Bebeklerde altıncı hastalık

Altıncı hastalık yani Roseola İnfantum, ateş ve döküntülü, iyi huylu bir çocukluk çağı hastalığıdır. Solunum yolu salgıları ile bulaşır. 4 yaşına kadar çocukların hemen tamamı bu hastalığı geçirir ve ömür boyu bağışıklık kazanır.  En sık ilk yaşın ikinci yarısında; ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Hastalık bulaştıktan sonra belirtiler 5 ila 15 gün sonra ortaya çıkar.   

Altıncı hastalık neden olur?

Tip 6 Herpes virüs’ün (HHV-6) neden olduğu (bazen HHV-7 de etken virüs olabilir) neden olduğu altıncı hastalık, üç gün süren ve 39-41 derecede seyreden ateşin arkasından ortaya çıkan pembe, kabarık olmayan döküntülerle karakterizedir.

6. Hastalık belirtileri

Döküntü vücuttan başlar, boyun ile kol ve bacaklara yayılabilir. Birkaç gün içerisinde, iz bırakmadan kaybolur. Kaşıntı yoktur. Kızarıklıklar basmakla solar. Vakaların bir kısmında ishal de eşlik edebilir. Bu iki virüs de Herpes Simpleks ile aynı aileden gelir ancak onun gibi uçuk ve genital herpes enfeksiyonlarına neden olmaz. Döküntü, bazen kızamık veya kızamıkçık ile karışabilir.

En büyük risk, ateşin tetiklediği havale (febril konvülziyon) tablosudur. Ensefalit, fulminan hepatit (kötü seyirli karaciğer iltihabı) ve yaygın enfeksiyonlar da bu virüslerin nadiren neden olduğu komplikasyonlardır.

6. Hastalık tedavisi

Bu hastalıkta rutin tanı testleri gereksizdir. Kesin teşhis gerekirse, virüs kanda tespit edilebilir.

Hastalığa özel bir tedavi yoktur. Ateşli dönemde ateşin ilaçlar ve ılık banyolarla düşürülmesi önerilir.  Hastanın tecrit edilmesine. Henüz etkin bir aşısı bulunmamaktadır. Bir bakteri değil, virüs hastalığı olduğu için antibiyotiklerin faydası olmaz. Reye sendromu riski nedeniyle Aspirin kullanılmaması gerekir. Bol sıvı tüketilmesi uygun olacaktır.

Ateşe neden olabilecek herhangi bir hastalık gibi, altıncı hastalık da 1 ila 3 dakika süren kontrolsüz kas spazmları ve tepkisizlik olarak kendini gösteren havale nöbetlerine neden olabilir. Bu nöbetler ateşin kısa süre içinde hızla artması ile oluşur.

Ateş düşürücülere ve banyolara rağmen ateş düşmüyorsa, çocukta aşırı hasta görünmü uzun sürerse, çocuk sinirli ya da aşırı yorgun görünüyorsa, döküntüler kötüleşiyor, belirtiler şiddetleniyorsa, bir haftadan fazla sürüyor ve yeni döküntüler çıkıyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir.  

İlgili branşlar: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları    

Altıncı Hastalık Nedir? 6. Hastalık Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz