Kronik öksürük, kronik yorgunluk, kemik ağrıları, idrar problemleri ve nefes darlığı gibi akciğer kanseri belirtileri yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden muayene olmaları gerekir. Detaylı tetkikler sonucunda kişiye akciğer kanseri teşhisi konulursa aynı hızla tedaviye başlanır.

Akciğer kanseri tedavisi akciğer kanseri türleri ve akciğer kanseri evreleri doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Bu nedenle diğer tüm kanser tedavilerinde olduğu gibi akciğer kanseri tedavisi süreci de kişi özelinde planlanır.

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Akciğer kanseri tedavisi hastalığın evresine; diğer bir deyişle kanserli hücrelerin boyutuna ve vücutta yayılıp yayılmadığına göre şekillendirilir.

Akciğer Kanseri Ameliyatı

Akciğer kanseri hücreleri akciğerler dışına çıkmadıysa ve kişinin genel sağlık durumu cerrahi bir operasyon geçirmeye elverişliyse cerrahlar ameliyat kararı verebilirler. Bu ameliyat kapsamında akciğerdeki tümörün tamamı, akciğerin bir kısmı, akciğerin bir lobu ya da tamamı alınabilir.

Operasyon sırasında uzmanlar zaman zaman kanserli hücrelerin lenf nodüllerine sıçrama ihtimalini de değerlendirerek lenf nodüllerini de alabilirler.

Akciğer kanseri ameliyatının başarı oranı hastalığın ne kadar erken teşhis edildiği doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Hastalık metastaz yapmışsa yani vücudun diğer organlarına yayılmışsa akciğer kanseri ameliyatı bir tercih olmaktan çıkar. Bu durumda hastanın kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinden başka tercihi kalmaz.

Lobektomi:Bir organın cerrahi müdahaleyle bir lobunun çıkarılması operasyonları lobektomi olarak adlandırılır. Kanser hücreleri akciğerin yalnızca bir lobuna yayılmışsa hastalara lobektomi operasyonu yapılabilir.

Pnömonektomi: Akciğer kanseri hücreleri merkezi yerleşimli ise akciğerlerden birinin tamamen çıkarılması işlemi pnömonektomi olarak adlandırılır.

Segmentektomi: “Wedge rezeksiyon” olarak da bilinen segmentektomi işlemi; akciğer lobunun korunması amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. Akciğerin bir lobunda tespit edilen kanserli hücreler çıkarılır ve akciğer dokusunun bütünlüğü korunur.

Kemoterapi

Kanserli hücrelerin öldürülmesi için vücuda ilaç verilmesi süreci kemoterapi olarak adlandırılır.

Ağızdan ya da damar yoluyla alınabilen kemoterapi ilaçları, hastalığın yayılmasını önlemek ve hastalığın gerilemesini sağlamak için önemli bir tedavi yöntemidir. Kemoterapi seansları hastanın ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Akciğer kanseri ameliyatı sonrasında kalması muhtemel kanserli hücrelerin tamamen yok edilmesi amacıyla uygulanabilen kemoterapi gerekli görüldüğü durumlarda radyasyon terapisi ile birlikte alınabilir.

Ameliyattan önce kanserli hücrelerin küçültülmesi ve daha kolay alınması amacıyla da kemoterapi seanslarına başvurulabilir.

Radyasyon Terapisi

Kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları ve proton kaynaklı yüksek enerji ışınları radyasyon terapisi sırasında hastaya verilir.

Vücudun hassas bölgelerine yönlendirilen bu ışınlar ameliyat öncesi ya da sonrasında kanserli hücrelerin ölmesini sağlar.

Genellikle kemoterapi seanslarıyla kombine edilen radyasyon terapisi akciğer kanseri ameliyatının seçenek olmadığı durumlarda birincil tedaviler arasında yer alır.

Akciğer kanserinin vücuda yayılması durumunda kişinin yaşadığı şikayetleri de hafifleten radyasyon tedavisi teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha spesifik sonuçlar yaratılmasını sağlamaktadır.

İmmünoterapi

Bağışıklık tedavisi olarak da bilinen immünoterapi akciğer kanserinin ilerlediği vakalarda kullanılır. Kanserli hücrelerle savaşması için bağışıklık sistemini tetikleyen bu tedavi henüz yeterince yaygınlaşmamıştır.

Akciğer kanseri aşısı akciğer kanseri yaşam süresi üzerinde etki gösterir; bu nedenle araştırmalar son hızla devam etmektedir.

Akciğer Kanseri Tedavisinde Son Gelişmeler

Akciğer kanseri tedavisi sürecinde daha az müdahaleci olarak tanımlanabilen metotlar günümüzde araştırılmaya devam ediliyor.

Akciğer kanseri ameliyatının cilt üzerine açılan küçük kesilerden gerçekleştirilmesiyle ilgili çalışmalar sürüyor.

Aynı şekilde immünoterapi sırasında kullanılan ilaçların yan etkileri üzerinde de araştırmalar hız kesmeden ilerletiliyor.

Akciğer kanseri ameliyatı sonrası başlanılan immünoterapi seanslarının etkisi test ediliyor.

Tümörlerin büyümesinin engellenmesi adına kan damarlarının oluşumunu engelleyecek yaklaşımlar üzerinde de uzmanlar çalışmalarını yürütüyor. Bu yaklaşım henüz varsayım düzeyinde kalsa da hedeflediği değişim kanser hastalarına umut niteliğinde değerlendiriliyor.

Bir önceki yazımız olan vitaminler hangi besinlerde olur başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

saglikk.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz