Ajans Press’in Washington’da bulunan Hastalık Dinamikleri, Ekonomisi ve Politikaları Merkezi (CDDEP) ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre. 2000 ile 2015 yılları arasında antibiyotik kullanımı yüzde 65 artış gösterdi. 76 ülke baz alınarak hazırlanan raporda, günlük antibiyotik tüketiminde tamamlanmış doz 2010 yılında 21,1 milyar olarak belirlenirken, 15 yıl sonra bu sayının 34,8 milyara yükseldiği belirlendi.

2030 yılına kadar yüzde 200 artış

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği incelemeye göre,antıbiyotik kullanımıyla ilgili geçtiğimiz yıl 15 bin 349 haber çıkışı tespit edilirken, bu rakam bu yıl 4 bin 135 olarak belirlendi. Medyaya yansıyan haber başlıkları ve uzman yorumları incelendiğindi. Antibıyotik kullanımının 2030 yılına kadar dünya genelinde yüzde 200 artış göstereceği ve antıbiyotiklere karşı dirençli bakterilerin büyük sorun teşkil edeceği dikkat çeken başlıklar arasında yer edindi.

Antibiyotik tüketimi yoksul ülkelerde daha fazla

Genel antibıyotik tüketimi yoksul ve kalkınmanın eşiğindeki ülkelerde daha fazla görülürken, 15 yılda yüzde 114 oranında arttığı saptandı. Ortalama günlük antıbiyotik tüketiminde ise bu artış bin kişi başına yüzde 77 şeklinde gerçekleşti.

2000 yılında Fransa, Yeni Zelanda, İspanya ve Hongkong gibi ülkelerde bin kişi başına orta derecedeki antıbiyotik kullanımı ilk sırada yer alır. 15 yıl sonra bu ülkeler yerini Türkiye, Tunus, Cezayir ve Romanya gibi ülkelere bıraktı. Buna karşın, zengin sanayi ülkelerinde genel antıbiyotik tüketimi sadece yüzde 6 oranında artış gösterdi. Bin kişi başına günlük ortalama tüketim de yüzde 4 gerilerken; ABD, Kanada ve Fransa bu ülkeler içerisinde yer aldı.

Antibiyotik Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz