Kalpten çıkan ana atar damar olan aort damarı boyunca herhangi bir noktasında görülebilen doğuştan darlıklara verilen genel addır. Tüm doğuştan kalp hastalıklarının yüzde 8’ini oluşturur. Erkeklerde kızlara göre üç kat daha fazla görülür.  

Aort damarı darlığı nedenleri?

Yetişkinlerde aort darlığının en sık nedeni aort kapak yaprakçıklarında hareketsizlik yapan bozucu kireçlenmelerdir (dejeneratif kalsifikasyon). Kapağın doğumsal şekil bozukluğu da darlığa neden olabilir ve genç yetişkinlerde daha sık görülür.

Ayrıca romatizmal ateş sonucu da aort darlığı gelişebilir. Aort kapağın kireçlenip deforme olması ve sonuçta ileri derecede daralması, iyi açılamaz duruma gelmesi olan aort darlığında kalbin kanı tüm vücuda pompalarken çok daralmış bir kapağın içinden geçmeye zorlanması söz konusudur.

Kalp kası bir zorlanma ve yük altında kalır. Bu durum, zaman içinde kalp kasının kalınlaşmasına ve daha ileri aşamada zayıflayarak yetmez duruma girmesine neden olabilir. Kişinin sağlığını bozan ve hareket kısıtlanmasına neden olan bu tablo kalp yetmezliği gelişmesine neden olur.

Kapaktaki darlığın devamı ve kalp yetersizliği, hayatı tehdit eden riskli bir konumdur. Aort darlıkları genellikle uzun süre belirti vermez. İlk belirti eforla çabuk yorulmadır. Aort kapak alanı belirli bir değerin altına inerse hastanın şikayetleri başlar.

Aort damarı darlığı belirtileri

İleri aort kapak darlığında göğüs ağrısı, baş dönmesi bayılma gibi semptomlar görülür ve bu aşamadan sonra hemen tedavi edilmezse hastanın hayati tehlikesi yükselir. Göğüs ağrısı, göğüste sıkışma hissi, fenalık hissi ve yorucu iş sonrası bayılma, dengesizlik, halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı yakınmaları uyarıcı olmalıdır.  

Aort damarı darlığı teşhisi

Muayenede doktorun kalpte üfürüm duyması ve ön testlerin ardından akciğer grafisi, EKG ve gerekirse kalp kateterizasyonu ve anjiyografi ile kesin tanı koyması gerekir.

Aort kapakta yıllar içinde oluşan kireçlenmiş darlığın ilaç tedavisi ile düzeltilmesi pek mümkün değildir. Ancak aort kapak hastalığına ikincil olarak gelişen kalp yetersizliği, ritim bozukluğu, pıhtı oluşum riskine yönelik yardımcı ilaç tedavileri yapılabilir.

Aort ameliyatı nasıl yapılır?

Aort darlığının tedavisi cerrahi olarak ve kateter yolu ile yapılır. Kalp kapak ameliyatlarının büyük bir kısmı (üçte ikisi) aort darlığı nedeniyle yapılmaktadır. Aort kapağın cerrahi tedavisi 40 yılı aşkın bir zamandır tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu yöntem; açık kalp ameliyatı ile hasta ve kireçlenmiş kapağın, metal ya da biyolojik doku kapak ile değiştirilmesidir.

Biyolojik doku kapaklar ileri yaştaki hastalarda daha çok tercih edilmektedir. Kapak uygulamasından sonra izleme döneminde kan sulandırıcı ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Biyolojik doku kapakların kullanımından sonra kan sulandırıcı ilaçların belirli bir süre kullanılıp kesilmesi mümkündür.

Yıpranmaya bağlı ileri yaştaki aort darlığı hastalarında, eşlik eden diğer hastalıklar nedeniyle risk arttığında açık kalp ameliyatı yerine yeni bir tedavi yöntemi olarak geliştirilen TAVI (Kateter Yöntemi ile Aort Kapak Yerleştirilmesi) tercih edilir. Belirtisi olmayan çocuklarda ise 4 yaşında veya en geç okul döneminden önce ameliyat yapılmalıdır. Ameliyatta kısa darlığı olanlarda darlık çıkarılarak sağlıklı damar birleştirilir.

Darlığın uzun olduğu olgularda ek plastik rekonstrüksiyon yapılır. Diğer bir tedavi seçeneği de kasık atar damarı ya da şah damarından girilerek balon kateter yardımı ile darlığın genişletilmesidir. Aort darlığı olan hastalar, semptomların gelişimi yönünden dikkatle izlenmelidir. Hastaların takip sıklığı kapak darlığının ciddiyeti ve kısmen beraberinde bulunan diğer durumların varlığına göre belirlenir.

Hafif aort darlığı olan hastalar, yılda bir kez; orta ve ileri derecedeki hastalar daha sık görülmelidir. Hastalar, herhangi bir göğüs rahatsızlığı, nefes darlığı, bayılma hissi veya geçici şuur kaybı durumunda hemen doktorlarına danışmaları konusunda bilgilendirilmelidir. Hafif derecede aort darlığı olan hastalarda fizik aktivite sınırlandırılmaz.

Orta derecedeki hastalar yarışmalı sporlardan kaçınmalıdır. Diğer egzersiz formları güvenle yapılabilir. İleri derecede aort darlığı bulunan hastaların aktivitelerini daha düşük seviyelerde sınırlandırmaları gerekir.

Kalp krizi belirtileri nelerdir yazımızı okudunuz mu?

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Pediatrik Kardiyoloji, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz