üstü bezlerinin ne kadar ve ne zaman hormon salgılayacağını belirlediği için hormonun eksikliğinde hastalık oluşabilir.

Addison Hastalığı Belirtileri

Hastalığın temel belirtileri arasında sürekli bir şekilde yaşanan kas ağrıları ve kronik olarak yorgunluk bulunur. Kas ağrıları, hastalarda halsizlik ve güçsüzlük oluştururken, bununla beraber kilo kayıpları ve iştahta azalma görülebilir. Sisteminde yaşanan sorunlar, bu kilo kaybına işaret olabilir. Hastalıkta görülen sinir ve depresyon halleri, strese karşı güçsüzlük, öfke ve bayılma nöbetleri, çok fazla tuz isteme, derinin kararması ve hava hassasiyetleri de önemli bir noktadır. Spesifik olarak hastalığın belirtileri arasında güneş ışığı gibi ağırmış cilt renkleri şeklinde cilt yapısı bozulmaları ortaya çıkabilir.

Addison Hastalığı Tedavisi

Hormonal Bir rahatsızlık olduğu için addison hastalığı için tedavi yöntemleri arasında hormon takviyeleri bulunur. Daha çok eksik olan hormonun takviyesi için ilaçlar kullanılır.

İlerleme göstermemiş rahatsızlıklarda sadece ilaç tedavisi yeterli olurken, uzun süreli bir tedavi sonrasında günlük yaşama geri dönmek mümkündür. Fakat rahatsızlık hayat boyu süren bir etki gösterdiği için ilaçlar sürekli ve eksiksiz şekilde kullanılmalıdır. Genellikle kortizol ve aldosteron takviyesi için günlük ilaçlar kullanılır. Bazen kadınlarda adrenal seks hormonu takviyesi önerilebilir.

Addison Hastalığı Diyeti

Gıda tüketimine dikkat edilmesi gereken addison hastalığı sürecinde sağlıklı ve stressiz bir yaşama önem verilmelidir. Besleyici ve dengeli bir diyet, öncelik olarak görülmeli ve bu diyet süresince uyarıcılar, enerji içecekleri, kahve ve soda tüketilmemelidir. Adrenal bezleri uyaran bu içecekler, sigara, tütün ürünleri ve alkol kesinlikle sakıncalıdır. Karbonhidratlar, rafine şekerler, hazır gıda ürünleri tüketilmemeli ve insülin seviyesine mutlaka dikkat edilmelidir. Özellikle bu rahatsızlıkta sodyum tüketimi artırılmalı ve tuzdan alınacak sodyum mineral olarak temin edilmelidir. Yiyeceklerden doğal bir şekilde C vitamini, antidepresanlar ve B vitamini almaya dikkat etmelidir. Yeterli protein tüketimi, çinko, magnezyum tüketimi ve bitkisel takviyeler faydalı olabilir. Özellikle zencefil, ginseng, yeşil çay ve zerdeçal büyük yardımlar sağlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz