Artrit (Eklem ağrısı) nedir?

Halk arasında eklem ağrısı olarak da anılan artrit, eklemlerde ağrı, şişlik, bazen kızarıklık veya ısı artışının olduğu inflamasyonlu seyreden bir hastalıktır.

Tek eklemde de görülebilir, birden çok ekleme de yayılabilir. Diz, dirsek, el ve ayak bileği, kalça eklemleri gibi büyük eklemleri tutabildiği gibi parmak eklemleri gibi küçük eklemleri de etkileyebilir.

Artrit neden olur?

Artrit, inflamasyon, enfeksiyon veya romatizmal hastalıklara bağlı olarak gelişebildiği gibi pek çok başka hastalığın bulgusu da olabilir.  

Enfeksiyona bağlı artritler genellikle bakteriyel veya viral nedenlerle meydana gelen eklem tutulumlarında ortaya çıkar. Ya da bakteri veya virüsün kendisine, vücudun bir tepkisi olarak artrit gelişebilir. 

Romatizmal hastalıklara bağlı artritler ise akut romatizmal ateş, çeşitli çocukluk çağı romatizmaları, lupus, Behçet hastalığı, Kawasaki hastalığı, Akdeniz Ateşi gibi sebeplerle ortaya çıkabilir.

Artritler ayrıca çeşitli travmalara bağlı olarak, lösemi, lenfoma gibi hematolojik kanserler sırasında ya da orak hücreli anemi veya inflamatuar bağırsak hastalığı olan Crohn sebebiyle de görülebilir.

Artrit belirtileri nelerdir?

Eklemlerde ağrı ilk belirtidir. Ağrıya şişlik ve kızarıklık veya ısı artışı da eklenebilir.

Altta yatan hastalığa bağlı olarak deride döküntü, yüksek ateş, halsizlik, kilo kaybı, karın ve göğüs ağrısı, ciltte solukluk, karaciğer ve dalakta büyüme gibi ek bulgular da görülebilir.  

Artritin teşhisinde klinik belirtiler yol gösterici olur. Hastalığın pek çok nedeni olduğu için tanıda, altta yatan olası hastalığın belirti ve bulguları da göz önüne alınır.

Kan tetkikleri ve romatizmal tahliller (sedimentasyon, CRP, RF gibi), eklem aralığından alınan sıvının incelenmesi, artritin altta yatan nedeninin bulunmasında yardımcıdır.

Ayrıca gerektiğinde radyolojik incelemeler de kullanılabilir.

Artritin tedavisi altta yatan hastalığa bağlı olarak düzenlenir. Örneğin bakterilerin eklemi tutması ile oluşan artritte antibiyotik tedavisi başarılı sonuç verirken romatizmal hastalıklara bağlı artritlerde romatizmayı baskılayıcı ilaçlar kullanılır.

Artrit tedavisi nasıldır?

Hastayı rahatlatmak ve artritteki yangıyı baskılamak için ağrı kesiciler sık başvurulan yollardan biridir.

Ancak uzun süreli kullanımlarda başka bazı istenmeyen yan etkiler söz konusu olduğu için ağrı kesiciler dikkatli ve doktorun tavsiye ettiği şekillerde kullanılmalıdır.

Kalıcı değişiklik riski olan (eklem dejenerasyonuna yol açabilecek) uzun süreli bir hastalığa bağlı artritlerde ağrısız dönemde yapılacak olan fizik tedavi programları ve egzersizler bunu önlemede oldukça önemlidir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Romatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi, Dahiliye, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Algoloji

ilgili konumuz : iltihaplı kas romatizma tedavisi

saglikk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz