Adet gecikmesi, kadınların bütün hayatlarında sıklıkla karşılaştıkları kadınlara özel durumlardan biridir. Adet gecikmesi nedenleri, farklı birçok etkenlere bağlı olarak görülmekle birlikte, genellikle hormonal denge de yaşanan değişimler adet gecikmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları, kadınların özel günlerinde yaşanan gecikmenin belli başlı nedenleri arasında yer almaktadır. Adet gecikmesinin yanı sıra farklı adet düzensizliklerine de neden olan bu haplar, yumurtlama döneminde yumurtanın bırakılmasını engellediği gibi, gecikmesini de engellemektedir.

Doğum kontrol haplarının terk edilmesi durumunda, kişinin normal adet döngüsüne tekrardan kavuşması, yaklaşık 6 ayı bulabilmektedir.

Tiroid rahatsızlıkları

Farklı tiroid rahatsızlıkları, adet gecikmesine sebebiyet veren faktörler arasında yer almaktadır. Hipertiroidi ve hipotiroidi gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesi ile birlikte, bu hastalıklara bağlı olarak görülecek gecikmeler kısa sürede ortadan kalkmaktadır.

Gebelik

Kadınlarda adet gecikmesi nedenleri arasında en başta sebeplerden birisi, hiç şüphesiz ki hamilelik dönemidir. Hamilelik boyunca adetten kesilmek, gebelik sürecinin doğal gereklilikleri arasında yer almaktadır. Gebeliğin doğal sonuçlarından birisi olan adet gecikmesi, doğumdan sonra ortadan kalkarak, gecikmede görülen problemler rutin bir düzene girecektir.

Yumurtalık kistleri

Adet gecikmesinin nedenleri arasında en yaygın görülenlerden biri de, yumurtalık kistleridir. Böyle bir rahatsızlığın görülmesi durumunda mutlaka tedavi edilmesi, önem arz etmektedir.

Aksi halde adet düzensizliği dışında farklı problemlerin de ortaya çıkmasına yol açabilir.

Kilo sorunları

Yapılan araştırmalar aşırı kilolu kimselerde regl gecikmesinin daha fazla yaşandığını ortaya koymaktadır. Özellikle ani kilo almak ya da kilo vermek, vücudun hormonal dengesindeki önemli değişikliklere bağlı olarak geliştiği için, adet gecikmesi sorunu kilo problemlerinde daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Yine yapılan araştırmalar göstermektedir ki, kadının ideal kilosunda olması durumunda, bu problemler daha yaşanmaktadır.

Kullanılan ilaçlar

Özellikle önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan güçlü etkilere sahip ilaçlar, adet düzeninde önemli bir denge kaybına yol açmaktadır. Denge kaybının en sık görülen olumsuz yanı ise, adette gecikme yaşanmasıdır. Bu ilaçların kullanımının son bulması ile birlikte, ortaya çıkan düzensizlik kısa sürede normal seyrine dönmektedir.

Önemli hastalıklar

Kişinin karşılaşabileceği önemli hastalıklar, aynı zamanda vücuttaki hormon dengesinin önemli ölçüde değişimine neden olmaktadır. Özellikle kadın hastalıkları, regl gecikmesine sebep olmaktadır.

Erken yaşlarda adet olmak

Kişinin erken yaşlarda ilk adet dönemine girmesi ile birlikte, adet gecikmesinin yaşanması oldukça doğaldır. Erken yaşta adet olmaya bağlı olarak ortaya çıkan bu gecikme, kişinin yaşının ilerlemesiyle birlikte diğer adet dönemlerinde normal seyrine kavuşmaktadır.

Menopoz

Özellikle 45 ve 55 yaş arası kadınlarda görülmeye başlanan ve tüm kadınların ileri yaşlarda mutlaka yaşayacağı dönemlerden biri olan menopoz, adet gecikmesi nedenleri arasında kesin bir sebeptir.

Bu dönemin tam olarak tamamlanması ile birlikte, kadınlar tamamen adetten kesilmektedir.

Stres

En önemli adet gecikmesi nedenleri arasında yer alan stres, hormonal dengeye etki ettiği gibi psikolojik olarak farklı sorunların ortaya çıkmasını da sağlayan olumsuz faktörler arasındadır.

Mamografi nedir ? Ne işe yarar ? Neden Çekilir ?

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz