Kış aylarında yaşanan olumsuz hava şartlarına da bağlı olarak yaşanan hastalıkların tedavisinde bile kullanılan bir ilaç türüdür antibiyotik. Örneğin; mikrobik enfeksiyonlar, solunum, idrar ve yumurtalık intihapları, anjin, prostat ve hatta tüberküloz, difteri ve tifo gibi çok ciddi hastalıkların tedavisinde bile kullanılan hayat kurtaran mucizevi bir ilaçtır.

Günümüzde bir çok çeşiti ve farklı markaları bulunmaktadır. En olumlu etkisi tedaviye başladıktan çok kısa bir süre sonra etkisini göstermektedir. Bu bir çok hastalıkta hayat kurtaran mucizevi ilaç bilinçsiz kullanılması halinde çok tehlikeli olmakta ve kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu tür ilaçları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Antibiyotik kullanırken yapılan en büyük hatalardan biri de en ufak bir rahatsızlıkta dahi örneğin; üşütme , grip gibi hastalıklarda bile insanlara doktora başvurmadan bu ilacı kullanmaya başlamaktadırlar. Oysa ki bu ilacın gelişi güzel kullanılması çok tehlikeli ve yanlış bir davranıştır.

Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler olarak bir diğer konu ise farklı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkisi azalabilir veya o ilaçlarla tepkimeye girerek olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Tetrasiklin grubundaki geniş bir özelliğe sahip olan bakterilerin çoğalmasını durduran bazı kulak, boğaz antibiyotiklerinin süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum içeren gıdalarla birlikte alınması çok tehlikelidir.

Bu ilaç kalsiyum ile birleşerek pıhtılaşmaya sebep olabilmekte ve böylece oluşan kitleler bağırsaklardan kana geçememektedir. Buna bağlı olarak da ilaç bağırsakta kalıyor ve etkisini gösteremeden bağırsaktan emiliyor. Bu yüzden bu gruptaki antibiyotikleri kullanıyor iseniz almadan önce veya aldıktan iki saat sonra süt, yoğurt, peynir, kaymak, kaşar peyniri gibi süt ürünlerinin yememelisiniz.

Antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Antibiyotik kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise beraberinde aldığınız ilaçların kutularında bulunan açıklamalar kısmını okuyarak ona göre kullanılmasıdır. Örneğin; doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. Antibiyotik ilaçları kullanırken UV ışınlarına karşı kendinizi koruyunuz.

Çünkü vücudunuz kullandığınız antibiyotiğe bağlı vücudunuz hassaslaşmaktadır. Ayrıca antibiyotik bağırsaklara da zarar verebilir. Tetrasiklin grubunda bulunan antibiyotikler hariç diğer antibiyotik çeşitlerini kullanırken bol bol yoğurt tüketilmelidir. Çünkü yoğurtta bulunan süt asitleri bağırsakların yapısını koruyucu etkiye sahiptir.

Antibiyotik deyip geçmeyin, doktor kontrolünde alınmadığı sürece özellikle şeker hastalarında böbrek yetmezlikleriyle sonuçlanabilir.

Böbrek Taşı Ve Tedavisi

saglikk.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz