Amip Nedir?

Amip; vücutta hastalık oluşturan tek hücreli mikroorganizmaların ökaryot sınıflarından birine genel olarak verilen adlardan birisidir. Birçok farklı hastalığa neden olan amip mikrobu aslında tek bir canlı değil bir koloni halinde yaşayan mikroorganizma grubunu oluşturmaktadır. Bu yapılar kendi içlerinde toplu olarak yaşama sistemi gösterirken, bakteriler gibi her biri tek hücreli bir prokaryot yapı gösterirler.

Amip özellikleri nedir?

Genellikle ismi birçok farklı hastalıkla anılan bu mikroorganizma için amip ne demek sorusu konusunda da dizanteri veya parazit gibi rahatsızlıklar oluşturan mikroorganizmalardır, cevabı verilebilir. Genellikle tatlı veya kokuşmuş su birikintilerinde veya nemli yapıdaki toprak parçalarında yaşarlar. Yapılarındaki yalancı ayakları besin olarak kullandıkları tek hücreleri almak için kullanırlar ve sıklıkla zeminlerde yaşarlar.

Amip Hastalığı nedir?

Amip hastalığı ya da Amebiazis dizanteriye neden olan bir amip olan entamoeba histolytica adlı tek hücreli bir parazitin vücutta oluşturduğu enfeksiyondur. İnsanların kalın bağırsağında asalak olarak yaşayan bu tek hücreli parazit, sıcak ülkelerde daha yaygındır. Her yaşta görülebilir.

amip belirtileri nelerdir

Amip Nasıl Bulaşır?

Tek hücreli bir mikroorganizma olmakla birlikte genellikle koloni halinde yaşayan ve su birikintileri ve nemli topraklarda zemin kısmında yer alan Entamoeba Histalytica, farklı şekillerde bulaşma yolları gösterebilir. Bu nedenle bulaşma yöntemleri arasında genellikle kirli suların ev ortamında ve mutfak ortamında kullanılması ve temiz su kaynaklarına kirli suların ve tatlı su kaynaklarının arıtma kullanılmadan ve temizlenmeden karışması gösterilebilir.

Bulaşma gerçekleşmesi için gıda kaynakları ve su kaynakları içerisine mikrobun yerleşmesi ve sonrasında bu gıda kaynaklarının insan ve hayvan tarafından tüketilmesi gerekir. Özellikle yetişkinlerden çok çocuklarda ve bebeklerde bulaşma çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Enfeksiyonun insana geçmesi özellikle dışkı bulaşmış su ve yiyeceklerin tüketilmesiyle olur. Hijyenik koşulların bozuk olduğu, kalabalık, fakir toplumlarda ve ülkelerde görülür. Beslenmesi kötü olan kişiler, ileri yaşlılar, sosyal kurumlarda kalanlar, hamileler, kanserli hastalar, alkol bağımlıları ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaç alan kişiler daha çok risk taşır.

Amip Belirtileri

E. Histolytica, kalın bağırsakta hastalığa neden olmadan yaşayabilir. Ancak bazen kalın bağırsağı istila edip kolit (bağırsak iltihabı), akut dizanteri veya uzun süren ishallere neden olur. Enfeksiyon aynı zamanda kan yoluyla karaciğere ve nadiren de akciğer, beyin ve diğer organlara yayılım gösterebilir. Yumuşak kıvamlı dışkılama, mide ağrısı ve mide krampı en yaygın belirtileridir.

Daha şiddetli olgularda kanlı dışkı, ateş, kusma, karında hassasiyet ve kilo kaybı görülür. Karaciğer apsesine neden olduğu durumlarda karnın sağ üst kısmında ağrı ve eşlik eden ateş görülür. Akciğer enfekte olduğunda ise öksürük, nefes almakla artan göğüs ağrısı öne çıkar.

Amip Dizanteri nedeni

Entamoeba Histalytica bağırsakta bulunduğu sürece kolit ve dizanteri oluşturma riski vardır. Mikrop sabun ya da düşük konsantrasyondaki klorlu su ile ölmezler. Bu yüzden amipin sık görüldüğü bir bölgeye seyahat edildiğinde içme suyu kaynatılmalı ve sebzeler iyice yıkanıp 10-15 dakika sirke içinde bekletilerek tüketilmelidir. Entamoeba Histalytica tespit edilen bireylerin ailelerine de E. Histalytica testleri yapılmalıdır.

Bebeklerde Amip

Özellikle bebeklerde mikroba maruz kalma sonucu dizanteri rahatsızlığı görülebilir. Bebeklerde amipli dizanteri genellikle tüketilen besinlerden bulaşır ve tek hücreli bir canlı olarak vücutta yer alır. Genel bulaşma yöntemlerinden birisi olarak da temas ettikleri cisimler üzerinde amip canlısının bulunması gösterilebilir.

Bebeklerin vücuduna ağız yoluyla giren ve bağırsaklarda tutulma gösteren amip canlısı, bölünerek üreme gösterir ve çok hızlı bir şekilde çoğalır. Dizanteri rahatsızlığı ile karşılaşıldığında kanlı ishal durumu görülebilir, yaralar ortaya çıkabilir ve bebeğin dışkısında çok kötü bir koku ve kan ile karşılaşılabilir. Belirtiler olarak ani ve yüksek ateş, zor dışkılama ve çocuklarda karın ağrısı ve sürekli ağlama gösterilebilir.

Amip Tedavisi

Teşhis, dışkıdan alınan örnekle konur. Kolonoskopi (ucunda ışık bulunan kameralı bir aletle kalın bağırsağın incelenmesi) yapılırken işlem sırasında doktor etkilenen bağırsağı görüp biyopsi alabilir ve bu şekilde de tanı konulabilir. Ultrasonografi ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleri karaciğer, akciğer ve beyin apselerinin tanısında kullanılır. Antibiyotik, tedavideki en etkin mekanizmadır.

Altta yer alan yorum alanından sorularınızı uzmanımıza sorabilirsiniz en kısa sürede cevaplanacaktır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Gastroentereloji, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz