Anne sütünün memelerdeki miktarını görememek ve bebeğin mide hacmi hakkında fikrinin olmaması çoğu kez annelerde “Sütüm yetiyor mu?” endişesini doğurur.

Yaptığımız bazı gözlemler de bu kaygımızı destekler nitelikte olunca emziren annelerin panik yapması ve bebeğinin doymadığını düşünmesi çok normal.

Aslında bu kaygılarımızın pek çoğu bebekler hakkında pek az bir bilgiye sahip olunmasından kaynaklanır.

Peki, nedir bu yanlış yorumlanan sinyaller?

Bebeğin sık sık emmek istemesi

Bebekler emme refleksiyle dünyaya gelirler ve ilk 2 sene haz bölgesi ağız olmakla beraber anne memesi bebek için sadece süt ihtiyacını karşıladığı bir besin olmaktan çok daha fazla anlam taşır.

Anne sütü çabuk hazmedildiği anne sütüyle beslenen çocuğun daha sık beslenmeye ihtiyacı vardır.

Huzursuz ve ağlayan bebek

Bebekler sadece acıktıkları zamanlarda ağlamazlar. Kimi zaman anneye temas etmek ve rahatlamak için anne memesini kullanırlar.

Memenin eskisi kadar sert ve gergin olmaması, yumuşak görünümde olması

İlk aylarda bebeğin ihtiyacından fazla üretilen sütün annenin memelerinde doluluk hissi yaratması ve hatta süt fazlasının memelerden akması annede bu durumun böyle devam etmesi gerektiği düşüncesi oluşturabilir. Ancak gerçek şu ki bebek 3-4 aylık olduğunda bebeğin ihtiyacına göre süt üretimi olacağı için süt fazlası olmayacaktır. Dolayısıyla göğüsler yumuşayacaktır. Yani bu durum normaldir. Göğüslerdeki süt miktarını dışarıdan bir bakışla anlamak mümkün değildir; çünkü bebek emerken süt üretimi devam eder.

Yine de kuşkusu olan anneler bebeğinin bezini sık sık ıslatıp ıslatmadığını kontrol ederek durumdan emin olabilirler. Bebek bezini sık sık ıslatıyorsa yeterli miktarda süt emiyor demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz