Anakinra İlaç Nedir?

Anakinra (Kineret), RA ve diğer bazı romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan biyolojik bir ilaçtır. Biyolojik ilaçlar, genetik mühendislik teknikleriyle üretilen ve vücuttaki bazı proteinlerle yakından ilişkili olan ilaçlardır.

Anakinra RA’de, erişkin Still hastalığı, gut, yalancı gut, juvenil artrit, AS ve AAA gibi hastalıklarda  diğer tedavilere yanıt alınmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Anakinra da diğer biyolojik ilaçlar gibi pahalı bir tedavi seçeneğidir.

Anakinra Neden Kullanılır?

Biraz önce sözü edilen hastalıklarda ortaya çıkan ateş, eklemlerde ağrı ve şişlik ve diğer bulguların nedeni inflamasyondur. İnflamasyonu ortaya çıkaran en önemli nedenlerden biri, vücuttaki IL-1 denen proteinin miktarındaki aşırı artıştır. Anakinra, IL-1 denen bu proteine bağlanarak onun olumsuz etkilerini göstermesini engeller. Sonuçta inflamasyonu ve hastalık bulgularını yatıştırır.

Anakinra’nın etkisi RA’de 4-6 haftada çıkar. Erişkin Still Hastalığı, gut, AAA ve diğer otoinflamatuvar hastalıklarda ise hemen gözlenir.

Anakinra Nasıl Kullanılır ve Saklama Koşulları Nasıldır?

Anakinra günde bir kez deri altına injeksiyonla uygulanır.

İlaç buzdolabında saklanmalı ve kullanmadan önce oda ısısına getirilmelidir. İlacın nasıl kullanılacağı bir hemşire veya hekiminiz tarafından size anlatılır. Doktorunuz size aynı zamanda ilacın yan etkilerinden ve ilacı kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden söz edecektir.

Anakinra Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın en sık görülen yan etkisi, injeksiyon bölgesinde ortaya çıkabilen kızarıklık, kaşıntı, döküntü ve ağrıdır. Bu etkiler 1-2 hafta sonra düzelir. Nadiren infeksiyon, başağrısı ve beyaz küre sayısında düşmeler gözlenebilir.

Bu ilacı kullanırken doktorunuzun önereceği şekilde kontrollere gitmeniz ve kan incelemelerini yaptırmanız gerekir. Bir infeksiyon oluşması durumunda ilacınızı kesmeniz ve doktorunuza başvurmanız yerinde olacaktır. Yine bu ilaçla tedavi oluyorken grip aşısı gibi canlı aşıları yaptırmamamız gerekir.

Anakinra metotreksat gibi ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Ancak TNF blokerleri, abatasept ve tociluzumab gibi diğer biyolojik ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerekmektedir.

Önceki konularımızdan olan iltihaplı kas romatizması makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz